FTTB to FTTH Dönüşümü Hakkında

Sizin internetiniz FTTB değil mi? Sizde ONT cihazı olmaz ki. Sizin bahsettiğiniz CGİ marka yada model sizin modeminizdir. Bildiğiniz gibi FTTH sistemlerde modemin yanında bir de ONT cihazı oluyor.

Evet hocam FTTB. İki tane cgi marka cihaz var ikisine de ayrı ayrı fiber giriyor. Toplamda 10 tane gigabit Ethernet portu var cihazların. Modem mi değil mi bilmiyorum.

1 Beğeni

Onur Merhaba :wave:

Bende senin gibi FTTB sistemi değiştirmek istiyordum.

Bulunduğum ilin Telekom müdürüne linkedin aracılığı ile yazdım. kendisi emekli olduğunu talebimi yerine atanan yeni müdüre ileteceğini söyledi.

Sağolsun müdür aradı ve dönüşümün yapılacağını söyledi. Apartman yöneticisi olduğum için doğrudan karar verebiliyorum…

Önce kablo çeken Telekom ekipleri geldi kabloları binada bulunan doğalgaz borulardan geçireceğini söyledi ancak ben bunu istemedim. Kendileri sana istediğin kadar kablo vereceğiz sen elektrikçinle halledebilirsin dediler. Elektrikçi ile anlaştım 3 bin liraya çekeceğini söyledi.

Daha sonradan telekom yetkili kişisi binaya ait proje olmadığını söyledi bu yüzden projelendirme işlemi yaptılar bu süreçte ne bir dilekçe nede başka bir evrak teslim ettim. Yaklaşık 1 ay kadar süreceğini söyledi. Şuan beklemedeyim. Eğer ekipler gelip dönüşüm yaparsa buradan bilgilendirme yapacağım.

Benim süreç beklediğimden çok hızlı geliştiği için şaşkınım. Ekipler gelip dönüşüm yapmadan inanmıyorum :slight_smile:

İnşallah dönüşüm tamamlanır ve 1000 megabitlik pakete geçiş yaparım

2 Beğeni

Peki bizim çektiğimiz fiber kabloyu FTTB kutusuna türk telekom bağlar mı? Bizim yada elektrikçinin bağlayamacağı kesin… Ben fiberi çektim hazır diye dilekçe verilse de FTTH altyapısı olması gerekmiyor mu?

Bir şey soracağım. Bu FTTB dediğiniz VDSL oluyor değil mi? Benim binamda da VDSL var bunu fibere çevirmek için müdürlüğe gitsem başvuru yapabilir miyim?

Fttb de ki b harfi ingilizce build (building) kelimesinin ilk harfi yani apartmanda bir kutu ve sonrası bakır ile modeme. Ftth ise ingilizce home yani ev veya daireye karşılık geliyor. Bunlar da modeme kadar olan altyapılar. Fttb olan binaya ftth çekilir mi doğrusu çok umutlu olmamak gerekir. Zaten neredeyse kayıpsız hız alırlar.

Nokia ONT kullananlarda oluyor hız sorunu, artı Bufferbload sorunu da oluyor Nokia kullananlarda. Değişimi de yok sanırım çünkü OLT’de Nokia olduğu için değiştirmiyorlarmış bildiğim kadarıyla.

Bu sorun tam olarak Nokia ONT’ler ile ilgili değil bence. Bende de Nokia ONT var hızım 110-115 mbps arası değişiyor ama bufferbloat sorunu çok kötü bir şekilde mevcut. Acaba ONT’ler arasında revizyon farklılıkları var mıdır? Mesela eski abonelere verilen cihazla yeni abonelere verilen tamamen aynı cihaz mı?

Benim forumlarda gördüğüm kadarıyla hep Nokia kullananlarda bu sorunlar fibere geçerken araştırmıştım Nokia gelirse diye:) Bufferbload sorunu QoS ayarlarıyla çözülüyor diye biliyorum.

Evet, QoS veya SQM ile çözülmeyecek bir sorun değil fakat bana verilen ZTE H298A V9 modemi bu alanalarda çok yetersiz. En yakın zamanda OpenWRT destekli bir routera geçmeyi düşünüyorum. Bunun dışında Wifi çekimi gayet güzel modemin ve rootla Ipv6 çalıştırabilenler de olmuş.

1 Beğeni

Aynen TurkNet kullanırken bendede bufferbloat sorunu vardı. Farklı ISS geçtim 200 mbs paketine sorun çözüldü. Turknette F alıyordum şimdi A+

1 Beğeni

Hız konusunu zamanında çok araştırdım. Mart - Eylül 2021 arası. Edindiğim verilere göre hız konusunun ONT ile alakası yoktu. Nokia kullanıp 120 Mbps alan vardı. Huawei kullanıp 95 sınırına takılan vardı. Bu hız sorunu tamamen TT kaynaklı yapılmış bir port sınırlamasıydı. Tahminimce fiber kullanıcılarının port hızlarını 95 Mbps’ye sınırlayarak sanki VDSL miş gibi göstermek istiyordu. TT olunca ben bu ihtimale şans veriyorum. TT Ekim 2021 ayı olmalıydı ne yaptısa neredeyse Türkiye genelinde bu sınırlamayı kaldırdı ve ben dahil kime sorarsam hızları 95 Mbps’den 112 Mbps gibi hızlara yükselmişti. Muhtemelen 100 Mbps üzeri paketlerin hazırlığı nedeniyle sınırı kaldırmak zorunda kaldılar. Bu konu için defalarca BTK kaydı bıraktım TurkNet kaydı bıraktım. BTK’dan da TurkNet’ten de bir sonuç çıkmamıştı. Online desteği biliyorsunuz. Çözüm üretme kapasitesi bir gerçek yerlerde. Belki şuan değişmiş olabilir. Ekip yapısına vs geçmişlerdi. Anlayacağınız bu bilgilere dayanarak hız konusunun ONT ile alakası yok.

Aynı şekilde Bufferbloat konusununda ONT ile alakalı olmadığı düşüncesindeyim. 14 Temmuzda zamlar açıklanmadan önce yüksek bir hızı TurkNet sunmadığından NetSpeed’e geçiş yaptım. TurkNet’te hiç bir zaman Bufferbloat testince F üzerini göremezken Netspeed’te A çıkıyor. Tahminimce geçtiğim pakaetin upload hızının 30 Mbps olmasından kaynaklı. TurkNet’te ise 8 Mbps idi. Upload hızları TurkNet’te de artarsa aynı sonucu alacağımı düşünüyorum.

Bunları paylaştığım bir konu vardı. Reklam amacı taşımıyordu. Fakat forum kurallarına aykırı bir konuda olmamasına rağmen moderatör arkadaş tarafından konu kapatıldı. Sonra liste dışı bırakıldı ve son olarakta arşivlendi.

Açıkcası artık foruma fazlada uğrayasım gelmiyor. Özellikle bu yaşadığım olaylar nedeniyle soğudum. Bilgi paylaşasımda gelmiyor.

1 Beğeni

Daha yüksek hız tanımlamış olabilirler, ben de gördüm başka firmaya geçip o zaman için 100’ü aşanları araştırırken. Nokia sanırım bu hız limitini daha iyi uyguladığı için böyle oluyor olabilir. Huawei 100’ü aşıyor çünkü aynı şartlarda :slight_smile: daha yüksek tanımlama yapılıp o sorun aşılmıştır belki haksızlık olmasın diye sonralardan. Zaten QoS’la uploadı bir miktar düşürünce bufferbload sorunu çözülüyor bildiğim kadarıyla. Demek ki hız artınca sorun kalmıyor kökten çözülüyor.

1 Beğeni