Dayatma ile YAPA'ya Geçirme Uygulaması

Merhabalar, 3 gün önce TürkNet tarafından YAPA’ya geçirileceğime dair mesaj aldım. Daha sonra Türknet’in YAPA uygulamasını araştırdım ve benim durumumda YAPA’ya geçirilenlerin neredeyse hepsinin bu durumdan muzdarip olduğunu üstüne üstlük tekrardan bir türlü VAE’ye geçirilmediklerini gördüm. Daha sonra pişman olacağımı bildiğim bu durumdan dolayı hem DH’daki TurkNetDestek’e hem şikayet numaralarına hemde online destek kısmına itirazda bulundum ve YAPA’ya geçmek istemediğimi belirttim. Olayın garabetliği burada başlıyor.

Şikayet numarası üzerinden ulaştığım kişi internetimin YAPA ya geçirilişine müdahale edemeyeceğini öyle bir yetkisinin olmadığını fakat online işlemlerden yardım talebimde bulunursam kesinlikle istemediğim bir uygulamayı yapmayacaklarını belirtti. DH’ daki TürkNetDestek ise aynen şu cümleyi kurdu “Merhaba, geçiş işlemleri toplu olarak yapıldığı için müdahalede bulunamıyoruz. Ancak hız değerlerinizde ciddi anlamda düşüklük bulunuyorsa kayıt oluşturmanız durumunda vae geçişinizi yapacağız.” Cümledeki “ciddi anlamda düşüklük bulunuyorsa” öbeğine dikkat etmenizi istiyorum. Yani sanırım 3-5 mBit hız düşüklüğü VAE ye geri dönüşün sağlanması için bir sebep değil. Zaten bulunduğum bölgede VAE alyapısını kullanmama rağmen saha dolabı bana 150 metre mesafede olmasına rağmen 10 mBit hız alıyorum. Şimdi siz internetimi 1200 metre uzaklıktaki santrale taşıyınca nasıl bir duruma düşeceğim ben? Kullanıcının istemediği bir uygulamayı nasıl oluyor da zorla, dayatmayla yapabiliyorsunuz?

12.06.2020 'de geçiş işlemleri için başvurduğum ve 19.06.2020’de aktif olarak kullanmaya başladığım Türknet’den bu zoraki uygulamaya devam edilmesi halinde farklı bir İSS’ye geçeceğim. TTNet’den geçmeden önce TTNet müşteri hizmetlerinin söylediği kadarı ile bu yıl içinde bulunduğum bölgeye VDSL gelecek zaten, şimdi ben hangi sebeple göre göre 2-3 ay sonra tekrardan VAE’ye geçmek için uğraşma mecburiyetinde kalacağım?

150m saha dolabından nasıl 10 mbps alıyorsun?

Yazıyı tam manası ile okumamışsın sanırım.

Eski tip saha dolabı ile Adsl alıyor. Ama yeni saha dolabı ile Vdsl alacak. Şimdi bu müşteri yeniden Vae ye geçiş için neden uğraşsın?

Yapa da büyük ihtimalle daha yüksek hız alacaksınız. VDSL altyapısı geldiğinde iptal edip istediğiniz iss e geçiş yaparsınız. Sosyal medya üzerinde çok nadir memnuniyet belirten paylaşımlar olur. Ama TurkNet in yapa altyapısı ile binlerce kullanıcı indirme ve yükleme hızlarında yüksek hızlar alıyor. TurkNet yapa için santrale yatırım yapıyor, bu yatırımı altyapı sağlayıcısına fazladan ücret ödememek için yapıyor. VDSL 70-100 mbps alan aboneyi de 1000 metre mesafede ki yapa ya almıyor zaten.

@gokselbasol kardeşim yanlışın var.

YAPA ya geçişler santraldeki TurkNet abonesine göre toplu olarak yapılıyor. Ve sanmıyorum ki mesafe kontrolü yapılsın.

Yakın olan adam zaten ses etmez. Hem hızı hemde upload ı artıyor. Ama mesafe 700-800metreyi geçince YAPA ızdırap oluyor.

Ha şu da var. Uzaktaki adam şayet VAE ADSL alıyorsa onunda hızı artıyor. TurkNet in hakkını yememek lazım. Ama uzakta olup VAE VDSL alan adamın da sorgusuz sualsiz YAPA ya alınmaması lazım.

1 Beğeni

Yapa nedir biliyor musunuz? Neyin toplusu? Eğer yapa için dslam kuruldu ise zaten sırayla herkesi alacaklar ona. Bende onu dedim zaten yapa kötü kaka diye bir algı var. Ama santrale yakın kullanıcılar ballı kaymaklı internet kullanıyor. Hem de 35 mbps parasına

2 km adam Türknet’te 35 mbps parasına 2 mbps alıyor muhteşem YAPA sayesinde.

1 Beğeni

Merak etme YAPA nın ne olduğunu çok iyi biliyorum.

MERAK EDENE YAPA NEDİR? NEREDE VAR!

Ve YAPA ya girişler nasıl yapılıyor biliyor musun?

TT gel elini kolunu sallayarak santrale gir demiyor. O santrale giriş yapılacak ABONELER önceden belirlenip toplu giriş yapılıyor. Öyle tek tek değil.

İşte burada TurkNet o santrale bağlı kendi abonelerini YAPA portu durumuna göre toplu geçiş yapıyor. Hemde mesafe ve müşteri onayı gözetmeksizin…

1 Beğeni

Zorla değil ki. Almama şansı var. Vae den hizmet veren diğer ise lere gidebilir

Peki peki yapa da TT nin elinde. Siz herşeyi en iyi biliyorsunuz.

Doğru santralin anahtarı da TurkNet in elinde. İstediği zaman elini kolunu sallayarak girebiliyor.

Dur bi müşteriyi YAPA ya alacağım.
5 saat sonra… Başkasını da alacağım.

Bi bakıp çıkacağım. Yol geçen hanı ya!