Hat Değerlerini Yorumlayabilir misiniz?

Merhaba ;

Asus dsl n17 u modem (4 yıllık modem ) ve TurkNet’in 75 mb paketini kullanmaktayım .

Saha dolabına ortalama mesafem 200-300 metre kadar.
Bina dışındaki telefon kutusundan modeme kadar olan kablo mesafesi ortalama 20 metredir

İnternette yavaşlık var (kabloyla 50 mb gözüktü / modemin dibindeyken bile , kablosuz 2-3 mb ye kadar düşüyor.)

Herhangi kopma yaşamıyorum.

Arkadaşım gelip bir şeyleri kontrol edip dış kabloyu değiştirmem gerektiğini söyledi.

hat değerleri görsel olarak eklenmiştir. Bu konulardan fazla anlamıyorum , değerleri yorumlayabilir misiniz , kablo değiştirmeme gerek var mı yada hız konusunda ne yapmalıyım ?

Teşekkür ederim , iyi geceler .

1. görsel

Merhaba yani hat zayıflaman bir tık fazla snr değerlerinde sınırda istersen kabloyu değiştir snr değerin düzelmezse port ile ilgili bir sorun olabilir ama download upload değerlerinde bir sorun gözükmüyor

1 Beğeni

Kararlılık ayarı ile snr yi yükseltip crc oluşturmasının önüne geçin. Crc ler bir süre sonra modemi sıkıştırıp performansını olumsuz yönde etkiliyor. Kablo konusunda da modemi ankastreye bağlayıp kararı kendiniz verebilirsiniz

Merhaba ,

Kabloda 2 ek vardı . Kutudan splitera kadar yeni tek parça kablo çektim sanırım değerler dahada kötüleşti. Hız konusu geçtim , tek parça kablo yapmama rağmen değerler neden kötüleşti ?

Telefon kablosunu splitterlı ve splitersız denedim , farkeden birşey olmadı. Splitter modeme giden kablo boyu 10 cm.

Merhaba snr değeriniz sınırda hat zayıflamanız 1 tık yüksek ama 4 günde 900 küsür crc almışsınız çokta önemsenecek miktarda değil isterseniz oturduğunuz binada ankastre kutu varsa modemi direk bağlayıp değerleri paylaşabilirseniz net bişe söylenebilir.

Telefon hizmetiniz var mı? Telefon hizmeti almıyor iseniz spliter i kullanmayın. @KASPAROV un dediği gibi modemi bina girişinde test etme şansınız oldu mu? 900 crc 4 günde oluşmuş ise hiç dokunmayın bu şekilde kalsın

1 Beğeni

Malasef , kutuyada dokunmak istemiyorum

Telefon hizmetim var.

O zaman dediğiniz gibi yapıcam ,olduğu gibi bırakacağım ama merak ettiğim birşey var , kablo değişip tek parça haline getirdiğimde hat değerinin yükselmesi gerekirken nasıl düşüyor ?

Kablo kalitesi nedeniyle olabilir. Kablonun geçtiği yol değişmiş olabilir. Kablonun priz veya ankastrede bağlantıları sağlam olmamış olabilir. İsteseniz bu bağlantı noktalarını tekrar kontrol edin

Birde bana tanımlanan hız 75 mb .

Denemek için 100 mb yaptırabilir miyiz ?

Kaliteli kablo aldım .
Kablo yolu aynı hatta 4-5 metre daha kısa , her hangi ek vs yok
Önceki kablo 2000 yılından kalma siyah plastik kablo , direk kutudan splitera geliyor

Çektiğiniz kabloda hangi renkler kullanılmış? Tam emin değilim frekans değerlerinden ama uzun mesafelerde renkler etki edebiliyor. Mavi beyaz veya turuncu beyaz kullanılıyor çoğu yerde.

1 Beğeni

Telekom kablosu ise bakır oranı yüksek oluyor.

1 Beğeni