FEC hatası neden olur ve nasıl çözülür?

Günde 3-4 kez manuel resetlemek uğraşılası bir durum ama 1 günden sonra kopuyorsa reboot olarak ayarlayabilirsiniz, modeminiz de bu destek varsa. 50mb geçebilirsin.

Hat değerlerinizi paylaşabilir misiniz detaylı kontrol edelim

Modemde yazan sistem çalışma süresi 12 saat 16 dakikaymış hat değerlerim şu şekilde,
(Hangi kısmın önemli olduğunu bilmediğim için yazan herseyi yazıyorum)

=============================================================================
xDSLFwVersion: FwVer:5.12.21.0_B_A60901 HwVer:T14.F7_0.0
Line State: Up
Modulation: ITU G.993.2(VDSL2)
Annex Mode: ANNEX_B

INP downstream: 49871
INP upstream: 15194
shineGINPdownstream: 0
shineGINPupstream: 0
reinGINPdownstream: 0
reinGINPupstream: 0

TPSTC type: 64/65B PTM TC

near-end interleaved channel bit rate: 0 kbps
near-end fast channel bit rate: 69970 kbps
far-end interleaved channel bit rate: 0 kbps
far-end fast channel bit rate: 8180 kbps

near-end FEC error fast: 1221674601
near-end FEC error interleaved: 0
near-end CRC error fast: 1274637
near-end CRC error interleaved: 0
near-end HEC error fast: 0
near-end HEC error interleaved: 0
far-end FEC error fast: 0
far-end FEC error interleaved: 0
far-end CRC error fast: 1
far-end CRC error interleaved: 0
far-end HEC error fast: 0
far-end HEC error interleaved: 0
DSL uptime :12:15, 42 secs
DSL activetime :0 min, 14 secs

Downstream:
relative capacity occupation: 100%
noise margin downstream: 3.1 dB
output power upstream: 8.8 dbm
attenuation downstream: 10.6 dB

Upstream:
relative capacity occupation: 100%
noise margin upstream: 23.2 dB
output power downstream: 14.0 dbm
attenuation upstream: 0.2 dB

Bit table:
carrier load: number of bits per tone
tone 0- 31: 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 12 12 12 22
tone 32- 63: 20 00 78 89 99 99 aa 9a aa aa ab bb bb bb cc cc
tone 64- 95: cc cd cc dd dd dd dd dd dd dd dd dd dd dd de dd
tone 96-127: ed de ee dd dd dd dd dd dd dd dd dd dd dd dd dd
tone 128-159: dd dd dd dd dd dd cd dd dd dc dd dd dc cd cc cc
tone 160-191: cc cc cc cc cc cc cb cb bb cb bc bb cc cb bb bb
tone 192-223: bb bb bb ba ab aa aa 76 99 99 a9 99 98 99 88 99
tone 224-255: 88 88 88 87 87 87 88 88 88 89 89 99 89 89 98 98

Hat zayıflamasınin yanında snr’nin de büyük payı mevcut şuan hız düşürme talebi yaparsanız hat bir nebze düzelir gibi attığınız 2 foto arasındaki snr değeri farkı fazla

İlk attığım değerler kablo değişiminden önceydi son attığım değer değişimden sonra.
Zor bela dağıtım kutusundan eve gelen bakır kabloyu yenilettim işte.
Bu şekilde günde bir kaç defa modemi kapat aç yaparak kullanmaya çalışacağım baktım olmuyor hız düşümüne gideceğim artık

Hız düşümüne kesin gidin, aşırı SNR zayıflılığı + hatalar sebebiyle sorun olabilir. 5-6dB düşmüş SNR, kontrolden sonra.

1 Beğeni

Bu şekilde kullanmak can sıkmaya başladığında hız düşümüne gideceğim mecbur. Peki hız düşürdükten sonra tekrar destek kaydı ile eski hızıma yükseltmem de mümkün değil mi?

2 Beğeni

Yaparsın. Hız en yükseği ne kadar alıyorsan onu verilir. Kopma yaşarsan düşmesini talep edebilirsin. Tekrardan yükselte bilirsin. TurkNet yapar :heart:

Kullandığım kablo :

1 Beğeni

Dağıtım kutusundan bakır kablo direk modeme kadar geldiği için ev içi tesisat yok bende.
Hatta çekilen dağıtım kutusu ve kablo bu

Onun ucuna bağladığın bi kablo vardır. Sanırım

Bakır kablonun ucuna modemin kutusundan çıkan kabloyu yak1 ile bağladık. rj11 konektörü için yani

Modeme gelen telefon kablolarıda sorunlu olabiliyor yeni olsa bile değiştirerek deneyebilirsiniz tekrar. Başıma geldi 4-5 ay önce TurkNet ekibi tarafından takılan sıfır kabloyu değiştirerek sendeki gibi anlamsız FEC sorununu çözdüm

Hocam sorun zaten %90 kablolarda ama biz sadece dağıtım kutusundan eve kadar gelen kabloyu yeniletebiliyoruz. Onu da zor bela yeniletebildim. Asıl yenilenmesi gereken yer santralden dağıtım kutusuna gelen kısım. Dağıtım kutusu ile aramda ortalama 180 metre gözüküyor. Benim eve gelen kablo 180 metre içinde 2 adet dağıtım kutusuna girip öyle geliyor. Hatta bu dağıtım kutuları 10 seneden bile eskidir gerisini siz düşünün :frowning:

Durumu çok güzel özetlemişsiniz :confused: İşte bizimde anlatmak istediğimiz konu tam olarak bu… Ortak altyapı üzerinden hizmet verdiğimiz için bu ve buna benzer tüm altyapı işlemlerinin sorululuğu TT tarafı. Bakır kabloların kalitesi ne kadar iyiyse siz de o kadar iyi hizmet alırsınız.

Peki bu TT tarafına ait olan altyapı yenilenme işlemi için yapabileceğim tek şey TT il müdürlüğüne dilekçe vermek mi sadece? BTK veya başka bir kuruma online iletişim ile mümkün mü?

En geleneksel yöntem şimdilik bireysel dilekçe vermeniz gibi duruyor :frowning:

1 Beğeni

Anladım :frowning:
O zaman son bir sorum daha var. Sizde bu dilekçelerin örneği var mı acaba veya hazır taslak gibi bir şey?

Google’da search edip bulabilirsiniz. Elimizde bizzat bir dilekçe bulunmuyor.

Tamamdır teşekkür ederim o halde bütün yardımlarınız için :slight_smile:

1 Beğeni