Download Hızım düştü, Uploadım arttı

Arkadaşlar merhaba,
Forumu yeni keşfettim, umarım soruma bir cevap bulabilirim.
Benim sanırsam 2-3 hafta kadar öncesinde hızım değişti. Hızımı test ettiğimde önceden 40Mbit olan download hızım 23’e, 11Mbit olan upload hızım da 14’e yükselmişti. O sıralarda birkaç internet kesintisi yaşadım. Devamındaki günlerde de yaşadım. Hatta ilk hızımın azaldığını farkettiğimde destek kaydı açtım, (uygulamada arıza sorguladığımda da sistem arızam olduğunu yazdı) otomatik mesaj ve ardından bir temsilci TT ekiplerini yönlendirdik dedi. Devamındaki TT mesajlarında “TT kaynaklı sorun yok” gibisinden mesajlar gördüm. Daha sonra başka bir temsilci arıza ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor gibisinden bir mesaj attı. Yine “TT kaynaklı arıza yok” mesajları. Son olarak da başka bir temsilci de “Ekiplerimizin sağladığı kontroller sonucunda sorununuzun iç hatlardan kaynaklandığını tespit ettik” gibisinden bir mesaj geldi, ve Turknet saha ekiplerini yönlendirdiklerini söylediler.
Benim sorum şu;
İnternetimden gayet memnundum hala da memnunum ama daha önce 25Mbit civarı alıyordum, bu yaz bir Turknet saha çalışanı ile test yaptığımda ankastreme gelen hızın 42Mbit olduğunu gördüm ve bu yaz iç hattımı Cat5 kablo ile değiştirdim. Sonuç olarak 40Mbit alıyordum ve gayet memnundum. Ama durup dururken insanın download hızı bir anda yarı yarıya düşünce insan merak ediyor, bunun sebebi ne olabilir?
Eğer ki iç tesisatta bir sıkıntı olduysa download hızım düşerken, upload hızım neden düşmedi de 11’den 14’e yükseldi?
Teşekkürler (biraz uzun oldu ama :))

1 Beğeni

Kablonun ek yerlerinde ki gevşeme oksitlenme vs nedenler ile düşmüş olabilir. Veya kapasiteye bağlı olarak hattın değerleri düşmüş olabilir. Upload kısmına bir yorum yapmak doğru olmaz Bir çok nedeni olabilir. Yerinde destek ekibini bekleyin

1 Beğeni

Anladım, cevap için teşekkürler. Fakat; diyelim ki 3 ay önce yenilediğim tesisatımda bir problem oldu, işte oksitlenme vs. ve bunun sonucunda download hızım 40tan 22ye düştü. Buraya kadar bir sıkıntı yok, ama benim anlamadığım ve sebebini merak ettiğim şey, downloadım düşerken uploadım neden artıyor, 11lerden 14lere çıkıyor? Gerçekten bunun sebebini merak ediyorum. Umarım Turknet Saha ekibi geldiğinde problemimi çözerler.

1 Beğeni