Cat6 kablo önerisi

Merhaba arkadaşlar, altyapım 100mbps(download) vdsl desteklenmesine rağmen, ben maximum 80-85mbps(download). TurkNet OİM den destek ekibine sorduğumda kablolarda sorun olabileceğini ilettiler. Santral ile mesafem 16 metre. Altyapı ile mesafem 7-8 metre(ortalama). Modem hat değerlerim :

=============================================================================
    xDSLFwVersion:      FwVer:5.12.21.0_B_A60901 HwVer:T14.F7_0.0
       Line State:      Up
       Modulation:      ITU G.993.2(VDSL2)
       Annex Mode:      ANNEX_B
=============================================================================
INP downstream: 1876
INP upstream: 14779
shineGINPdownstream: 0
shineGINPupstream: 0
reinGINPdownstream: 0
reinGINPupstream: 0

TPSTC type: 64/65B PTM TC

near-end interleaved channel bit rate: 0 kbps
near-end fast channel bit rate: 88590 kbps
far-end interleaved channel bit rate: 0 kbps
far-end fast channel bit rate: 8192 kbps

near-end FEC error fast: 100
near-end FEC error interleaved: 0
near-end CRC error fast: 8
near-end CRC error interleaved: 0
near-end HEC error fast: 0
near-end HEC error interleaved: 0
far-end FEC error fast: 0
far-end FEC error interleaved: 0
far-end CRC error fast: 0
far-end CRC error interleaved: 0
far-end HEC error fast: 0
far-end HEC error interleaved: 0
DSL uptime :17:15, 20 secs
DSL activetime :0 min, 22 secs

Downstream:
relative capacity occupation: 100% 
noise margin downstream: 8.1 dB
output power upstream: 6.7 dbm
attenuation downstream: 3.9 dB

Upstream:
relative capacity occupation: 100% 
noise margin upstream: 28.2 dB
output power downstream: 14.0 dbm
attenuation upstream: 0.1 dB

Bit table:
carrier load: number of bits per tone
tone   0- 31: 00 00 00 00 00 00 00 00 00 02 21 11 22 22 23 33 
tone  32- 63: 00 99 99 99 9a 9a ab bb ba bb bb cb bc bc bc cc 
tone  64- 95: dd dd dc cd dc dc dd dd ed ee dd ed ed ed de ee 
tone  96-127: ee ee de ee ee ee ee ee ee ff fe ff ef ee fe ff 
tone 128-159: ef ff ee ef ee ff fe ef fe ff ef ff ff ff ef ee 
tone 160-191: ff fe ee fe ee fe ee ee ee ee ee ee ee ee ed ee 
tone 192-223: de de dd ee ee ee ed ed de ee ee de ee ee dd ed 
tone 224-255: ed de ee ed de de dd ee de ed dd ee ed dd dd ee

Rica etsem çok pahalı olmayan Cat-6 kablo önerisi yapar mısınız ?

Ek Bağlantılar için

1 Beğeni

Merhaba
Hat zayıflaman az. Kablo değiştirmek çözmeyede bilir. Daha iyi stabil olmasını isterseniz. Siz bilirsiniz

Bana destek ekibinin söylediğini ben de size söyledim. 20mbps kaybım oluyor. Peki nasıl gidebilirim bu sorunu ?

Ankastredeki ölçümle. Kablodan ölçülen arada baya fark varsa kablon değişmesi işi çözecektir.

Ankastreden dolaba kadar gelen uzunluk fazlaysa. Kayıp yaşaya bilirsin. Sürekli hat değerleri değişe bilir. Kullanım yoğunluğuna göre değişe bilir.

1 Beğeni

Ankastre’den nasıl ölçüm yapabilirim peki ?

1 Beğeni

Ankastredeki Tt nin kağıt bıraktığı kısa kablonun ucuna.

Rj11 çakılı olan kısa bir kabloyla bağlantı yapıp . Rj11 modeme bağlarsan modem değerlerine bakabilirsin. Böylece direk ankastreden ölçüm yapmış olursun

Konuyla alakasız ama sokaktaki telefon direğinden evime direk kablo geliyor bu kablo TT sorumluluğun da mı yoksa benim mi evim tek katlı müstakil ek,kutu vs. yok direkten gelen modeme giriyor çünkü değiştirilmesi için arıza kaydı oluşturuyorum TT ekibi bizim sorumluluğumuzda değil diyor elektrikçiyi çağırıyorum biz müdahale edemeyiz diyorlar arada kaldım.

Ankastre yoksa genelde bu kablo TT sorumluluğunda olmaktadır ancak bölgeden bölgeye değişiklik gösterebiliyor. Bilgi almak için bağlı olduğunuz Türk Telekom Müdürlüğü ile iletişime geçebilirsiniz.

1 Beğeni

Sokakta ki telefon direğinden evine(müstakil dahi olsa) sorumluluk TurkTelekoma AİT’dir. Aklı başında hiç bir elektrikci müdehale etmez. Aslında edende var ama biri foto çeker şikayet falan edilirsen veya TT ekibine denk gelirse cezası var. TurkNet vae den hizmet verdiği müşterilerine nasıl fiziki müdehale edemiyorsa, bir başkası da TT’nin direğinden tut kablosuna dokunamaz. Önceleri yaşadı bu durumu bir arkadaş zar zor TT ekibini yakaladı. Onlara durumu izah etti. Hallettirdiler ve o kablodan net 98 mbps hız alıyordu :slight_smile:

1 Beğeni

Elektrik elektronik sistemleri teknisyeni ve aynı zamanda internet hattı hizmetleri teknik destek bakım onarım montaj arıza vb gibi konularda danışmanlık veriyorum online olarak ben kullanmış olduğum tesisatlarda reçber 23awg tam bakır Cat6 kablo kullanıyorum

1 Beğeni