Cat6 Kablosu hakkında yardım

Arkadaşlar yakın zamanda gigafiber bağlantısı bağlatacağız randevu bekliyoruz. Arkadaşlarım cat6 kablosuyla daha iyi hız alacağımı söylüyor fakat ben youtube’dan kabloya baktığım da kendileri çakıyolar kabloyu benim bu konuda hiç bir fikrim yok kurulumdan sonra kabloyu ayrıyetten mi alacağım? aldıktan sonra ne yapıcam? bilgi verebilir misiniz teşekkürler.

Gigafiber de ekipler fiber kabloyu daire içine kadar çekiyorlar diye biliyorum. Cat kablo daire içinde Router sonrası cihazlarınızı bağlamanız için gerekli.

Turuncu renkte cat5 kablo var yani kaliteli cat5 kablo ile cat6 arasında fark yok emin olabilirsin tabi çok çok kaiteli bir cat6 kablo deneyimim olmadı.

fark yok derken
Cat 5 kabloda veri akışı 100mps olmasına karşılık Cat 6′da hız 1000mps’dir.

Garip bilgiler vermeyin. Süslü bilgi nedir ? Yıllardır bilinen bilimsel veriler bunlar.

Siz kablonuzu kontrol edin! Bakın bakalım o başarılı kablonuzda CAT5’mi yoksa CAT5E’mi yazıyor ? İnsanlar bu gibi kafa karıştırıcı yazılar yüzünden yanlış fikirlere kapılıyor.

|Cat5|100 Mbps|11 MHz|
|Cat5e|1,000 Mbps|100 MHz|
|Cat6|1,000 Mbps|250 MHz|
|Cat6a|10,000 Mbps|500 MHz|

Şeklinde gider. Yani kullandığınız kablo CAT5E dir

1 Beğeni

Tamam dır senin için bakacağım ama 5 sene önce E sinin olacağını sanmıyorum tabi yanılıyorda olabilirim

yenında verilen kablo cat5e kablo 1 gbit destekliyor kısa mesafede

CAT5E kablo 2001 yılından beri kullanılıyor dünyada.

Kısası uzunu olmaz, CAT5E 1000Mbps destekler.

Çok kısa mesafe de çok fark olmaz ama mesafe arttıkça fark ta artar. Doğrusu budur.

Kısa mesafede kayıp azdır, ediğin doğru. Ama verilen örnekle dediğin bilgilerde mesafe farkı arasında mantıklı bi ilişki kurulamaz. Bakır kablo sistemlerinde mümkün olduğunca kablo en kısa yoldan gitmeli. CAT5E var ise yeter ama ben garantici olucam dersen CAT6 ya da 6E de fazla fazla iş görür senin içinin rahatlığına ve bütçeye bağlı. Ben ev içinde bi switch kullanıyorum, muhtemel haftaya aktivasyona geldiklerinde cat6e olarak değiştircem kabloları ve buna uygun switch ile.

1 Beğeni

10G cihazınız yoksa cat5 yeter. Kaç metre kullanacaksınız Allah aşkına

Bana soruyorsanız 17 metre falan aşağı yukarı aldığım yerde indirim vardı cat5e cat6 aynı fiyata neredeyse totale vurduğumda.

Mesafe uzun değilsek üstünde ne yazdığı önemli değil, içinde 8 tane tel olsun yeter, gigabit çalışır. İçinde 4 tane tel varsa ister Cat5 ister Cat6 yazsın gigabit çalışmaz.

Bu mesafeyi kim nasıl belirleyecek? 35 yıldır bu işin içindeyim karar nasıl verilecek forumda? Mesela kablo saf bakır değilse ve mesafe 57,5 metre ise ? Yani teori-pratik gibi yazılacaksa bence büyük sıkıntı.

Neyse…

En fazla 95 metre kullanılan bir kablo için 50 metre uzun bir mesafedir :slight_smile:

İşte ben de onu diyorum. Her cat5 yazana mesafeyi mi soracağız gidin ölçün ona göre alırsın almazsın diye. Sonuçta 11mhz bir kablo ve sıkıntılı zaten. Yani yazdığınızı boşa çıkartmak için yazmadım ama sonu gelmez bir süreç olur.