Hangi Modemi Almalıyım?

Merhabalar şuan kullandığım modem ISS tarafından verilen TP-Link TD-W9970v3 lakin 2 duvar 3 mt mesafede berbat bir wi-fi çekim alanı var ve bu sebeple yeni modem almaya karar verdim ki iki model arasında takılıp kaldım bu konuda yardımlarınızı beklerim. Öncelikli hedefim wi-fi çekim gücü iyi olması ev 3+1 ve 120 metre kare ayrıca modem salonda evin ortasında bulunacak en uzak kullanıcı 3 duvar ara ve 20 metre mesafe olacak genel bağlantının 5GHz bandında yapmayı planlıyorum. Aynı anda bağlanacak tv (iptv)+1 tablet ve 2 cep telefonu benim hızda 35 mbps ama çok yakında 50mbps pakete geçeceğim.
Arada kaldığım marka ve modeller;
1- Keenetic Extra DSL AC1200
2-ZYXEL VMG8623-T50B
Keenetic Extra neredeyse herkes memnun ama wi-fi çekim gücü konusunda bazı olumsuz yorumlar var, zyxel turknet sattığı için uygun olacağını düşünsemde pek kullanıcı yorumu bulamadım. Şimdiden çok teşekkürler.

1 Beğeni

Selam
Archer Vr300 AC1200 Wireless VDSL/ADSL Modem kullanıyorum dediğin gibi 1 televizyonum komple iptv (ulusal kanallarda burdan izliyorum) şuan 35lik paket kullanıyorum evde 1teelvizyon dışında 2 telefon 2 pc kullanıyorum pcde idm ile indirme yapmaz isem sorun olmuyor, ben memnunum tavsiye ederim.

İlginiz için teşekkürler lakin tp-link düşündüğüm bir marka değil.

Keenetic öneriyorlar ama kullanmadım yorum yapamam ama dediğim gibi öneren çok fazla kişi var

Aynen nereyi okusam keenetic extra dsl alın diyor ama ne etrafımda nede duyduğum kimsede kullanan yok bu sebeple buraya yazıp kullananlardan yorum bekliyorum bakalım inşallah aklımızdaki soru işaretini kaldırırız.

1 Beğeni

Keenetic Extra DSL kullanıyorum. Modem güzel ancak çekim alanına ihtiyacınız varsa T50B daha mantıklı olacaktır. Extra DSL’in Wifi çekim kuvveti özellikle 2.4 GHz bandında zayıf.

Aynı modemden vardı bende de sattım tplink vr300 ac1200 aldım 2.el 1 aylık memnunum çekim kalitesi güzel arayüzü de çok iyi uzaktan erişimi var telefondan kontrol edilebiliyor bana soracak olursan letgo dan temiz garantili dual bant modem al ben öyle yaptım 150 tl ye geldi bana marka olarak bütçen varsa keneetic extra dsl tplink zyxel diyebilirim asus modemler bu aralar baya şikayet alıyor tercih etme derim ama temizinden 2.el al kullan derim boşuna 500 tl bayılma aynı işi görüyor

Bende iki modem arasında kaldım Keenetic extra dsl aldım. Dışarda duran 4tane 5dbi’lik antenlere sahip olması ve çok önerilen kullanışlı bir arayüze sahip olması sebebiyle keenetic seçtim. Genel olarak memnunum fakat şöyle bir durum var.

Öncelikle herkeste böyle olacak diye bişey yok. Bende böyle oluyor ve kendimce sebebinde yazılımsal olduğunu düşünüyorum. Sorunu kısaca anlatmak gerekirse hattım diğer huawei hg658v2 modemimle 8db snr’de 77-79mbps civarı hız alıyor. Maksimum desteklenen hız ise 88-90 arası çıkıyor. Aynı hat keenetic extra dsl ile yine 8db snr ile 64mbps hız alıyor ve maksimum desteklenen hızda 78mbps çıkıyor. Burda nedense keenetic internet hızımı düşürüyor. Fakat bununda çözümünü şöyle buldum. Modemin meşhur basit türkçe arayüzünden varsayılan snr’i 4db’e çekiyorum ve hg658v2 modemin 8db snr’de aldığı 77-79mbps hızlara çıkıyorum. Yani huawei’nin 8db’si Keenetic’in 4db’sine eşit oluyor. Bu ara 8db snr genel önerilen değerdir. Bunun altına inmek kopmalara takılmalara sebep olur denilir ama keenetic’te ben bir sorun yaşamadım. CSGO oynuyorum. Malum bu oyunda internetinde herhangi bir anlık takılma olsa hemen hissedersin. Ama ben dediğim gibi herhangi bir sorun yaşamıyorum.

Modemin geliştirici veya önizleme sürümlerini denemeyi düşünüyorum. Belki bu durum o güncellemelerle düzeltilmiştir.