Geniş bant bağlantısı hakkında

arkadaşlar TurkNet ile gelen modeme başka bir modemi köprüleme yaptıktan sonra 2. bir internet bağlantısı kurmalıyım.Köprüleme yaptım fakat bağlantı da 651 nolu hata verdi.Müşteri hizmetleri bazı işlemlerden sonra yeniden denettirdi sonra hata 759 oldu.Ticketten birkere dahadeneyin olmazsa restleyip deneyin dediler.Olmadı gene GENİŞ AĞ BAĞLANTISI kuramıyorum.Yardımcı olurmusunuz.5 gündür uğraşıyorum.

Modem zyxel vmg3625-t50b
Köprü modemi Huawei HG531S V1

İlk önce Huawei reset atıp hiç birşey yapmadan. Alttaki ayarları yapın

Lan 1 kabloyu bağla

resimdekilerin aynısını az önce yaptım.şimdi ne yapmalıyım

Modemler arası kablo ile bağlantı sağlamalısın,

Ana modem zyxel de hiçbir ayar yapmadan WAN portuna Huawei modemin LAN1 portuna kablolu bağladım ve zyxel modemin internet ışığı kırmızıya döndü.Böyle iken çevirmeli bağlantı hatası 651 aldım.
Acaba kabloları yanlış bağlamış olabilirim diye zyxel modemin LAN1 portuna köprü modemin kablosunu takıp deniyeyim dedim sonuç gene aynı 651 bağlantı hatası.

Eksik veya yapmadığım birşeyler mi var?

Neden böyle bir şeye ihtiyacım var?
Açıklama: satın almış olduğum bir yazılım için , bu programın içerisine tasarladığım web sitesini ekleyince trafik gönderiyor.Kurulum için pdf var bütün yönergeleri yapınca bu hataları alıyorum.Yazılım firmasına ticket attığımda onlar sorunun IPS yani internet servis sağlıyıcınızla halletmeniz gerektiğini söylediler.

Verilen cevaplar:
You’ll need to tell them all you’re telling us and ask them to configure this broadband connection

You should actually call them and tell about the error when connecting to a broadband connection and then see if they support.

Yes, they’ll be much more helpful. It’s their systems and they know better about this.

Yes and the PPPoE mode. Not all ISPs and routers support that.

Not:Peki sizin internet hizmetiniz ve beraberinde verdiğiniz modem PPPoE ve Router yönlendirmeyi destekliyor mu?

birde şöyle dene lan ip adresini sonundaki rakamları 1.100 olarak ayarla.

Modem arayüzüne girişi 1.100 olarak değişecek.

Sizin kadar profosyenel değilim bu işlemi hangi modem arayüzü için nereden yapmalıyım.ana modem için mi köprü modem için mi?
Ayrıca kablo bağlantısı doğru mu ana modem WAN yerine köprü modemin LAN1 ?

1 Beğeni

Ana modem için hiç bir ayar yapamanız gerekmiyor, Köprü moduna aldığınız cihaz için ayarlama yapamanız gerekiyor.
Köprü modemin istediğin portuna wan olarak ayarlaya biliyorsunuz, istersen 4. portu wan olarak ataya biliyorsun.

WAN yerinde kayıtlı diğer profilleri silin yeni açın öyle ayarlayın.

videoyu izlemiştim bütün ayarlar doğru hatta sizin ilave dediğinizi de yaptım LAN giriş 192.168.1.100 ile modem arayüzüne giriş yapıyorum
Hata kodu değişti çevirdiğimde eski baklantıyı kesip yeniden kurun diyor aynısını yatım gene olmadı .
Artık bilgisayara format atıp sonrasında yeniden yapcam.olmazsa artık ya bilgisayarı yada modemleri kırarım.

TurkNet PPPoE geniş bandını destekliyor mu?

Her cihaz için PPPoE mevcuttur ama dediğiniz geniş bant Modemin ve Saha dolaplarındaki cihazların özelliklerine göre değişiyor. Modemlerin 100 mb 300 mb 350 mb dsl portları olan cihazlar mevcut, Fiber içinse 100 - 1000 - 2500 portlara sahip modeller mevcuttur.
Kablosuz geniş bant aralığından bahsediyorsanız, Wifi 2,4 G - Wifi 4 G - Wifi 5 G - Wifi 6 G - Wifi 6E - Wifi 7 gibi cihazlar mevcut ama cihazın maliyetine göre değişiklik görülebiliyor. Pahalı olan bir cihazın 2,4 G bile 100 mb alabiliyor. Ana modemin ve İnternete bağlanacak olan cihazın uyum sağlaması gerekiyor. Ucuza alacağınız cihazlar farklılık gösterir.