Fiber altyapı talep

Bugün açık kapı üzerinden Türk telekom a binaya kadar fiber altyapı talep ettim suan VDSL 50 Mbps kullanıyorum ve saha dolabına uzaklığım 250 metre binaya kadar altyapı cekerlermi acaba

zaten altyapınız var. Telekomun önceliği altyapısı olmayan veya adsl olan yerlere yatırım yapmak.

1 Beğeni

@ModeratriX verilen cevap bu ben maliyeti karşılamayı razıyım bunama kadar fiber için sizce ne kadar maliyet cikartirlar
Screenshot_2020-11-18-15-08-45-2

1 Beğeni

Genellikle firma sahipleri bu tarz isteklerde bulunmakta. Fiber kablonun metre başı maliyeti ve işçilik oranı bakır kablodan kat ve kat yüksek olacaktır. Şahsi olarak fiber kablonun metre başına 20 tl fiyat aldım. 300 Mt olarak düşünürsek 6000 TL kablo fiyatı olacaktır. Bunun içerisine fiber kutusu vs de eklenecek elbette. Aynı zamanda belediyeden izin ücreti vs size mi verilecek yoksa Türk telekom altyapı olarak düşünüp kendisi mi karşılayacak onun hakkında fikrim bulunmuyor.

2 Beğeni

Olumlu cevap verselerdi şaşardım zaten.
Ben fiber kabinine 120 metre uzaklıktayım. sırf olumsuz cevap görmemek için başvurmuyorum.
Aldığım hız 95 mbps neyine yetmiyor düşüncesi olabilir ama bakır kablo uzerinden hizmet almak ve bulunduğum konumdan dolayı iyi değil çünkü Bakır kablo t23 kabininden çıkıyor ve bulunduğum konumda elektrik alt yapısı yenilemesi yıllardır devam ettiğinden sürekli elektrik kesintisi yaşıyorum ve t23 kabini en fazla 2 saat şarjı dayanabiliyor ( evimde otomatik jeneratör var ama önemli olan kabinlerde elektrik olması) ama fiber kutusundan devasa büyüklüğünde aküler var ve ortalama 15 saat gibi bir süre boyunca hizmet vermeye devam ediyor. sırf bunun için fibere başvurmak istiyorum, işim gereği internet kesintisi yaşamam gerek. ama olumsuz cevap geleceğine %100 eminim.

2 Beğeni

Speed teste bunu yapan hayat bize neler yapmaz :smiley:

1 Beğeni

:sweat_smile:

( 1.500 karakter )

1 Beğeni

Kurumsaldan kastı metro olabilir mi :slight_smile:

kabin ile aramda 5 metre bile yok ama yıllardır bir türlü binaya fiber alamadık 32 dairelik bir binada oturuyorum binadaki yaş oranı 50 yaş ve üstü olduğu için pek ilgilenen yok milli piyangodan falan ikramiye çıkarsa maliyeti karşılayıp ben proje yaptıracağım :smiley:

bu arada metro demek istedim yanlış yazmışım :joy: TT ile görüşürseniz bilgilendirirsiniz benimde kabine mesafem çok yakın

ilçedeyim o yüzden gidemiyorum ama yolum düşerse ilk işim bölge müdürlüğüne gitmek olacak trabzonda bir arkadaşım başvurdu fiber için olmaz dediler özel proje yaptırdı şimdi keyfi yerinde :joy:

1 Beğeni

Nasıl bir maliyet çıkarmışlar bilginiz var mı ?

bina yönetimi ile ortak yaptırdık demişti ondan fiyatını bilmiyor tam olarak ama tahminim 20 bin ve yukarısı olur büyük ihtimalle

404 Hata Sayfası şöyle bir belge buldum son güncelleme tarihi 2017 olarak gözüküyor 18. sayfada fiyatlar az çok bilgi verir

2 Beğeni

Toptan konusu siteler için geçerli mi bilmiyorum teşekkürler bağlantı için

2 Beğeni

Bu fiyatlar sözleşmeli servis sağlayıcıları için geçerlidir. Son kullanıcının alacağı rakamlar değildir.

hımm peki bilginiz var mı son kullanıcı fiyatları hakkında

Siz şuan kimden hizmet alıyorsunuz ?

TurkNet üzerinden hizmet alıyorum

1 Beğeni

Bulunduğunuz bina da yada sitede 40-50 kullanıcı varsa eğer TurkNet’e başvurabilirsiniz. TT aldığı başvuruyu 3-5 Ay değerlendirir. Son derler ki kar elde edemiyoruz, ne yazık ki ilerleyen tarihlere kaldı vs. vs…