Hat Değerleri ile ilgili

Birinci resimde hat değerlerim ve atanabilir hız değerim baya yüksekti.
İkinci resimde ise telekom santralde kart değişimi yaptı ve atanabilir hız değeri düştü bunun sebebi nedir.2. Resim Şu an değerlerimi yorumlarmısınız??

Bu olay çok yerde yaşandı. Türktelekom kısıyor sinyal gücünü. Başka açıklaması olamaz. Altyapı çalışması yapılıyor ve çalışma sonrası her nedense hızlar düşüyor. Dünyanın geri kalanında altyapı çalışmaları sistemi ileriye gotürürken bizde geriye gotürüyor :smiley:

İç hatla sıkıntısı yok mu yani… Bu sabah dsl bir gitti. Akşam üzeri geri geldi baktım hat değerleri böyle oldu. 75 mbs pakete geçicektim. Şimdi böyle 46 görünce 35 lik yeter diyor insan… Bir şey yapmam gerek mi acaba.

Çalışmadan önce hat zayıflaman daha yüksek ve sinyal gücü daha düşük olmasına rağmen çalışmadan sonraki duruma göre çok daha fazla hız alabiliyormuşsun Bunun bence tek açıklaması dslam cihazından yada santralden kısma yapılmış.

Bu arada hiçbir hatta oynama yokken hat kesilip birkaç saat sonra geri geliyorsa altyapı çalışması vardır. Boşuna bina içi tesisatının günahını alma bence.

Eyw @sinan0 teşekkürler.

1 Beğeni

Bende senin yaşadığın durumu yaşadım. Hattım 90mbps üzeri destekliyor ve 85mbps civarı kullanıyordum ve bir gece çalışma yapıldı bölgede. Çalışma sonrası desteklenen hız 60’lara, aldığım hız ise 50’lere düştü. (Bu olay pandemi nedeniyle ülke geneli aşırı kullanımdan ötürü hatların-sistemlerin yetersiz kalması sebebiyle ttkom’un hatları geçici olarak kısmasıdır.) Destek kaydı açtım baktılar ilk sahada sorun tespit ettik dediler sonra bizde sorun yok dediler, en son da hattınız bu kadar destekliyor diyip olayı bitirdiler. Birkaç hafta 50 mbps’lerde kullandıktan sonra kendi kendine (sanırım evde olmadığım bir zaman yapılan bir çalışma sonrası) eski hızlara yakın hızlar almaya başladım.

Bu arada bende de keenetic modem var. Paketin 35mbps’lik olmasa varsayılan SNR’i 8’den 4’lere indirmeni önerirdim. Bu sayede aldığın hız yüzde 20’e yakın artabilirdi.

1 Beğeni

Şimdi telekomun elemanı ama türknet arızalarına bakan saha personelini aradım dedim kardeş aha olay böyle böyle nasıl yapıcaz dedim. Biz senin porta karışmadık vs. Ama senin için tekrar gelir hattı silerim dedi… Artık ney oluyorsa çok anlamam. Bakalım değişen ney olucak…

Birçok yerde bu sorunlar yaşanır ve sanırım kalıcı olacak bu gidişle.
Max alabileceğim hız 130 mbps iken. Şimdi ise 97 mbps ye düşürülmüş.

1 Beğeni

Dsl gidip geldiğinde düştü ise destek kaydı oluşturun yerinde destek isteyin. Fakat 35 paketinde olduğunuz için sorun yok diyebilirler.

1 Beğeni

Modem değerleri doğru vermiyor olabilir. Upload hat zayıflaması düzelmiş. Kullanımınıza bir etkisi yoksa bu şekilde devam edebilirsiniz.

1 Beğeni