DNS değişikliği

Merhabalar…sayfaların geç yüklenmesi sorunu vs oluyor birkaç kişi dns değiştirmemi önerdi…lakin bilgim olmadığı için öncelikle bu dns değiştirmenin TurkNet açısından yasal bir durum olup olmadığını öğrenmek istiyorum…örneğin değiştirdiğimizde yarın öbürgün bir arıza kaydı bıraktığımızda TurkNet bize kardeşim sen dns değiştirmişsin vs diyebilir mi…? Şayet yasal bir durum ise dns değişikliği bana bu konuda modem arayüzünden nasıl yapacağımı ekran görüntüsü ile anlatacak biri varmıdır…? Modem tp link…

İstediğiniz dns yi kullanabilirsiniz. 1.1.1.1, 1.0.0.1 bunları öneririm. Herhangi bir yasal sorun bulunmamakta. Dns kaynaklı sorun olursa siz tekrar değiştirebileceğiniz için onda da sorun yok.

Yani merak etmeyin.

Teşekkür ederim…peki modem arayüzünden nasıl yapabilirim yardımcı olabilirmisiniz?

Modem marka mosel ve yazılımına göre değişiklik sekmesi değişmektedir. Bu bilgileri paylaşırsanız yardımcı olabiliriz

Hocam Tp link TD-W9960

Modem arayüzünden bu dns leri girerseniz hem bağlantı sağlanan cihazlar hemde modeminiz rahatlar.
@The_Bilal Beyin belirttiği dns leri yıllardır kullanıyorum ve çok seri.
Ayrıca warp yüklemenizi de tavsiye ederim.

Hocam elimde o modemden olmadığından nasıl yapacağızı anlatamıyorum. Anydesk ile uzaktan bağlantı ile bakabilirim isterseniz.

Hocam modem arayüzünden tam olarak nereden değiştirileceğini bulamadım…ayrıca kablosuz olarak kullanıyoruz interneti ve çoğunlukla telefon tablet tv ve 1 tane Laptop…Warp nedir nasıl yüklenir bilgim de yok…en azından modem arayüzünden dns değiştirmeyi öğrenebilsem belki o da yeterli olabilir…

Resim alıntıdır. Dns adresi yazan yerden yapabilirsiniz.

tp-link-modem-dns-degistirme

Veya burada 7 yazan yerden.

images

Anladım eski haline dönebilmek istersek ozaman tekrar o kısma o sildiklerimizi bilip yazmak lazım herhalde…daha önceden biryere tıklayarak otomatik iss den alıyor dnsi diye duymuştum

Gerekmiyor diye biliyorum sildiklerini. O otomatik alır ıss den. Zaten dns de sorun yaşamazsınız.

Buradan sanırsam…alttaki birincil dns ve ikincil dns kısmından…peki eski haline getirmek istersem birincil dns te yazanı yine kendim yazmam lazım sanırım…

Modem ip adresi yazıyor yazarsınız hocam unutulacak bir adres değil.

Yok hocam onu unutmam da yer doğru yer mi ona emin olamadım

Modem arayüzüne giriş yaptıktan sonra Gelişmiş kısmından sol kısımda bulunan Ağ sekmesine tıklayın. Daha sonrasında Ağ sekmesinin altında açılan seçeneklerden Internet’e tıklayın ve oradan durum kısmında “Bağlandı” olan bağlantının üstüne gelerek “Değiştir” kısmındaki düzenle ikonuna tıklayın.

Daha sonrasında ilgili ayarlar açılacak, aşağı doğru inin ve Gelişmiş’e tıklayın. Daha sonrasında aşağıda Birincil DNS kısmına 1.1.1.1, İkincil DNS kısmına ise 1.0.0.1 yazarak başka hiçbir ayara dokunmadan sağ taraftaki kaydet butonuna tıklayın. Bundan sonra bağlantınız yeniden başlatılacak ve 3 dk içerisinde IP adresini yeniden alacak ve ondan sonra Cloudflare DNS kullanmaya başlamış olacaksınız.

1 Beğeni