CRC Hataları İçin Ne Yapabilirim

VDSL dolabına yaklaşık olarak 350 ila 400 metre uzaktayım telefon hatları çok eski Bursa’nın bir köyün de oturuyorum.
Kabloların bir kısmı elektrik direklerinin üstünden geliyor. (gerilime bu kadar yakın olması parazit yapar diye tahmin ediyorum)
Bu 400 metrelik mesafede 3 adet direkte kofra, hat boyunca 4 tane ek var.

Mevcut hat değerlerim fotoğrafta.

Telekomun kablosundan yaklaşık 10 metre daireme CAT 6 kabloyu lehimleme suretiyle bağladım. CRC hataları almaya devam ediyorum hızımı düşürmek istemiyorum.
Hattın 200 metresinden sonrası için yekpare bir kablo çekmek istiyorum CAT 6 200 metre kablo çok maliyetli. Bu hatta kullanabileceğim bir kablo alternatifi var mı. Bükümlü çift (twisted pair) ve antigron kablo olması lazım.
Yada hattımın değerlerini yükseltmek için başka ne yapabilirim değerli bilgilerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim.
Teşekkürler.

Not: Telekom altyapısına böyle bir müdahale sorun yaratır mı ?

Bu modemin son sürümünde milyonlarca CRC hatasi veriyordu AC2100 modem de var oda ayni milyonlarca CRC veriyor.
Isin garibi Ttnetin verdigi TD9970v3 modem cok stabil çalışıyor. Benim aklım ermiyor artik bu işlere.

Merhaba @qewr CRC sorununuz upload kaynaklı gözüküyor kablo kaynaklı bir sorun olsaydı download değeriniz bu kadar yüksek olmazdı büyük ihtimal saha dolabında bir sorun var sizden ricam arıza kaydı açarak altyapı kontrolü istemenizdir. İyi günler dilerim.

Arıza kaydı oluşturdum upload icin her hangi bir sorun olmadığını alt yapının en fazla bu kadar destekledigi söylendi.
Yardımcı olursaniz sevinirim.

Arıza kayıt numaranızı paylaşırmısınız.

62358127 buyrun.

Sizinle aynı altyapıya sahibiz desem yeridir. Crc sürekli mi oluyor yoksa rüzgarlı ve yağışlı havalarda mi? Ek olarak modemde kararlılık ayarı yapmış miydiniz?

Kar yağışlarında sonra upload hızım düştü diyebilirim ama havalarin iyi olmasi bu durumu artik etkilemiyor hep düşük.

Evet kararlılık ayarı yaptım.
Snrmagin 13 seviyelerin de, 37 mbps hiz alirken bile CRC hatasi aliyorum. Uploadim hep düşük.

Zaman zaman snr margin yukseliyor 8.3 e felan 9 oldugu bile oluyor ama upload tarafi dusuk kalıyor.

Bunun internet kullanimima hic bir etkisi yok CRC hatalarinin ama kafami karisitiriyor.
Acaba dedim direkteki regletler oksit mi yapti kabloyu da sirf o yuzden cekmek istiyorum.

Regletlerin hattaki eklerin hat degerlerine nasil bir etkisi var acaba ?

@KASPAROV
@ModeratriX

Eski yazılımı kullanıyor, 790 veya 960 yazılımı kursa birde öyle deneyelim.

2 Beğeni

Mediatek çip kaynaklı crc yiyorsun. HG658 v2 veya W9970v3 gibi modeller denersen hattın sorunsuz çalışır.

O sürümler de CRC hatalari milyonlari buluyor.

Ayrica Tplink AC2100 modem var onda da CRC hataları milyonlari buluyor.

1 dakkika bagli olduguna bakmayin eski SS bunlar saatlerce bagli kaldim hic CRC almamıştım.
Peki mediatech çipi olan modemler neden sorun çıkarıyor dslam dami sorun var ?

Ve bu modemi taktigim da upload iyice ölüyor.

Benim hattim da kullanilabilecek en güçlü modem nedir.

1 Beğeni

Ankastreden kısa kabloyla modeme bağlaya bilirsen dsl hat değerlini bakarsın burayada resim atarsınız odaya gelen kablonun sorun yaratıp yaratmadığını anlamış oluruz, kontrol sağlayamıyorsanız destek ekibi yardımcı olacaktır,

Hat zayıflamasını düşürmediğiniz sürece yine kopma olacaktır.

CAT6 kabloyu lehimledim zaten ankstre felan yok direk kablo ucu açık.
Benim asil merak ettiğim telekomun kablosun da 7 8 tane ek var bunlar ne gibi sikinti yapar sosise benzeyen ekler.
Ve bu kabloyu parasini vererek degistirebilirler mi ?

1 Beğeni

Anladığım kadarıyla direkten gelen kablonun ucunu dağıtım olarak yani ankastre görevi görüyor. Diğer uçlar nereye gidiyor.

Köyde mi yaşıyorsunuz.

Evet köyde yaşıyorum.
Yarama parmak bastınız ben bu hattı güç bela 2017 de çektirmiştim o zamanlar 2 Mbps hız alıyordum.
O gün de ileriye dönük 7 çiftli telekom kablo çekti, 2019 da köyün merkezine hap kadar dolap koyup fiber çektiler o dolaba.
Dolapta bu

Köyün nüfusu 800 küsür. 5 kişiden hesaplasan bir aile 150 160 ev demek 50 tane ev internet çektirmedi desek 100 kişi kaldı internet çekecek.
2019 yılından beri port yok bizim köyde yok öldüm allah yok yazmadığım gitmediğim müdürlük kalmadı gerek ilçe müdürlüğüne gerek il müdürlüğüne BTK dahil her yere yazdım yatırım yapmıyorlar şimdi.

Sonuç olarak yaklaşık 200 metrelik kabloda sadece 3 kişi internet kullanıyor son 150 metreden sonra Kablo sadece bana geliyor bende bu kabloyu yenilemek istiyorum.

Her biri sinyal kaybı olarak geri dönüyor. Aynı durum bana gelen hatta da var. Fark olarak sizin sosise benzeyen şeylerden bende yok ama onun yerine 4-5 tane dağıtım kutusuna uğruyor. Defalarca şikayet kaydını hem Telekom saha personeli ile hem de farklı yöntemler ile bildirmeme rağmen arpa boyu yol alamıyoruz.

Ücreti karşılığında bile olsa bakır altyapıya yatırım yapmamaya yemin etmiş durumdalar. Fiber altyapıyı beklemekten başka bir seçeneğiniz/miz yok maalesef.

Umarım bir seyler değişir ben elimden geleni yapmaya devam edicem sonuç değişirse forum da paylaşırım.
Çok teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için.

1 Beğeni

Bursa’da bir internet şirketi kabloları yenileyebileceğini söyledi toplam 320 metre CAT5 kablo çektiler.
Hatta sadece 1 adet ek oda kablo makarası 305 metre olduğu için var. Hat direk VDSL dolabına giriyor.

Şu an SNRMargin 12.1 de
350 metre de VDSL2’nin çok az sapmayla teorik hızını alıyorum diye tahmin ediyorum.

Not: 2 adet boş port varmış abime ve karşı komşuya internet bağlatabildik.