DSL Geliyor 5 DK Sonra İnternet Geliyor

DSL ışığı geliyor sabit yanıyor internet 5 dk sonra geliyor modem arayüzünden bakıyorum IP almamış oluyor. Önceden böyle olmuyordu ya da ben dikkat etmedim son bir haftadır böyle neden kaynaklı olabilir normal mi?

Modem arayüzünden hat değerlerini paylaşır mısınız?

|Bağlantı hızı| 51196 kbit/s 8188 kbit/s|
|Atanabilir hız| 110263 kbit/s 30763 kbit/s|
|Gürültü marjı| 17.0 dB 23.9 dB|
|Sinyal gücü seviyesi| 13.8 dBm 9.1 dBm|
|Sinyal zayıflaması| 8.9 dB 14.9 dB|

Hat değerlerinize göre bir sorun bulunmuyor. Modem arayüzünden dns adresinizi 1.1.1.1 ve 1.0.0.1 yapıp bir süre dener misiniz? Eğer dsl ışığı da sönüyor ise bağlı olduğunuz dolap veya santralde çalışma yapılıyor da olabilir.

Dsl kesilmiyor internet kesiliyor modemi kapat açda yapsam dsl geliyor internet ışıgı gelmiyor modem arayüzünden bakıyorum hat değerlerini alıyor baglantı sorunu falan yazıyor bi süre sonra ip falan alıyor internette geliyor.

Dediğim gibi dns değiştirip bir süre gözlemleyin. eğer sorun devam ederse farklı bir modemle deneyin.

2 modem ile denedim sonuç aynıydı bu modemi 27 ocakta aldım bide. Tüm değerler geliyor sadece dns ve ip gelmiyor hat kopma yaşıyorum diye arıza kaydı bırakmıştım ondan önce olmuyordu diye hatırlıyorum modemden kaynaklı olabilir mi yeni aldım modemide yaşadığım sorun modem arızası mıdır nasıl test edebilirim

Durum kısmında bağlantı hatası bağlanılamıyor yazıyor.

Dns değiştim bu arada.

1 Beğeni

5 dk bekleyip kontrol edin.

Yine geç geliyor internet.

Geldiğinde gitmiyor ise sorun yoktur. :slight_smile:

Geldiğinde direk gitmiyor biraz zaman geçince gidiyor.

Modemden uyumsuz bi ayar yaptıysanız sıkıntı olabilir.

Farklı bir modem ile deneme şansınız var ise o şekilde deneyin. :person_shrugging:

Denedim Asus DSL N16 ile 45-50Sn içinde geliyor.

Önceki modeminizden kaynaklı bir sorun olabilir o zaman.

Bende öyle olduğunu düşünüyorum 1 ay olmamış keenetic modem servislerinin normal olarak gördüğü sevisine bilgililer denmesi bu modemin bu kadar sevilmesinin nedeni ne acaba bence sorunlu bir modem.

Modemi kapatıp 10 dakika sonra açmayı denerseniz hemen ip aldığını görebilirsiniz ancak çalışırken kapatıp açarsız hemen ip almaz, eski ip nizin zaman aşımına uğrayıp sistemin yeni ip vermesini bekliyorsunuz.

Gece sabaha kadar kapalı kalan modemde bile ip almıyor hocam.