Evde internet kullanırken WI-FI sorunsalı

Yıllarca başıma dert olan ve bir sürü uğraş gereği çözümünü bulduğum bir şeyi paylaşmak istiyorum. Evde internet kullanırken sürekli hız dalgalanması sorunu yaşıyordum. bir hız testimin sonucu 45 birinin 20 çıkıyordu. Aslında 20mbit diğer firmalarla karşılaştırıldığında müthiş bir hız ama biz daha yükseğe alıştığımız için sorun olarak görüyoruz :smile: Sonrasında AC modemler ve 5G wifi bağlantısını keşfettim. Malesef piyasadaki modemlerin %90 ı NDSL modem olduğu için kanal kısıtı sebebiyle kanalların dolması ile internette dalgalanmalar yaşıyoruz. Ancak 5G destekli bir modem alırsanız bu sorunlardan kurtuluyorsunuz. kablo bağlantısı ile ne hız alıyorsanız 5G wifi bağlantısı ile o hızı alabiliyorsunuz. Eğer internette dalgalanma sorununuz varsa ve operatörünüz sorun yok diyorsa modeminizi 5G ile değiştirerek bir deneyiniz derim :smile: :smile:

6 Beğeni

Kardeşim de benzer bir sorunu evinde yaşıyordu. O da bu şekilde çözmüştü.

Parası olmayanlar için 2.4GHz de wifi kanal ayarı yapmak hızı düzeltebiliyor yüksek oranda.

1 Beğeni

Düzeltiyor tabi, ancak sürekli sürekli hangi kanal boşsa onu bulup sonrasında wifi kanalını ona çevirmek gerekiyor. Malesef meşakatli ancak bu çözümde doğru tabi.

2 Beğeni

Onun için de bir tık teknik bilgi lazım dostum. Herkes yapamaz ki onu :neutral_face:

Wi-Fi Analyzer programı ile boş kanallar tespit edilip kolayca yapılabilir.

1 Beğeni

5 Ghz ile tanışmam aynen böyle oldu

Hangi kanalların boş olduğunu bulmak için wifi analyzer programı bence yeterli hangi kanalların sizin için tercih edileceğini yıldız olarak gösteriyor ve boş olan kanallar varsa modemden o kanala geçiş yapabilirsiniz.

Olmadı bir 5ghz modemimiz :upside_down_face::joy: gerçi etrafımda da başka wifi kanalı yok :upside_down_face:

5 Beğeni