DSLAM Kilidi Sorunu

Merhabalar.
Saha dolabı mesafem 100metre kadar (sokağımın başında) hat zayıflaması 0.0db ve yıllarca adsl2+ 16mbit interneti gündüzleri Dw için 5.2, geceleri ise 5.4/5.5snr değerleriyle kullandım (ki çevremde 16mbit net kullananlar testlerde hep 12-13mbit sonuç çıkartıyorlarken ben 15.5/15.7 gibi değerler alıyordum) bu yıllarca kullanım zarfında (altyapı çalışmaları hariç) 1 defa dâhi kopma yaşamadım, genel görüş snr değeri 5 olursa ‘‘bırak kopmayı internete bile bağlanamazsın şekilde’’ fakat bu görüş sadece snr değeriyle işin bittiğini düşünen veya dandik chipsetli (broadcom yada qualcomm dışında) modem kullananlar tarafından edinilen tecrübelere dayanıyor, şu anda 2 aydır 8.0-8.4snr değer aralığıyla vdsl 75mbit kullanıyorum 1 defa dahi kopma sıkıntım olmadığı gibi yine en ufak 1 hız dalgalanması dahi yaşamadan sabit bir hız alıyorum.

Mesela aşağı da (usb wifi) T4U Plus üzerinden aldığım hız testi mevcut, hergün canım sıkıldıkça 2-3 defa test yaparım, sabit olrk aldığım hız budur.

Aşağıda ise güncel 1 modem ile snr değeri 5 düşürülüp alınan performansın artışı gösterilmiş, 5 snr ile internete bile bağlanamazsın diyenler bakabilir.

Kısaca olay; modemde sadece SNR değeriyle bitmiyor, diğer parametrelerle de ‘‘en azından hat zayıflaması değeriyle de,’’ ilişkili olur v.s.

1 Beğeni

Genel kullanıcı açısından yüksek snr değerleri tabiki en iyisi ve en güzeli ancak bazı insanların hat değerleriyle âlâkalı eksik bilgileri sebebiyle, birçok sıkıntıyı yada güzelliği snr değerleriyle ilişkilendirmelerinn yanlış olduğunu söylemek istedim, en basit örneği konuda zaten, yani yüksek snr değerine sahip kullanıcılar, bambaşka bir limitlemeye uğramış ve hız alamıyor şeklinde durumlar da görüyoruz. =)

konu sahibinin yaşadığı durumun aynısını yaşıyorum, hat zayıflaması 1.8 ama ne hikmetse 88 in üstüne çıkamıyorum :slight_smile: NMS profili düzeltmelerini istedim hala hattınız kaldırmıyor diyorlar… arkadaşlar, olay sadece SNR’da bitmiyor, DSL kartında portunuza belirli bir üst senkron limiti koyuldu ise SNR ı 6-8 desibel ortalamasından hesaplayarak sabitliyor, güç tasarrufu yapıyor ve o hızdan yukarısını tanımlamıyor, ancak aşağısını dinamik olarak tanımlar ve SNR da dinamik olarak yükselir, işimiz SNR’dan çok hız profili ve down/up zayıflama değerleri.
DSLAM kilidi denilen olay bu. müşteri temsilcileri SNR’a çok takılıyor, nedeni ise standart DSL modemlerin 8 desibel SNR değerinden aşağıda hattı stabil tutamaması. çoğunluğa oynayıp özel istekleri görmezden geliyorlar…

2 Beğeni

Bütün modemlerin SNR ayarı var ama arayüz üzerinden yapılmıyorlar(telnet v.b) ve yapıldığında modem açıp kapatana kadar geçerli oluyorlar :slight_smile: