CRC Hatası çoğalması ve modeme sabitlenen hızın düşmesi

Merhabalar,
1 Sene önce vdsl 100 paketine geçiş yaptığımda modeme sabitlenen hız 102 mbps idi ve maximum alabileceğim data rate ise 120 lerde geziniyordu fakat şu anda modemden sabitlenebilecek en yüksek hız 100 sabitlenen hız 80 civarında ve akşama kadar modem açık kalırsa CRC hataları yüzbinleri bulup google aramalarında fotoğraflar bile yüklenemez vaziyete geliyor.
Asus dsl ac51 kullanmaktayım ve crc hataları için yüksek performans isteği olan ayarları stabil olması gerektiğini seçerek bunları bir nebze azalttım fakat ben hızımı düşürerek hattımı stabil yapmak niye istemeliyim sonuçta aynı oranda ücreti düşürmüyoruz o halde saha dolabına ulaşan veriyi mi yükseltmek gerekiyor bilemiyorum abone sayısı arttığından dolayı hat değerlerinin düşmesine karşın fakat bu konuda açtığım destek kaydı 1 haftadır inceleme altında
Teşekkürlerimi iletiyor ve yardımlarınızı bekliyorum muhtemel public kullanıcılar ın bu konu hakkında yapabilecekleri bir şey olduğunu zannetmiyorum modemdeki dsl ayarından snr margin i yüseltmeyi söylemekten başka tabii alternatif fikirler iyi olur gene de.

Merhabalar,

Güncel 75 mbit paketi kullanmaktayım. 2 Gün öncesine kadar yaklaşık 79 Mbit Data Rate sabitti. Daha sonrasında bir anda Snr Margin sinayl gücündeki yavaşlamayla birlikte hattımdaki Max Rate değeri 120.000 lerden 80-78 Binlere düştü. Bununla birlikte Snr değeri de Line Attenuation’un altına inince Crc birikmesi artmaya başladı.

Çözümü Stability Adjustment değerini 10 dB de sabitleyerek hallettim sayılır. Sayılır diyorum çünkü günde 15k hata alıyorum ortalama ancak herhangi bir bağlantı sorunu yaşamadım henüz. Data Rate 73.000 dolaylarında şuan.

Üç sebebi olabilir max data rate in düşmesinin. Birincisi saha dolabı yada santral üzerinde ki abone sayısının artmasına bağlı kapasite düşüklüğü, ikincisi Telekom ekiplerinin cihazlara aşırı yüklenme olmaması amacıyla yaptıkları sınırlama ve son olarak ise hattın üzerinde bulunan ek ve bağlantı yerlerinde ki bölümlerin korozyon nedeniyle hıza etkisi. Ufak bir neden olarak da spliter cihazının arızasını da ekleyebiliriz.

1 Beğeni