Cat6 hakkında

Arkadaşlar merhaba. Dublexte oturuyorum ve aşşağı ana kutudan direk eve cat6 çektireceğim. Nelere dikkat etmem gerekiyor? 75e kadar olan hızdan kullanıyordum 2 gün öncesine kadar 55e kadar görüyodum ama şimdi 30u geçmiyor. Duvar prizine takılı modemim splitter falan yok. Önerileriniz için teşekkür ederim şimdiden

Kablo çektirirken eksiz bir şekilde çektirmenizi öneririm.Modem hat değerlerinizi atarmısınız?

1 Beğeni

Recber, nexans gibi bilindik markalardan almanızı tavsiye ederim. Alırken kablonun dışında folyo veya koruma olmasına dikkat ediniz. (Bkz. cat6a)

2 Beğeni

Dışında? Folyo? Anlamadım.

Nexans, Erse, Reçber markalı CAT6 23AWG kablo öneririm. Maddi açıdan bir problem yok ise dış ortam kablolarını tercih edin. Elektrikçiye iç hattınızı kontrol ettirin. Hat değerlerini bekliyorum. Kablo konusun da S/FTP, SF/UTP, F/FTP tercih edebilirsiniz.

1 Beğeni

Bu kablo olabilir mi?
cat6-sftp-dis-ortam-ethernet-kablosu-100mt__0962630010503602

1 Beğeni

İçinde zaten oluyor da dışında yazınca merak ettim. Nexans ın içeriği de böyle. Bu görselde ki büyük ihtimalle telekom awg

1 Beğeni

amp-commscope-cat6a-ftp-copper-cable-250x250
İçindeki kabloların dışında :grinning:

3 Beğeni

INP downstream: 26814
INP upstream: 14896
shineGINPdownstream: 0
shineGINPupstream: 0
reinGINPdownstream: 0
reinGINPupstream: 0

TPSTC type: 64/65B PTM TC

near-end interleaved channel bit rate: 0 kbps
near-end fast channel bit rate: 46952 kbps
far-end interleaved channel bit rate: 0 kbps
far-end fast channel bit rate: 8191 kbps

near-end FEC error fast: 104440
near-end FEC error interleaved: 0
near-end CRC error fast: 1057
near-end CRC error interleaved: 0
near-end HEC error fast: 0
near-end HEC error interleaved: 0
far-end FEC error fast: 4254
far-end FEC error interleaved: 0
far-end CRC error fast: 192
far-end CRC error interleaved: 0
far-end HEC error fast: 0
far-end HEC error interleaved: 0
DSL uptime : 3:07, 59 secs
DSL activetime :0 min, 17 secs

Downstream:
relative capacity occupation: 100%
noise margin downstream: 8.1 dB
output power upstream: 8.0 dbm
attenuation downstream: 20.4 dB

Upstream:
relative capacity occupation: 100%
noise margin upstream: 11.0 dB
output power downstream: 14.3 dbm
attenuation upstream: 25.2 dB

Hat değerlerim bu şekilde ama stabil değil sürekli değişiyor

Hattınız da zayıflama mevcut ve aşırı CRC artışı da dahil. Duvar prizini kullanmayın veya bağlantılarını yenileyin. Bu işlemleri elektrikçiye yaptırabilirsiniz. Hattınıza baştan aşşağı (kablo ve bağlantılarınızı) kontrol ettirin.

1 Beğeni

Şimdi anlaşıldı :slight_smile:

2 Beğeni

Bu değere dikkat edin bu düşer ise hattınız iyileşir. Modeme gelen kabloyu kontrol edin. Ek varsa ekleri sağlamlaştırın.

1 Beğeni

Duvar prizi mevcut sadece bağlantı yapabilceğim, başka bir yolu varmı bağlantı için acaba? Bilale anlatır gibi anlatırsanız sevinirim :blush: teşekkürler

Teşekkür ederim sık sık kontrol ediyorum yarın cat6 bağlantısından sonra tekrar kontrol edeceğim

1 Beğeni

Duvar prizine gelen hatta ek var mı ona bakın. Örneğin o prizin üst kısmında buat olur (beyaz yuvarlak bir kapak) onu açıp diğer odalara bağlantı yapılmış mı, o kısımda ek var mı bakın. Prizi söküp içine bakın çekilen kablo hasarlı veya kötü ise sebebi bu olabilir. Ayrıca prizi iptal edip direk yak konnektör/ boncuk klamens ile modeme giden kabloyu bağlayabilir prizi aradan çıkarabilirsiniz. Bir diğer kontrol noktası ise bina girişinde bulunan ankastrede ki bağlantıların kontrol edilmesi. Eğer orada da açıkta ek varsa yak konnektör ile bağlayabilirsiniz.

2 Beğeni