Fiber altyapıda zorunlu modem kira bedeli ve kendi modemini kullanamama

Çoğumuz fiber altyapı isteyip duruyoruz ama fiberde gelse yine sorunlardan kurtulamıyoruz.

Diyelim ki FTTH türünde olarak 1000 mbps TT altyapımız var. TurkNet en fazla 100/20 şeklinde hizmet verebiliyor diye biliyorum altyapı sahibi olmadığı için. Ve size de 100 yetiyor diyelim TurkNetden hizmet alacaksınız.Modemi yine TT belirliyor ve verdikleri modemlerin wifi gücü cidden rezalet,forumlarda millet kan ağlıyor.Siz kendiniz var olan veya satın alacağınız istediğiniz modemi kullanamıyorsunuz. Farklı modemde bağlansanız bile ya internetiniz kopuyor,ya hızınız düşüyor ya da başka sorunlar oluyor.Köprü modu,mac klonlama gibi işlemler gördüm ama kiminde işe yarıyor/yaramıyor veya verimli olmuyor.

Veya 1000 mbps istiyorsunuz ve bunun için direkt TT den hizmet almanız lazım.İşler bu durumda daha da komik olmaya başlıyor.Size yine wifi gücü rezalet olan bir modem veriliyor ve kullanın kullanmayın her ay 100 liraya yakın modem kira bedeli isteniyor.Kendi modemimi kullanabilir miyim deyince yok olmaz,ont cihazından çıkış alamazsınız diyor.Yani 10 yılda kullansanız o modem sizin olmuyor.Verdikleri modem de 1-2 bin lira birşey.Hatta TT modemi olduğu için ayarları kısıtlanmış şekilde geliyor ve internetten alacağınız aynı marka modem kadar verimli olmuyor.Paket ücreti ise şuan zamsız hali 1000 liraya yakın ve taahhütlü.Yani istediğiniz zaman da bir sorun oldu mu çıkamıyorsunuz veya o zaman kapatırım diyemiyorsunuz.9 ay kullandınız varsayalım böyle bir tarifede ceza bedeli baya uçuk çıkıyor.Paket ücretine,modem kira bedeli dahil değil.Modemlerin wifi gücü cidden çok kötü bu arada.

Bugün bir konu gördüm.Arkadaşın adresine gigafiber gelmiş ve zyxelin wmg serisinden wifi 5 özellikli bir modem vermişler :joy::joy: Wifi 10 bile olsa zyxel kadar wifi çekim gücü kötü olan bir marka kullanmadım bu güne kadar.TurkNet kendi altyapısında farklı modem kullanımına izin veriyordur belki onu bilmiyorum.

Yani demem o ki fiber geldi diye seviniyorsunuz,kendi modeminizi bile kullanmaya izin vermiyorlar,verdikleri modemin wifi gücü çok kötü,üstüne TT modemi olduğu için kısıtlanmış sekilde geliyor ve daha kötü oluyor, yetmiyor bir de üstüne bunun için sizden 100 liraya yakın KİRA bedeli istiyorlar ve yine yetmiyor kendi modeminizi kullanmaya izin vermeyip illa bu kötü modemi kullanıp bana her ay kirasını vereceksin diyorlar :joy::joy: Allah akıl fikir versin ne deyim.

Fiber fiber diye ağlayan biriydim,hatta dün imza topladı yönetici başvuru için ama şu akılalmaz durumları yaşayacağıma düzgün 100 mbps özgür olduğum vdsl altyapıyı tercih ederim.

kendi routerını alıp kullanabilir ama modem kirası ödemeye devam eder fiberde modem işlevini ont görür fiberde modem diye bişey yoktur.

1 Beğeni

Şimdi öncelikle şunu belirtelim; Fiber’de modem olmaz, Router olur.
Modem DSL altyapı gibi modülasyon olan teknolojilerde kullanılan bir cihazdır.
Fiber altyapıda GPON cihazını değiştiremezsiniz ama kendi Router’inizi alıp takabilirsiniz, gayet güzel çalışır, hiçbir sorun yaşamazsınız, hatta kaliteli bir cihaz alırsanız firmanın verdiği Router’dan bile daha yüksek performans alırsınız.
Ama kira konusunda haklısınız, kendi cihazınızı kullansanız da Türk Telekom size bir Router verecek ve onun kirasını alacak, bu hoş bir durum değil ama dediğim gibi o cihazı kullanmak zorunda değilsiniz.

1 Beğeni

Ağız alışkanlığı hocam :sweat_smile:

Hocam ağzımızda modem diye kalmış router demek biraz zor :sweat_smile:

İnternette forumlara,konulara baktığımda çoğu kendi routerını kullanamamış,ekipler de kullanamazsın demişler.TT fiberde kendi router hariç kısıtlama koyuyormuş çıkış alamıyormuşsun.Mac klonlama falan yapıp kimi kullanabilmiş kiminde de işe yaramamış.Hatta resmi keenetic fiber kurulum videolarında servis sağlayıcı kısıtlama koyduysa şu seçeneğe tıklayıp mac klonlayın falan diyorlar.

1 Beğeni

Kendim kullandım ben, onlar kurmayı becerememiştir. MAC Klon sadece Süperonline’da var.

1 Beğeni

eskiden mac clone ile kullanabiliyordun şimdi mac clone olmadanda kullanabiliyorsun
https://www.youtube.com/watch?v=RfzCghZugIA mesela.

Bu konu, son yanıttan 60 dakika sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıtlara artık izin verilmiyor.