Gün geçtikçe çoğalan kopma sorunu

Merhabalar,son zamanlarda internet bağlantısı sık sık kopmaya başladı.Önceden kopmalar modemin wifisi kaynaklıydı,Keenetic Extra DSL aldım ve arayüzden internet bağlantısına bu kopma esnasında baktığımda bağlantı yok diyor,web sayfası açıncaip adresi alınamadı diyor,modemde ise ip alıyor lakin bağlantı yok görünüyor.Fakat işin garip kısmı,turknetten baktığımda bağlantı hiç kopmamış gibi saatlerdir var görünüyor.Geçen gece saatlerce kopmuştu ticket atmıştım sabahına bölgesel problem denmişti.Eve direkt olarak direkten Cat6 kablo giriyor,hat değerlerim de aşağıdadır ;

Sorun nerede anlayamıyorum artık,tarafıma herhangi bir çalışma ya da problem olduğunun maili de hiçbir şekilde gelmedi bu kesilmelerde de geçen ticket atmadan önce yaşadığım kesilmede de.Artık çok fazla can sıkar oldu bu durum.

Merhaba, Modeminiz değerlerine baktigim zaman hat zayıflamanizin biraz fazla olduğunu görüyorum. Internetinizi priz üzerinden mi yoksa dışarıdan çekilen cat6 üzerinden mi alıyorsunuz ? Eger dışarıdan cat6 ile alıyorsanız kabloda ek yada modemle bulusmadan önce bir splitter var mı ?

Direkt dışarıdan bağlantı gelip splittera bağlanıyor,oradan modeme giriyor.Bütün kablolar sıfır,splitter yeni.Keenetic’in içinden çıkan splitteri denedim atanabilir hız 500 kbps düştü diye bundan devam ediyorum.

Edit:Splitter harici bir tane bile ek yok.

Modeminize gelen hattı aradan splitter’i çıkartıp direk modeminize takıp o şekilde hat değerlerinizi atar mısınız lütfen. Splitter ve ekler bu değerleri ve performansı etkiliyor malesef.

Deneyip buraya atarım,zayıflama 20 dB’nin altındaysa kesilme minimum olur diye biliyorum yanlış mıyım ? Bir de alırken en kaliteli splitteri almaya çalıştım lakin hepsi aynı gibiydi.

Splitter ne kadar kaliteli bile olsa içinde sinyal bölünüp dağıldı için illa ki zayıflama olacaktır efendim. Zayıflama değerlerini her zaman 10 db nin altında tutmak iyi olacaktır…

1 Beğeni

Bu eşiği öğrendiğim iyi oldu,teşekkür ederim :slight_smile: Varsayalım ki splitterdan,çözümü splitteri aradan çıkararak bulursak telefon hattına nasıl bir çözüm bulabiliriz ?

Malesef splitter olmadan telefonu kullanamazsınız. Piyasadaki en iyi splitter i alıp o şekilde deneme yapabilirsiniz. Splitter çok iyi olsa bile bir ek gibi algılanıp direnç oluşturduğu için hiç bir zaman modeme gelen hatta ne ek nede splitter önermiyoruz.

1 Beğeni