Dairenin İnternet Hattını Yenileme

Merhabalar

Arkadaşlar yeni bir dairede oturuyorum daire yaklaşık olarak 3 senelik…

35 mbps hız bana yaklaşık olarak 33 veya 32 olarak gelmekte gayet başarılı ve güzel hattım var kopma vs. sorunlarım olmuyor.

İlerleyen zamanlara yatırım olarak ve boş zamanımı değerlendirmek amacı ile dairemin internet hattını cat6 kablo veya fiber kablo ile yenilemek istiyorum.

Elimden elektrik işleri gelmekte ve anlamaktayım. Sizlerden bir kaç fikir desteğine ihtiyacım var.

Şuan bulunan hattı cat6 kablo ile güzelce bantlayıp kanallardan apartmanın ana internet kutusuna götürücem ama kafamda ki soru şu ki bildiğiniz gibi müttahit arkadaşlar genelde kolay ve basite kaçtığı için ana kablo çekip her odaya ek yaparak hat koymakta eğer bunlar ek ise aşağıya indirmem yada yarı yolda kopma sorunu olabilirmi ? Kanalları tıkamak istemem :slight_smile:

Sizce cat6 mı cat5 mi hangi kablo markasını önerirsiniz?
Yada fiber kablo çeksem şuan kullandığım hız düşük olduğu için sorun yaşatırmı?
Fiyat konusunda sorunum yoktur ileriye yatırım yaptığım için en iyisini istiyorum…

Teşekkür ediyorum.

Binanın içiyle alakalı bir şey bilmediğim için ilk sorunuzu yanıtlayamayabilirim ancak bütçenize göre kaliteli bir cat6 kablo almanız en iyisi olacaktır.

1 Beğeni

Su borularından geliyorsa internet kablosu, sadece bir boru içerinde bir cat6 kablo olacak şekilde ankastreden modeme çekin.

Kablo önerisi: cat6 nexans 23 awg

2 Beğeni

Fiber kablo gereksiz bir yatırım olur. Cat kablo işinizi görür. İnternet prizi üzerinde ki buatlari kontrol edin. Ana hat nereye gidiyor ise oraya ekleyin yeni kabloyu. Ayrıca modemi hangi odada kullanacak iseniz o odaya eksiz olarak çekin… diğer odalarda İnternet hattının olması gereksiz. Sabir telefon kullanmak istiyorum derseniz de yine ana hattın bulunduğu yerde spliter kullanıp diğer odaya da spliterdan çıktığınız kabloyu götürebilirsiniz…ama kablo yenileme işlemi öncesi modemi ankastre bağlayıp kontrol edin. Hat değerlerinde aşırı bir değişiklik yoksa kablo değişimi ile uğraşmayın derim. Kabloya harcanacak para ile router yada wifi güçlendirici alıp kablosuz ağı iyileştirin derim.

3 Beğeni

Hat değerlerin çok iyi çok büyük kayıp yaş■■ıyorum. Dediğiniz gibi wifi güçlendirmesi de yapabilirim buda iyi bir fikir

1 Beğeni