Dsl Hattı Voltaj

Merhaba arkadaşlar, vdsl hattımda multimetre ile ölçüm yaptığım zaman 50 ile 60 arasında voltaj okuyorum. Splitter ile bağlantı yaptığım zaman splitter’ın hem modem hem telefon tarafında bu voltaj yine var. Bu voltajın modeme zarar verdiğini, internetimi kopardığını düşünüyorum. Bu durum normal mi?

Selam, DSL hatlar da Voltaj bulunmaz diyecek kadar azdır ki 56 Volt aşırı anormal bir durum. Ankastrenizi kontrol edin veya saha dolabı tarafında bir sorun olabilir, komşularınız da durum nedir?

Komşularım da sürekli sıkıntı yaşıyor onların hattında ölçüm yapamadım. Telefon hattında 50-55 volt gerilimin normal olduğunu biliyorum sıkıntı olan bunu splitter ile ayırmama rağmen yine modeme vermesi. Hem telefon hem vdsl hizmet alan arkadaşlar splitter’ın modem çıkışı ve telefon çıkışı voltajını ölçebilir mi?

Hat kısa devre iken akım ne kadar? Cihazı amper kademesine alıp 2 probu seri bağlayın.

1 Beğeni

peki kablolar birbirine deyince çok hafif kıvılcım atması normal mi ?

Normal az da olsa voltaj her zaman var. Tabi kaç volt ben ölçmedim merak ettim doğrusu.

0.03 değeri gördüm fakat kısa devre akım ölçmeyi bilmiyorum

Yazımı güncelledim. Tekrar bakın.

2 Beğeni

Bu şekilde bağladım 0.03 değer görüyorum.

Kıvılcım benim kabloda da oluyor, bugün ufak bir çarpıldım :slight_smile:

Sen iyisin yine benim gibi üşengeclik yapıp kabloyu ağzınla soymaya kalkmamışsın :joy: 1 metre geriye düşünce bir an Allah’ıma kavustum sanmııştımmmm :joy::joy:

1 Beğeni

Aynısını yaşadım anlatılmaz yaşanır.:grinning::grinning:.

1 Beğeni

Normal mi hocam bu akım ve voltaj. Ölçümü görselle ekledim. @The_Bilal

Yakında bu arızalardan dolayı hatta ben elektrik vericem. Hat beni değil ben hattı çarpıcam :smile:

Çarpabilirsen ben,m yerime de çarp kardeşim :smiley: Ben Allahıma kavuşuyordum :smiley: Daha elimi sürmem :smiley:

1 Beğeni

Akım yok hatta voltaj tek başına sorun mu hayır. Sorun yaratacağini sanmıyorum. Modem kaç mbps de buluşuyor?

1 Beğeni

35-12 mbps arası değişiyor sürekli kopuyor.

Cevap için teşekkür ederim.Benim hattımda 50-55 volt bir gerilim var, arama yapınca 60 volt’a yaklaşıyor. Sanırım normal değil bu kadar gerilim olması. Arama yaparken ölçüm yaptığınızda 50 civarına gelip 5 volt civarına geri düşüyor mu, deneme yapabilir misiniz?

@BLackOwL

Teşekkürler hocam, bende sürekli yüksek olan voltaj sizde sadece arama esnasında oluyor. Sanırım sıkıntı telefon hattında, yalın internete geçiş yapıp çözümlemeyi deniycem.

1 Beğeni

Yok hocam telefon sıkıntısız çalışıyor ama bir arıza kaydı açıp derdimi anlatmaya çalışayım :smile:

1 Beğeni