Download - upload orantısızlığı

Hocam bir sürü boş port var dedin bir yerde hiç düşündün mü niye o kadar boş port var belki dolap arızalıdır yada belirli bir sınır konulmuş olabilir. Kısaca seni başka dolaba aktarmadıkça Telekom asla gerçeği bilemezsin. Aynı dolap içinde sabahtan akşama kadar tak çıkar yapılsın. Bu adamlar bu dolapların bazı mahallelerde muhazasını bile düzgünce beceremiyor isteyen paralel bağlantı yapıp telefon konuşmalarını bile dinler o derece güvenliksiz ve umursamazlık hakim. Bizim şehirde roman vatandaşların yoğun olduğu bir mahallede dolabın içine börtü böcek yuva yapmıştı🤣 Kapağı hiç kapanamazdı bu dolaptan hizmet veriliyordu birde. En son pandemi dönemi şikayetler artınca müdahale edildi bir daha kapağı açık görmez oldum. Kısaca ya memnun olacaksın crcli %15 kısılmış hattından yada mücadeleye devam. Bak bende yeni adrese taşındım burada hayatımda görmediğim hat zayıflamasına sahibim. Senin 3 katın %25 hızım az. Telekom ekip yolladı 2 dk ankastreye baktı öylece gitti. TurkNet ekibi daha randevu için bile aramadı. Gittim modemi ankastreye bağladım ama çok bir şey değişmedi. Muhtemelen dışarıdan gelen hatta bitiyor iş. Daha yolun başındayım sen sonunda hakkın için mücadele et.

aslında bir ara port yoktu, şikayetlerim sonucu benim dolaba yeni vdsl kart koyuldu ve dolabımın bitişiğine tip23 kabin de koyuldu.

keşke hız düşünce crc çözülse ya :smiley: nms hız profili 79 - 88 - 100 hepsini denedik, 30 snr a bile çektim yine crc veriyor…

tükendim:D 1.5 sene önce vdsl geldi, 1 senedir sorunlar ile uğraşıyorum D:

15m de tt fiber, 2 sokak arkamda TurkNet gigafiber var. Biri gelse de huzura ersem artık.

Hocam zaten senin şikayetler sonunda o dolaplar geldiyse sıfırını koyduklarını sanmam kim bilir nereden çıkma sıkıntılı cihazlardır. Allah sana sabır versin. O zaman GigaFiber için imza topla civardan ve binadan TurkNet 'e ilet. Aynı şekilde telekomada yolla bunları. Hangisi gelirse önce onu yine TurkNet ile alırsın. Baktın bu kadar yakında olmana rağmen hizmet veren yok cimer artı btkya ilet imzalı dilekçeleri. Mağduriyetini dile getir. İsteyenin bir yüzü, vermeyenin iki yüzü kara.

1 Beğeni

yoo sıfır, jelatınlerini sökerlerken kutuyu takarlarken yanlarındaydım. Kutu kurulumu yapılırken de…

istiyoruz talep ediyoruz da fiber veren yok sağolsunlar. 2022 de ikisinden biri gelmeli yoksa daha fazla vdsl sorunlarına dayanamacağım.

Dediğiniz gibiyse daha büyük rezillik :slight_smile: Bu adamlar bu cihazları sıfır alıp düzgün çalıştığını kontrol etmiyor mu? Mantıken aldığın her parti cihazda kontrol yapıp sahaya koyarsın. Saha test alanı değildir. Müşteri memnuniyeti önemlidir. Kaç porta müşteri bağlı bilgin var mı? Bu kişiler yine komşulardır zaten sordun mu hiç teknolojiden anlayan komşularına? Bu kişilerden bilinçli olanlarına bir sor soruştur hocam. Bağlantıları sıkıntılıysa Cihaz sıfırsa bile arızalı gelmiş olabilir. 2022ye daha var sabır diliyorum size. İyi geceler.

hayır onu bilmiyorum

komşularım teknolojiden ne anlar :smiley: binada 3 4 internet kullanıcısı var. 3 adsl 1 ben vdsl

iyi geceler size de

%15 lik bir düşüşünüz var ankastreden sonra. Şimdi iş sadece sinyal zayıflamasında bitmiyor.
Ankastreye gördüğüm kadarı ile snr 10 geliyor modeme 8 ulaşıyor bir snr düşümü var. Muhtemelen modem ayarlarınızı eksik yaptığınızdan kaynaklıdır.
Yada ankastre sonrası kullandığınız kablonun kalitesizliği veya kablo ucu ara bağlantılar jack bağlantısı veya temassızlığı.
Ankastreye 100 gelipte 97-98 almış olsaydınız yada 95 o zaman normal diyebilirdim. Ama arada 15 Mbps lik fark var normal değil.
Upload konusuna gelirsek Vae altyapısında 8 Mbps den yüksek hız almanız yada istemeniz bir şeyi değiştirmez çünkü Türknetin değil Telekomun veri paketini kullanıyorsunuz. Yapa altyapısında mesafenin upload yönünden etkisi nedir o konuda şuanda bilgim olmadığından cevap veremeyeceğim.
Öncelikle iç hattınızı bir kontrol ettirin çünkü sorunlu.

O paylaştığım 3 hat değeri de ankastre ölçümü hocam. Ev ölçümü paylaşmadım. İç tesisatlık bir durum yok ortada.

Siz yazdıklarımi tam anlayamadınız sanırım :smiley:

Benim böyle bir derdim de yok :smiley:

Bu arkadaş iç hattı yüz kere kontrol etmiş/ettirmiştir hocam :rofl: 1.5 yıldır uğraşan biri şimdi mi akıl eder iç hattı ya sahadaki cihaz arızalı yada arkadaşın ankastreye gelen dışarıdaki kablo. Modemi de sağlam gibi başka modemlerle denemiş fotoğraf var zaten. Ankastreyi değiştirmiş, TurkNet ekibi çağırmış, Telekom ekibi çağırmış, ortak çalışma yaptırmış. Tek şey saha dolabı ve oradan gelen kablo kalıyor. 30 snrde yüzlerce binlerce crc veriyor diyor. İki ekibede kontrol ettirdiği halde bu sorun çözülemiyorsa dolaba para sıkışmıştır :rofl::rofl:

Bunu siz yazmadınız mı? :smiley:
Ayrıca iç hattan kastım sadece evinize giden kablo değildir. Testi yaparken kullandığınız kablo/rj11 soket/ Bağlama şekliniz / Kablo uçlarının temizliği daha sayarım da gerisini siz düşünün.

Şimdi size attığınız resimlerle alakalı bilgi vereyim. 2 Ayrı modemdeki değerlere baktınız mı?
Snr değerlerine ? Hat zayıflamalarına ? Mevcut ve maksimum hızlara?
Bunları bana buraya cevap olarak yazarmısınız ? Bakalım o kısmı farkedebiliyormusunuz acaba ?

@HCS Hatasız kul olmaz. Derin mevzulara girmeyeyim ortalık karışır =) Olmaz yani herkes hata yapar.

4 Ay önceki TT nin yaptığı cihaz ölçümünü paylaşıyorsunuz. Ve modeminizdeki hızları da güncel olarak paylaşıyorsunuz. Bu güncel hız değerlerinizi ankastrenizden TT ekibine yada TurkNet ekibine ölçtürün sonra bakın.
Şuan tahminimce ankastrenize 100 Mbps hız geliyordur ama siz kendinizden kaynaklı sebeplerle bu hızı alamıyorsunuz.
Personel arkadaşlar gelip ankastrenizde ölçüm yaptığında bakın ne hız alıyorsunuz.

Evet de orada kastım şu idi, ortalama oranı ne bilmiyorum ama 100mbps kullanıcılarının genelde 30 40 mbps upload kapasiteleri olur. 100 mbps yi de 8 12 snr da felan alırlar.

Bendeki upload tarafı kapasitem fazla olmasına rağmen download kapasitem ile ilgili sorun var.

Erse bakır bir kablo, rj11 i kendim çakmıştım. Reglet e ye reglet bıçağı ile çaktım kabloyu. 30 cm lik bir kablo. Yak1 ile denemedim, zaten denesemde bir fark olacağını düşünmüyorum

Evet

Hat zayıflama değerleri farklı onu mu ima ediyorsunuz ?

Ölçtürürüz hocam sıkıntı yok

:d

Şöyle diyeyim, en son ne zaman port değiştirdim tam hatırlamıyorum ama Nisan ayından sonra 4 5 kez port değiştirdim. Telekom ekibi her port değişiminden sonra gelip ölçüm aldı

8 snr da 85 mbps geliyor

Hatta bir port değişiminde ankastre ye 8 snr 85 mbps geliyor iken, port değişimi için 2 saat uğraştılar. Bir sorun var felan dediler. Bi TT elemanı dolap başında biri ankastre başında baya uğraştılar, 2 saat sonunda ankastreye 8 snr da 95 mbps hız geldi.

Biz de Sevindik tabi. Ondan sonra bizim sürekli bi 8 snr 85 mbps, bi 8 snr 95 mbps değişmeye başladı.

Bu değişim de her gün sabah saat 06:01 de değerler yükseliyor, gün içinde yüksek oluyor. aynı gün akşam prime time başlangıcında hız düşüyor idi. Gecenin 5 inde bile hız düşük oluyordu, 06:01 de saat ayarlı gibi değerleri birden yükseliyordu.

Bu yükselip düşme 1 2 ay sürdü, son 2 haftadır değerler de yükselmiyor artık. 8 snr da 85 mbps geliyor ankastre ye

:smiley: İlginç. Siz yinede ölçtürün Muhtemelen ankastreye 95-100 Mbps geliyor olacak.
Modemde mtu değeri ile bile oynamak hız düşürüyor ve yükseltiyor.
2 modem var 2 farklı değer tablosu var.
Modemlerinizden birisi doğruyu gösteriyor yada doğruya yakın değer gösteriyor.

Bunu ancak ankastreden ekiplere ölçtürerek anlayabilirsiniz.

1 Beğeni

Hocam bu arkadaşın suçu yok suç telekomda. Arkadaş ölçtürmekten artık yeni ölçü birimi icat edecek. Bence bu arkadaşın acilen gigafibere geçmesi lazım :rofl::rofl:

2 Beğeni

Bizde böyle işler :smiley:

Yok hocam imkansız benim ankastreye şuan o değerin gelmesi

Modem dmt yazılımlarından kaynaklı. Hat değerlerinin aynı olması şaşırtıcı olurdu zaten.
Zaten ikiside 8 snr 85mbps ile buluşmuş, önemli olan burası

TurkNet TurkNet Online İşlem Merkezi deki hat zayıflama değerlerim de bambaşka zaten…

Elimde Zyxel vmg1312b10d modem de var. Bunu da ankastrede denerim

Elinizde dijital multimetre var mı ?

Hayır, o kadar donanımlı değilim :smiley:

Verirlerse neden olmasın, ilk hangi firma fiberi verirse ona geçerim:D