FTTN - xDSL bağlantıları üzerine

Bende DSLAM tarafı Lantiq idi hala da öyle, ayrıca farklı bi yerde Broadcom DSLAM ile de test ettim, iki durumda da bağlantı stabil.

Zamanında D-Link DSL 2888A getirtmiştim çok uğraşıp şuan bulunma durumu nedir bilmiyorum genelde Avusturalya içinde satılan bir modemdi ( onların xDSL hattı bizimkilerden daha berbat :sweat_smile: ) Şuan bulunabilirliği konusunda birşey diyemeyeceğim ama Huawei HG658 V2 nin VSPM310 'u aşağı yukarı VSPM340 ile aynı performansı veriyor arada uçurum yaratan bir fark yok. Router olarak ta elimde olan Asus’un ucuz bir modem router i vardı ( mediatek xDSL modülasyonu olan ), Ethernet portlarından birini WAN olarak atayıp bu şekilde kullanmıştım. Ayrıca MAC adreslerine band genişliği atamada sıkıntısız olduğu ve ayrıca masraf yapmamak adına iyi bir alternatif olmuştu.

Konuşacak çok şey var ama ISP lerin kafa yapısını konuşarak değiştirmek mümkün değil. Buradaki bir çok insanın modem arayış sebebi dünyadan bir haber beceriksiz ihracatçılar ve kendi sektöründen habersiz ve yeteneksiz ISP lerdir. Örneğin TT gidip vestel’e modem ürettirmiş ama aslına bakarsak modem Tilgin, modemin yazılım hakları Tilgin den ayrılıp kurulan Seliro Ensemble İsveçli bir yazılım şirketine ait. Berbat bir seçim, berbat bir arayüz ve yazılım ve 100mbps ethernet portları. Üzerine de Made in Turkiye yazmışlar :man_facepalming:t2: Modem konusunda Şahsi fikrim olarak marka belirtmeden söylüyorum, bilinen markaların hiçbirini önermiyorum. Çünkü DSL Modülasyonları malesef aynı. Ülkemize giren cihazlarda malesef hep aynı SoC ler bulunmakta ve bunların xDSL modülasyonları hep aynı. Öve öve bitiremedikleri cihazlar xDSL performansına gelince çakılıp kalıyor. :man_facepalming:t2:

VSPM340 SoC olarak D-Link DSL-2888A (PYTHON) DSL modem var test ettiğim, test edemediğim ama üretilmiş Zowee 1750M ve 1200M çin markası mevcut. Gerçeten tedarik etmek çok zor. Bu arada bayağı süredir VSPM350 çitseti kullanılmaya da başlandı, Huawei DG8245V-10 modemi de buna örnek verebiliriz.

1 Beğeni

O yüzden insanlar artık dandik, ucuz broadcom’un “bcm63168” chipsetli servis sağlayıcı modemlerine
köprü modunda router bağlıyorlar bu sayede 5000 liraya asus modem almak yerine makul bir fiyata routerla işi çözüyorlar hattım broadcom olduğu için broadcom’dan devam edeceğim ama sizin hattınız lantiq’miş size gerekli bir modem demek ki.
bu arada vodafone ve turkcell nasıl olmuş da böyle kaliteli chipsete sahip bir modem kullanmışlar ilginç
artık çöp mediatek chipsetli modemleri kullanıyorlar

1 Beğeni

Anladım hocam, temin edemeyiz yani. Çok teşekkürler :smiley: işin şakası, gerçekten temini zor gibi görünüyor bu tür modemlerin. Hayırlısı diyelim, umarım Türkiye’ye gelir de temin edebiliriz bir şekilde :frowning:

telnet kodunu gönderebilir misiniz? hg658 v2 modemi ile mi öğrendiniz?

Arkadaşlar bu modemde IPOE köprüleme özelliği var mı tivibu ev ile beraber kullanacağım için IPOE köprüleme olmalı ki router’a tivibuyu bağlayabileyim

Hocam HG658 V2 Turkcell olanı kullandım demiştiniz hatırlıyorsanız en son güncel sürüm neydi acaba?

B21 olması gerek.

Vodafone olanlar B22 olarak geçiyor o zaman Vodafone daha güncel sanırsam

Vodafoneların model kodu farklı diyr hatırlıyorum. Aynı yazılım uymayabilir

HG658c V2 olarak geçiyormuş vodafone

Hocam hala aktifseniz broadcom’un yeni chipseti için ne diyorsunuz? BCM63178 düzenli güncelleme alıyor şu anda bu cihazı ASUS DSL-AX82U kullanıyor ve SNR düşürmeyle hız artırmak mümkün