FTTH GPON Altyapı Hakkında

Merhaba gpon protokolü yaklaşık 2.488 gbps download 1.244 gbps upload kapasitesi sunar. Pasif optik ağlar (pon) spliterler ile bölünebilirler. Hız konusuna gelirsek ağ içinde kaydolmuş tüm alıcılar belli zaman aralıkları ile verici tarafla heberleşirler. Verici hangi alıcıya nekadar zaman ayıracağını ve haliyle hızı belirler ve kullanıcılar kendilerine atanan hızı kullanırlar. Bu atama yapılmadığında ben dinamik olarak gerekli zamanlarda tüm alıcıların bant genişliğinin tamamına yakınını kullandığını gördüm. Malesef ki ülkemizde hiçbir servis sunucu her kullanıcıya bir fiber kılı vericiden direk olarak getirmiyor. Apartmana bir veya iki fiber kılı çekip sadece bir kılı bütün apartmana bölmeye çalışıyor. Türktelekom 8e TurkNet 4e bölüyor kılı ve bu şekilde kullandırıyor. Toplam hızı atama yok ise kıl üzerindeki kullanıcı sayısı belirliyor. Okadar kazı yapılıyor borulama yapılıyor sadece 2 kıl çekiyorlar. Çekin hane sayısı kadar ilerde 2.5gbps daha ilerde 10gbps altyapı hazır olsun. Alıcı verici sfp değişecek okadar. Anlam veremiyorum.