Hat Değerlerimi Yorumlar Mısınız?

Merhabalar, bir yıllık TurkNet kullanıcısıyım ve kışın çok kopma oluyor onun dışında interneti verimli kullanabiliyorum. Aktif olarak 35 Mbps paketi kullanıyorum, rica etsem hat değerlerimi yorumlayıp kışın yaşanan kopma sorununun neyden kaynaklanabileceğini söyler misiniz? Teşekkürler.
image
Ayrıca ilk süreçte hat değerlerim çok iyiydi hatta birkaç gün öncesine kadar upload kısmında crc hatası bile almıyordum fakat her geçen gün kötüye gidiyor :frowning:

Daha önce hiç kayıt açıp durumu izah ettiniz mi? Ne cevap geldi?

Evet açtım, saha ekiplerine falan bildirildi ancak iç tesisat sorunu denilerek kapatıldı.

Eviniz müstakil mi apartman dairesi mi? Binaya internet hattı direk ile mi geliyor yoksa binalar arasında duvarların üstünden mi?

Apartman dairesi, yan binaya yerin altından telekom kablosu çıkıyor küçük bir kutuya bağlı. O kutudan kablo bizim binanın ankastre kutusuna geliyor.

1 Beğeni

Kışın hat değerinin bozulması yer altında ki kabloda ek varsa bu yağmur suyu alıyor olabilir. Hat değerleri konusunda sizin binanın ankastresine kablonuzu kontrol edin. Ayrıca spliter kullanıyor iseniz onu söküp modemi direkt olarak bağlayın. Modeme giden kabloda ek varsa onları kontrol edin. Hepsi normal ise destek kaydı açın. Gerekirse de yerinde destek ekibi talep edin. Sorun iç tesisat ile ilgili ise yerinde destek ekibi 99 TL ücretlendirme yapacak isterseniz iç tesisat kablosu değişimini yerinde destek ekibinden ücreti karşılığında talep edebilirsiniz

1 Beğeni

Cevabınız için teşekkür ederim, görünen kablolalarda bir sıkıntı yok. Kışın olan kopma sorununu bildirmiştim zamanında, dışarıdan kaynaklı olduğu açık açık ortadayken iç tesisat denilerek kapatıldı. İç tesisatla alakalıysa yazın neden sıkıntısız kullanıyorum ki? Anlam veremedim pek, splitter, ek kablo vs. yok içeride. Önerilerinizi dikkate alacağım.

1 Beğeni

image

Gece bağlantım gelip gitmiş, upload kısmının değerlerinde büyük fark oluşmuş. Sizce bu farkın sebebi ne olabilir @ModeratriX?

Upload kısmında ne gibi bir fark var? :roll_eyes:

İlk attığım görselde snr değeri 9 fakat kesintiden sonra 21 olmuş, bu değerlerin değişmesi normal midir?

yüksek snr olması sizin için iyi bir durumdur. hat değerlerinde düzelme olmuş ki snr değeri yükselmiş.

bu snr değerleri sabit olmaz. gün içinde ufak oynamalar olur. benim download snr değerlerimin geceki değeriyle gündüz ki arasında 1 snr oynuyor. ki gün içinde bile sabit kalmıyor ufak azalış yükselişler oluyor. hat en az yoğunluktayken ve dışsal etkilere maruz kalmadığında tavan yapar bu oranlar. yoğunluk olunca gündüz falan, hele tesisat dışsal etkilere açıksa düşüşler olabilir…

2 Beğeni

Kesinti iyileştirme amaçlı yapılmış olabilir bu yüzden değerler yükselmiş olabilir

2 Beğeni

Cevaplar için teşekkürler :slight_smile:

1 Beğeni