Discourse için yardım

Merhaba arkadaşlar,
x firmasında alan adı ve hosting paketi aldım.
y firmasından da vps sunucu kiraladım. bu kiraladığım sunucu içerisine discourse forum yazılımı kurdum ve x firmasından cpanel üzerinden alan adını y firmasında ki sunucuya yönlendirdim. ama x firmasında ki [email protected] uzantılı mail adreslerine mail atamıyorum. x firmasına sorduğumda, Mail sunucularını A kaydını yönlendirdiğim sunucu içerisinde çalıştırmam gerekiyormuş. Bunun hakkında bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilir mi acaba?

Mail tarafını yönlendirmek için çalışacağı sunucunun MX kayıtlarının girilmesi gerekiyor benim bildiğim.

Örneğin domain ve hosting hizmetini X firmasından almıştım. Mail hizmeti için Yandex’e MX kayıtları ile yönlendirip kullanmıştım.

1 Beğeni

Vps sunucusunun mx kayıtlarını nasıl öğrenebilirim?

Benim kullandığım hostingde MX adı domain.com. hedef domain.com şeklinde ancak VPS size ait olduğu için mail server kurmanız gerekiyor muhtemelen. Bence mail hizmetinizi hosting hizmeti aldığınız firmadan kullanın. Benimde ileri düzey bir bilgim yok bu konularda.

Bu soruya da chatgpt böyle diyor;

VPS sunucusunun MX kayıtlarını öğrenmek ve yapılandırmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

1. VPS Sunucunuzda E-posta Sunucusu Kurma

Eğer kendi VPS sunucunuzda e-posta sunucusu çalıştırmak istiyorsanız, önce gerekli yazılımları kurmanız gerekecek. Bu işlem için aşağıdaki bileşenlere ihtiyacınız olacak:

• Postfix veya Exim: Mail Transfer Agent (MTA)
  • Dovecot: Mail Delivery Agent (MDA)
  • Roundcube veya benzeri: Webmail arayüzü (isteğe bağlı)
  • SpamAssassin ve ClamAV: Anti-Spam ve Anti-Virus araçları

Örnek olarak, Postfix ve Dovecot kurulumunu yapalım:

Postfix Kurulumu

Postfix’i kurmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

sh

sudo apt-get update
sudo apt-get install postfix

Kurulum sırasında bazı yapılandırma seçenekleri sorulacaktır. “Internet Site” seçeneğini seçin ve sistem mail ismini VPS sunucunuzun alan adı olarak ayarlayın.

Dovecot Kurulumu

Dovecot’u kurmak için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz:

sh

sudo apt-get install dovecot-imapd dovecot-pop3d

Dovecot yapılandırma dosyalarını düzenlemek için:

sh

sudo nano /etc/dovecot/dovecot.conf

2. DNS Kayıtlarını Yapılandırma

E-posta sunucunuzun çalışması için DNS ayarlarını doğru yapmanız gerekmektedir.

MX Kayıtları

MX kayıtları, alan adınızın e-posta trafiğinin hangi sunucuya yönlendirileceğini belirler. Bu kayıtları X firmasının cPanel veya DNS yönetim panelinde yapılandırabilirsiniz.

Örneğin, VPS sunucunuzun IP adresi 123.456.789.012 ise, MX kaydınızı şu şekilde ayarlamalısınız:

less

@    MX    10 mail.sizin-alanadiniz.com
mail    A    123.456.789.012

SPF Kayıtları

SPF kayıtları, hangi sunucuların alan adınız adına e-posta gönderebileceğini belirtir. Örneğin:

python

@    TXT    "v=spf1 ip4:123.456.789.012 ~all"

DKIM Kayıtları

DKIM, e-postalarınızın bütünlüğünü doğrular. DKIM yapılandırması daha karmaşıktır ve genellikle Postfix veya Exim yapılandırmasında yapılır.

3. VPS Sunucusunun E-posta İstemcisini Yapılandırma

VPS sunucunuzun e-posta istemcisi olarak Postfix ve Dovecot yapılandırmalarını tamamladıktan sonra, test e-postaları göndermeli ve almalıdır. Bu işlem, sunucunun doğru yapılandırıldığını ve DNS kayıtlarının doğru ayarlandığını doğrulamanıza yardımcı olacaktır.

4. Test Etme

E-posta sunucunuzun düzgün çalıştığını test etmek için dış bir e-posta adresine e-posta gönderin ve bu adresten kendi sunucunuza e-posta gönderin. Gönderilen ve alınan e-postaların başarılı olup olmadığını kontrol edin.

Özet

VPS sunucunuzda e-posta sunucusu kurmak ve doğru DNS kayıtlarını yapılandırmak, e-posta hizmetinizin düzgün çalışmasını sağlar. Bu işlemler teknik bilgi gerektirdiğinden, gerektiğinde uzman desteği almanız faydalı olabilir.

Hocam bu sorunuz için chatgptden destek alabilirsiniz.Sizin sorunuzu yazdım ve bana kod yaz dedim 15-20 saniyede 100 satırlık kod yazıp bilgi verdi şunu yap bunu yap şu satıra şunu yaz diye.Chatgpt daha fazla yardımcı olacaktır

Chatgpt böyle diyor;

Evet, bu durumda e-posta servisinizin düzgün çalışması için DNS kayıtlarınızı doğru şekilde yapılandırmanız gerekiyor. Mevcut durumda alan adınızı X firmasından aldığınız ve hosting paketinizi orada barındırdığınız, ancak VPS sunucunuzu Y firmasından kiraladığınız ve Discourse forum yazılımını bu sunucuya kurduğunuz anlaşılıyor. İşte adım adım ne yapmanız gerektiği:

1. Alan Adı DNS Ayarları

Alan adınızın DNS ayarlarını yönetmek için X firmasının cPanel veya DNS yönetim paneline erişmelisiniz. Burada bazı kayıtları düzenlemeniz gerekecek.

A Kaydı

Discourse forumunuzun çalıştığı VPS sunucusunun IP adresini alan adınızın A kaydına eklemişsiniz. Bu doğru bir adım. Örneğin:

less

@    A    VPS_Sunucu_IP_Adresi
www  A    VPS_Sunucu_IP_Adresi

MX Kaydı

E-posta trafiğinin doğru sunucuya yönlendirilmesi için MX (Mail Exchange) kaydını ayarlamanız gerekiyor. Eğer e-posta hizmetiniz X firmasında kalacaksa, bu firmaya ait MX kayıtlarını kullanmanız gerek. Bu bilgileri genellikle X firmasının destek ekibinden alabilirsiniz, ancak çoğunlukla şu şekilde olur:

python

@    MX    10 mail.xfirmasi.com

SPF, DKIM ve DMARC Kayıtları

E-posta gönderiminin güvenliği ve doğrulanabilirliği için SPF, DKIM ve DMARC kayıtlarını da ayarlamanız tavsiye edilir. Bunlar spam filtrelerini geçmek ve e-postalarınızın düzgün teslim edilmesini sağlamak için önemlidir.

• SPF Kaydı: Hangi sunucuların alan adınız adına e-posta göndermesine izin verdiğinizi belirtir.

python

@    TXT    "v=spf1 ip4:VPS_Sunucu_IP_Adresi include:xfirmasi.com ~all"
  • DKIM Kaydı: E-postalarınızın bütünlüğünü doğrular.

scss

(Bu kayıtlar genellikle X firması tarafından sağlanır ve oluşturulur.)
  • DMARC Kaydı: E-posta politikanızı belirler ve SPF/DKIM doğrulama sonuçlarını nasıl ele alacağınızı belirler.

perl

@    TXT    "v=DMARC1; p=none; rua=mailto:[email protected]"

2. VPS Sunucusunda Mail Sunucusu Kurmak

Eğer X firmasının mail sunucularını kullanmak istemiyorsanız ve kendi VPS sunucunuzda mail sunucusu çalıştırmak istiyorsanız, bu daha teknik bir işlem gerektirir. İşte bazı temel adımlar:

• Mail Transfer Agent (MTA): Postfix veya Exim gibi bir MTA kurmalısınız.
  • Mail Delivery Agent (MDA): Dovecot gibi bir MDA kurmalısınız.
  • Webmail: Roundcube gibi bir webmail arayüzü kurabilirsiniz.
  • Güvenlik ve Sertifikalar: SSL/TLS sertifikaları ile e-posta trafiğinizi güvenli hale getirmelisiniz.
  • Anti-Spam ve Anti-Virus: SpamAssassin ve ClamAV gibi araçlarla güvenlik sağlamalısınız.

Sonuç

X firmasından aldığınız alan adını Y firmasındaki VPS sunucunuza yönlendirdiğinizde, mail sunucusunun hala X firmasında kalması durumunda doğru MX kayıtlarını ayarlamalısınız. Eğer mail sunucusunu kendi VPS sunucunuzda çalıştırmayı tercih ederseniz, bu daha kapsamlı bir kurulum gerektirecektir.

Her iki durumda da DNS ayarlarının doğru yapılması önemlidir. Eğer bu konularda detaylı bilgiye veya yardıma ihtiyacınız olursa, X ve Y firmalarının teknik destek ekipleri size rehberlik edebilir.

Sohbetten iletişime geçerseniz destek olayım. Yapmak istediklerinizi Anydesk ile uzaktan bağlanarak yaparız.

1 Beğeni