GPON Cihazı Alarm

Merhaba herkese. Sabah kalktığımda fiber modem üzerinde WAN ve Internet ışıkları yanmıyordu. Gpon cihazında alarm ışığı yanıyordu. Gpon cihazını kapatıp açtım. Modem üzerinde WAN ışığı yandı ama internet ışığı kırmızı renkte yanıp yanıp sönüyor. Ama GPON cihazında alarm yanıyor yine. OİM kaydı açtım. Tahminimce Telekom’ un çözeceği iş gibi geliyor bana ama sizce ne olabilir?

bendede sürekli internette kopmala oluyor gpondaki pon ışığı yanıp yanıp sönmeye başlıyor ve internet ışığım kırmızı yanıyor gpon cihazımı yeniden başlattığımda sorun kalkıyor ama sürekli olması cidden can sıkıcı

Bina girişinde ki cihaz ile ilgili olabilir. Fiber sinyalinin gelmediği anlamına gelir.

Sabah Telekom’ dan arkadaşlar geldiler. ONT cihazına giren kablo kırılmış. Onardılar. Şimdi sorun yok.

1 Beğeni

Ne sıklıkla oluyor? Hiç yaşamadım şimdiye kadar ama belki ileride yaşayabilirim ben de.

Sorunun çözümüne sevindim, gpon cihazını oynatmamaya çalışın. İyi günlerde kullanın :hugs:

dostum sana bir tavsiye. eğer ffth fiber yani cam kablolu gpon cihazlı net kullanıyorsan gözün gibi bakmalısın. özellikle o gpon cihazını kablo hareket etmeyecek şekilde arkasından çift taraflı slikon bantla bir yere sabitle. örn; ben router ile gpon modemi bir wifi dolabı diye satılın kutuya yerden 2m yükseklikte duvara sabitledim. kutu içinde de hareket etmesin diye yapıştırdım. cam kablo hassas. o yüzden hassas olman lazım.

Ayni sorun bende de oldu gece durdugu yerde alarm isigi kirmiziya donmus gpon uzerindeki, kapat ac seklinde denedim ancak hala kirmizi. TurkNet Online İşlem Merkezi kaydi actim ama hic donus yapan yok, ne yapmak gerekir ilgili bulmak icin ?

TurkNet Online İşlem Merkezi Kaydına hemen dönüş olmuyor. 4-5 saat beklemek gerekiyor. Mutlaka geri dönüş yapacaklardır.

Android için Outlook’u edinin

Eğer kırmızı ışık hiç düzelmediyse ya çalışma vardır ve o nedenle fiber sinyali kesilmiştir yada fiber kıl kırıldığı için sinyal gelmiyor ve fiber buluşmuyordur. Kısaca Alarm veya LOS ışığı fiberin buluşmadığını ifade ediyor.

Daireye çıkan fiber kablo kırılmış, turktelekom ekipleri geldi düzeltti. Sorun kalmadı şimdi :+1:

2 Beğeni