Hat değerleri nasıldır?

selamlar,

dün mahallede 4 saat boyunca bakım vardı internet yoktu, bugün baktığımda ise maximum oranınn yükseldiğini farkettim, bu hat değerleri ile bir sıkıntı yaşanır mı?

image

1 Beğeni

Değerler gayet iyi duruyor. Sorun olacağını sanmıyorum

1 Beğeni

Hat değerlerine bakarak iyi yada kötü olup olmadığını nasıl alıyorsunuz, ben bilmiyorum.

1 Beğeni

hat zayıflaması 10 un üzerine çıkmaması lazım stabil olması için birde snr margin 8 db altına düşmemeli düşerse kopma yaşayabilirsiniz

indirme snr margin değeri 8 db altında ve zayıflama 13 db üzerinde ise hat problemli diyebiliriz.

speedtest üzerinden bir test yapıp ekran görüntüsü atarmısınız download bu kadar yüksek normal değil uploadda düşük kalmış 650 altına düşmemesi lazım diye biliyorum tabi sizin için sorun teşkil etmiyorsa sorun yok.

Bu sonuç hatalı, TurkNet’in verdiği hizmet 1000 Mbit, kullandığımız cihazlar da Gigabit porta sahip, Gigabit porta sahip cihazlar en fazla 945 Mbit hızı iletebiliyorlar. Yani 2100 Mbit hıza sahip olmanız imkansız. Site ölçüm sırasında muhtemlen kastı, dondu veya bir sorun oluştu, bu yüzden hatalı bir sonuç çıktı. www.speedtest.net sitesinden Windows uygulamasını indirip test yapabilirsiniz, daha doğru sonuç verecektir.

10 numara 5 yıldız DSL hat için çok kaliteli ve hızlı internet.

1 Beğeni

Bahsettiğiniz gibi bir hat değeri mümkün görünmüyor :frowning:

1 Beğeni

Hat kaliteniz güzel ancak hat değerleriniz paketiniz 100 Mbps olduğu için 100 Mbps e göre iyi değil sadece kopmalar olmadan idare edecek düzeyde.

1 Beğeni

SNR Margin (Gürültü Marjı)(dB)
6 dB’e kadarsa hattın kalitesi düşük, problemler meydana gelebilir;
7 dB ile 10 dB arasındaysa hat kalitesi standart, hatalar ve kesintiler meydana gelebilir;
11 dB ile 20 dB arasındaysa hattın değerleri iyi, senkroniazsyon problemleri yok;
21 dB ile 28 dB arasındaysa hattın değerleri güzel;
29 dB ve üzerindeyse hat değerleri mükemmel.

Hat Zayıflaması(dB)
20 dB’e kadarsa hat mükemmel;
20 dB ile 40 dB arasındaysa hattın çalışmasında sorun yok;
40 dB ile 50 dB arasındaysa kesintiler meydana gelebilir;
50 dB ile 60 dB arasındaysa periyodik olarak senkronizasyon kaybolabilir;
60 dB üzerindeyse cihaz çalışmaz.

Sinyal Gücü( Alım gücü, çıkış gücü)(dBm)
30 dBm Maksimum ulaşılabilir sinyal gücü.
-67 dBm Veri paketlerinin çok güvenilir, zamanında teslim edilmesini gerektiren uygulamalar için minimum sinyal gücü.
-70 dBm Güvenilir paket teslimi için minimum sinyal gücü.
-80dBm Temel bağlantı için minimum sinyal gücü. Paket teslimatı güvenilmez olabilir.
-90 dBm Ağ neredeyse kullanılamaz durumda.

Bu kısmının hatalı olduğunu düşünüyorum.

Keenetic’in sayfasında yazanı attım hattan hatta değişiyor bu yazdıklarım ben 5 SNR’da Sorun yaşamazken başkası sorun yaşayabiliyor en mantıklısı yaşanan duruma göre hat değerlerini yorumlamak.

Keenetic de wikipedia dan kopyala yapıştır yaparak eklemiş daha öncesinde bakmıştım. Evet en mantıklısı Türkiye internet kullanıcılarına göre yorum yapmak.

1 Beğeni