Gigafiber Zyxel VMG3625-T50B Wifi Hızı

wifi 6 notebookla hız testi yapan biri cıksın ona gore wifi kart alıcam 370 gecmiyor

Bu hız testlerinin hangisine güveneceğiz acaba hangisi doğru server değiştirince hızlar değişiyor

Huawei Matebook 16s Notebookumda 5ghz de Wifi 6 destekli Intel(R) Wi-Fi 6E AX211 160MHz wifi kartı ile yapılan gigafiber hız testimi gönderiyorum. Modemim Zyxel VMG8623-T50B. VMG3625 ile aynı modem.Bu modelde ekstra voip sabit telefon girişi var.
WIFI 6 SPEED TEST

1 Beğeni

Hız testi fena değil açıkçası :smiley: wifi 6 router olursa bence tam hız kullanabilirsiniz… Ama şunları 1 bakın masaüstünde Ağ dosyası mevcutsa bunun özelliklerini açın ya da denetim masasından ağ ve internet oradan da ağ paylaşım merkezini açın wifiye giriş yapın. Orada hızda ne durumda ona bakarak hattınızın ne kadar hız alacağını fark edersiniz zaten… En fazla 866.7mbps olarak çıkacaktır diye düşünüyorum. Ne de olsa çift bantlı modemdir kendisi. Wifi kartım ax210 benim… Demek istediğim o modem yetersiz kablosuz olarak :slight_smile: Kabloyla direk maksimum hız alırsınız. Ama modemden vazgeçmek istemiyorsanız size önerim Asus dsl-ax82u al demek olur. Ama mesafe çok önemli değil derseniz. Tplik deco x73 dslde alabilirsiniz daha uygundur.

1 Beğeni

benimde s21 ultra 5g ama modem dibinden 300 330ları görüyor sen nasıl 500 550 görüyorsun bi ayar yaptın mı

Bu linkteki konuda ayarlarımı gösterdim ve resimleri ekledim. Hız testlerini de ekledim. Ayarlarda önemli bir şey yok aslında standart ayarlar.

> Blok-alıntı

S6 ile max bu kadar görebildim…

480

bu da nperf testi

nperf

Tp-Link ax73 yada AX5400 diye geçiyor. Dün akşam router geldi ve kurdum. SSİD ri yine ayrı olarak ayarladım. Tek wifi ismi ile çalıştırsam hangi frekanstan kullanacağımı router belirliyormuş. O özelliği devre dışı bıraktım. O şekilde şu anda s21 ultra 5G ile aldığım hız 900/900 mbit seviyelerinde cihaz salonda tv nin altında bende karşı koltukta yaklasın 4 mt de yani.gerçi mesafe uzasa da aynı salonun balkonunda 8 mt 780 lerde filan…

Screenshot_20221130-174039_Speedtest

Hocam TurkNet in verdiği modeme mi bağladınız yoksa direk Router ı modem olarak mı kullanıyorsunuz

Modeme 3 metre mesafeden oda içinde bu sekilde oluyor modem yanında 550 570 görüyorum Poco X3 NFC

Modemin kalitesine göre ne yazık ki değişiyor.
Ax75 gibi pahalı cihazlar son hız verebiliyor.
Edit : Bunu yıllar sonra kullanıcılara göre yazıyorum, ne yazık ki AX 73 dışında bir cihaz wifi üzerinden son hızlara ulaşamadı. :slight_smile: AX73 kararkıldım.

2 Beğeni

image

Aynı modeme göre;
433 ile bağlanabiliyorum laptop wifi desteğim o kadar.

AC1200 olarak sınıflandırılan Zyxel VMG3625-T50B, 5 GHz üzerinde 867 Mbps * ve 2,4 GHz üzerinde 300 Mbps * hıza ulaşır. benim aldiüim siz max 360 mbps TurkNet kisitlamami getiriyor baglantiya ?

1 Beğeni

866mbps hızla bağlanabilmeniz için cihazınızın en düşük mu-mimo 2x2 desteği olması gerek.

Testleri Kablo ile yapmanız sağlıklı sonuç verir. Kablo ile yaptığınız halde bu gibi değerlere sahipseniz hemen destek kaydı açmalısınız. WİFİ ile gerçekleştirdiğiniz değerler hem modemin mhz ve uzaklığına bağlı hem sizin kullandığınız cihazın ( laptop vs ) desteklediği hıza bağlı. Modem sınırsız mhz bile verse kullandığınız cihazların maximum bir değerleri oluyor.

Cihazlar MacBook Pro 16" M2 model iPhone 14 Pro iPhone 12 pro iPhone X iPohne11pro MacBook Air cihazlarla ilgili bir sorun yok modem turknetin ZyXEL VMG3625-T50B modeli ve 5 GHz üzerinde 867 Mbps * ve 2,4 GHz üzerinde 300 Mbps * hıza ulaşır. yazıyor sorun turknette

Merhaba Kablosuz iletişim kalitesi pekçok etmene beğlı olarak değişiklik gösterebilir. Kablolu olarak 900mbps leri görebiliyorsanız TurkNet tarafında sorun yok, kullandığınız router veya istemci cihazla alakalı bir durum vardır. İlk olarak kablolu test yapıp hattınızın tam kapasite ile kullandığınızı doğrulamanız gerekli.

Daha sonrasında kablosuz teknoloji half duplex bir bağlantı olduğundan o 867mbps nin yarısı upload yarısı download olarak kullanılır. Son teknolojilerle o hızın yüzde 60-70 ini download olarak kullanabilirsiniz.

Başka bir konuya yazdığım bir yanıtıda paylaşmak isterim.

Kablo ile yaptığınız test 1 gbps çıkıyorsa ve wifi üzerinden 867 mbps lere ulaşmak istiyorsanız yazdığınız cihazlarda;

1. Modem ayarlarınız doğru değildir.

2. image
    Bağlandığınız cihazların wifi üzerindeki kanal genişliği ve kaç mhz ile bağlantı kurduğunu öğrenmeniz gerekir. Bağlantı 2x2 80 mhz veya 1x1 160mhz üzerinden 866 Mb/sn ile gerçekleşiyorsa bu hızları alabilirsiniz. Cihaz ile wifi bağlantısında detaylardan kaç Mb/sn bağlandığınızı öğrenmelisiniz.

3. Eğer cihaz 866 Mb/sn ile bağlandığını gösteriyorsa o zaman mesafeye ve wifi kanalına bağlı bir sorun olabilir. (Çevre gürültüsü olabilir.)

cihaz dediğiniz gibi 866 mb hızında bağlantı ve cevre gurultusu yok kanalda tek modem bunların cogunlugu çok büyük etki etmez genellikle bu hız stabil ayni seviyede sorun modem yada bağlantı türüyle ilgili degil bunun icin destek kaydı açıyorum

edit destek kaydı acildi bağlantı yenilendi ancak değişen hicbirsey olmadı burdan anlasiliyor ki max alabileceğimiz hiç bu turknetin kisitladigini dusnuyorum.