Çok üzgünüm ama mecburen aranızdan ayrılıyoruz... :(

Yapma yapma yanarız :grinning::grinning:

2 Beğeni

Babam TurkNet’ten çıksa bile, ben kalben hala TurkNet’liyim.

1 Beğeni

Açaydım kollarımı gitme kal diyeydim :disappointed_relieved::disappointed_relieved:

1 Beğeni

TurkNet Yapa konusunda çok sıkıntılı olabiliyor genelde bu sıkıntı vae’den daha düşük hızları almak ama diğer durumlarda santral elemanı YOK bildiğin yok. Sorun santralden kaynaklanıyorsa “Yapa ekibi santralden müdahale edecek” deniyor ve sonuç santrale gelecek ekip YOK :slight_smile: Gönderdiklerini ekip ev içi kablo bağlamaktan öteye gitmeyen kurulum ekibi.

Ayrıca TurkNet yeni bir firma değil dostum sektörün ilk özel firması olabilir yaklaşık 25 yıldır var :slight_smile:

Santrale müdahale yetkisi olmadıktan sonra bu tip bağlantılar ŞANS işi olarak kalacak. Yapa cihazı kendisine ait olmasına rağmen santrale müdahale etmiyorlar daha nasıl edecekler bilmiyorum.

Yapa teoride çok iyi hizmet Telekomun 35-4 verdiği yerde 50-20 verebiliyor daha ucuz fiyata ama şanslı olursan…

Santralde ki cihazlar için her bölgeye bakan kısıtlı personeli bulunuyor. Bu personel kabloları birbirine bağlayan sıradan ekip üyesi değil. Network uzmanı kişilerden oluşuyor. Bu yüzden her ilde ve santralde bulunmaları biraz abartılı bir istek olur. Aynı Telekom un kablo arıza ekibi gibi. Her bölgeye bakan sınırlı ekipleri vardır. Kaldı ki santralde ki TurkNet cihazları arıza yapmadan uzun yıllar çalışabilecek yeni tip cihazlar. Erdem in yaşadığı büyük şanssızlık olmuş. :frowning::person_shrugging:

2 Beğeni

düşman olmasa da çok iyi gözle bakılmaz. yani ne yap ne et babanı ikna et derim dostum, araştırmanı öneririm yöntemleri. ttkom her zaman farklı beyanlarla abone çekmeye çalışır.

2 Beğeni

TurkNet’in koyduğu DSLAM cihazları ikinci el mi yani? Eski model mi?

Bu arada Türk Telekom’a bugünde gittik. Oradaki bir adam bizim oralara bu sene içinde T11 kabin gelebilir dedi. FTTB Fiber olmuyor mu bu?

Bildiğim kadarıyla FTTC oluyor bu.

2 Beğeni

Yo, onlar yeni diğerleri eski demek istedim.

1 Beğeni

DSLAM Nasıl port arızası verebildi onu anlamadım. Zaten TurkNet ekipleri dışında, porta müdahale yetkileri yok ise, o zaman varolan portum değiştirilmemiş demek olmuyor mu? Yani YAPA ile 16 ila 17 Mbps arası çıkış alıyordum. 24 Ocak’tan sonra 1 Mbps ve aşağısına kadar düştü Download hızım ve sürekli kopmaya başladı ve çok fazla CRC hatasına maruz kaldım.

Kabloları hasar görmüş olabilir, illa ki Dslam arızası olacak değil. Mesafe uzun ve bakır kablolar eski. Sebebi bu da olabilir.

1 Beğeni

O zaman muhtemelen babamın Türk Telekom abonelik başvurusu yarıda kalacaktır. Sonuç olarak yine aynı kablolar üzerinden geliyor. Muhtemelen Vodafone Redbox’a geçeceğiz.

Hayır Telekom kabinleri değiştirip port eklemesi yaparsa aynı bakır üzerinden hizmet almayacaksınız. Dolaba kadar Fiber gelecek ondan sonra bakır devam edecek. Yapa da direkt santral üzerinden bakır ile gelir. Bu değişim sonrası hızınız fazlasıyla artacak. Sorun kabinin yenilenmesi ile çözülecek. Eğer TT kabini Aktif eder portları ekler ise yine TurkNet üzerinden vae hizmeti alabilirsiniz

1 Beğeni

Zaten mart ayı içerisinde SAYE yürürlülüğe girecekmiş, doğru mu? O zaman ise TurkNet’e geçeriz. Zaten cayma bedelimizi karşılarlar. TurkNet ile SAYE ile daha yüksek Download ve Upload hızlarına erişebiliriz Türk Telekom’un altyapısı üzerinden. Hem daha az öderiz?

Mart ayında saye? Bu bilgiyi nereden edindiniz?

1 Beğeni

Bu siteden: Taslak Türk Telekomünikasyon AŞ Referans Sanal Ayrıştırılmış Yerel Erişim Teklifine İlişkin Kamuoyu Görüşlerinin Alınması - Görüşler - Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu

22 Mart 2021 Tarihine kadar mail gönderilmesi gerekmektedir dediğine göre, o tarihten itibaren SAYE mi gelecek?

Sadece teklif için görüş bildirme süresi. Kaldı ki teklifin içinde şöyle bir madde var. "İşbu referans teklife konu hizmetlerde, İşletmecinin hizmeti ile ilişkili Ankastre/Bina ana giriş terminal kutusundan itibaren Abone nezdindeki cihazların şebekeye bağlantısını sağlayan tesisat kurulumu ve Arızası Türk Telekom’un sorumluluğunda değildir.
" Hiç bir ISS in şu an için bu yükün altına girecek kendi saha ekiplerinin olduğunu düşünmüyorum.

1 Beğeni

Yani fttc yani saha kabinlerine kadar fiber verecek sonrasını ISS karşılayacak denmiş. Bu şu şartlarda çok avantajlı gibi gelmedi bana. Ki sorunların çoğu bakır kabloların eski ve yıpranmış olması nedeniyle oluyor. Umarım olur her mahallede sokakta fiber kabin gelir. Saye olmasa bile yine dolaba kadar fiber sonrası bakır hat ile yine yüksek hızlı internet bağlantısı verilebilir.

1 Beğeni