Çok fazla CRC hataları var

Merhaba. 2018 Yılının Haziran ayından beri TürkNet kullanıyorum ve o zamandan bu yana hep aynı evde bulunmaktayım.

Şimdi ben ASUS DSL-AC51 modem kullanıyorum. Hattım ADSL2+ ve altyapı Türk Telekom’a ait ancak sağlayıcım TürkNet. Ben her zaman internetimi 1 dB SNR ile yıllarca sorunsuz, az CRC ile stabil olarak kullanabiliyordum. Hatta o zamanlar Download hızım modemde 15200 Kbps bile görüyordu.

Ancak, 2019 yılından itibaren, çok fazla CRC artışı görmeye başladım. Bu sebeple SNR’yi düşürüp, hızımı yükseltmek istediğim zaman, hız testinde 1-2 Mbps gibi çok düşük hız almaya başlıyorum. Sebebi ise CRC çok hızlı artıyor. Saniyede 100-150 CRC artıyor. Sık sıkta kopuyor. 2018 Yılındayken, 1 dB SNR sabitleyip, uzun süre aylarca çok CRC olmadan, istikrarlı bir şekilde internetimi kullanabiliyordum. Neden artık öyle olmuyor? Sebebi nedir?

Ev ile santral arası mesafem: 1627 metre

Acaba benim evimin bağlı olduğu DSLAM cihazı mı arızalandı? Veya DSLAM cihazının kapasitesi artık yetmiyor mu?

1 Beğeni

Ben de merak ediyorum bu snr kaç altı sıkıntılı kimisi 10 altı kopar 6 üstü sıksık kopar diyor mesrla siz 1 sınırında kullanıyorsunuz

Benimki otomatikte sürekli 6-8 arası ayarlıyor

ben 50 lik paket kullanıyorum 75 e geçtiğimde 67 68 megabit alıyorum fakat snr 8 lere düşüyor çoğu kişi 10 altı sıkıntılı dediği için 50 ye geri düşürdüm bu konuyu takip edicem merak ediyorum

Asus yazılıma bir şeyler yaptı veya Telekom dslam üzerinde bir standardı değiştirdi. Eski yazılım da artık çözüm olmuyor. 12.5db snr ye bile aşırı tepki veriyor ve çılgınlar gibi CRC üretmeye başlıyor. Asus yeni modem almamiz için cihaz eskitme stratejisi yapıyor ( bakınız iPhone, Samsung vb markaların yazılım güncellemesi)

En son firmware yazılımını kullanıyorum. Ayrıca Türk Telekom, DSLAM’da ne gibi birşeyi değiştirmiş olabilir ki?

Zaten en son yazılım ile başladı herşey. Sorun ya Asus yada Telekom kaynaklı.

Donanım haber de 2017 yılında bir konu başlığında bu yazıyor. “Hocam hat kalitesinin düşük olduğu yerlerde broadcom chipsetli modemler daha iyi performans veriyor. Sizin sıkıntıda modeminizin railink ya da mtk chipsetli olması. Benzer sıkıntıyı bende yaşıyorum. Elimde kaliteli modemler olmasına rağmen en iyi performansı 20 tl lik broadcom lu asus modemim veriyor”

1 Beğeni

Benim Asus da yanlış hatırlamıyorsam railink chipset e sahipti

1 Beğeni

4-5 Saatte bu kadar CRC neden oluyor ki? Eskiden böyle değildi. :frowning:

Bu arada, Türk Telekom çalışanı hattımı kontrol etmişti. Portumun zaten VDSL olduğunu, fakat bana verilen paketin VDSL olmadığını söylemişlerdi. Sırf mesafem fazla diye vermiyorlar. Ancak, ben deneysel olarak VDSL paket tanımlatılmasını istiyorum. Hem daha yüksek Upload hızına erişebilirim. Mesela 2-4 Mbps Upload gibi. Buraya, modeme girdiğim TürkNet kullanıcı adımı paylaşırsam, bana VDSL paket tanımlayabilirler mi? Cidden istiyorum denemeyi.

Telekomünikasyon dslam cihazlarının yazılımlarını değiştirmiş olabilir, dslam i değiştirmiş olabilir. Asus modemin yazılımını bozmuş olabilir. Bir gelişme olursa size yazarım. Lütfen konuların altına VDSL ile ilgili isteğinizi yazmayın. Forum kurallarına dikkat edelim. Temiz bir forum için hepimiz çalışıyoruz. Lütfen :upside_down_face:

3 Beğeni