Fatura Şikayet

Ben Türknet’e geçerken bana bir site söylediler. O siteden kod söyledim ve ilk ayı ücretsiz yaptılar. Yani öyle söylediler. Şimdi bana 2 ayrı fatura çıktı. Geçen ay ne zaman Türknet’e geçtiysem o andan ay sonuna kadar olan 50 küsür TL ve bu ayın faturası 75,99 TL olarak. Bana ilk ay ücretsiz olacak 2.aydan itibaren ödemelere başlanacağım söylendi. Şimdi müşteri temsilcisini aradığımda bana ilk ay 30 gün deneme süresi olarak verildiği eğer memnun kalırsam o ayın sonunda ödemesini yapıp 2.ayın ücretsiz olacağı söylendi. Böyle bir şey olabilir mi ya ? Önce ilk ay ücretsiz 2.aydan itibaren ödeme yapılacak deniliyor şimdi de bu söyleniyor. Kandırma yalan söyleme değil de nedir bu ? Ve ayrı olarak bana şikayet için 0212 703 4371 bu numarayı verdiler. 0 a basın dediler. 0 a basınca yine yeni bir abonelik başlatmak için 1 i türknet ile ilgili işlem yapmak için 2 yi tıklayın diyor. 2 ye basınca da müşteri temsilcisine bağlanamıyorum.

Merhaba,

DM üzerinden benimle müşteri bilgilerinizi paylaşır mısınız? Durumunuzu kontrol ettirmek istiyorum.

Teşekkürler.

TurkNet ön ödemeli bir sistem kullanıyor bu yüzden ilk ay faturanız biraz yüksek çıkıyor. 2. aydaki faturanız ise eğer ilk aydaki çıkan faturayı öderseniz bedava oluyor.

Müşteri temsilcisi bana mayıs ve haziran ayı faturalarını ödersem temmuz ayı ücretsiz olur dedi. Bunun için bir şey yapmama gerek olmadığını söyledi. Doğru mudur ?

1 Beğeni

Doğrudur.

  1. ve 2. ay normal faturanız yansıtılır.
    3.ay ise ücretsiz kullanırsınız. Şayet yine fatura kesilirse OİM 'den bildirim yapınız.

tamamdır teşekkürler.