Bufferbloat TürkNet kaynaklı olabilir!

Masraf yapmak istemezsen modem değişimi iste Archer c5v’de QoS ayarını denedim gayet işe yarıyor sonuçlar bu şekilde stabil 0.
Normal test;

QoS Ayarlı Test (Download 115000 Upload 10000)

1 Beğeni

ONT Nokia mı?
Max değeri yüksek ama mean ve median yüksek değil?
Yani mevcut bağlantı çok sorunlu değil gibi duruyor.

1 Beğeni

Merhaba kurulumunuzu merak ettim bir görsel paylaşabilirmisiniz. Bağlı cihazlar (kablolu kablosuz) için çözümünüz nedir? Opensense veya pfsense gibi yazılımlar denediniz mi?

Pi4’e Tplink UE300 usb3 ethernet adaptörü bağladım. ONT ile Pi4 arasında o var. Pi4’ü de TurkNet’in verdiği Zyxel router’a bağladım. DHCP vs tüm routing işlemlerini Pi4 yapıyor. Zyxel sadece dump ap olarak çalışıyor. Routerlar arasında bridging yapmadığım için ipv6’da relay yapmaya da gerek kalmadı. Openwrt kurulu mi4a-giga router da var ama onun kablosuz performansı biraz düşük geldi. O yüzden şimdilik Zyxel ile devam ediyorum.

Opensense ya da pfsense kullanmadım. Henüz openwrt’nin dahili güvenlik duvarı ile yetiniyorum.

Pi4’ün depolaması geniş ve işlem kapasitesi yüksek olduğu için bir çok işlevi pi4’te yapabiliyorum. İşlem gücü yüksek olduğu için 1gbps bağlantıda bile offloading yapmama gerek kalmıyor. Adguard home dns filtre, torrent istemcisi vb. uygulamalar da pi4’te çalışıyor. nginx reverse proxy ile hepsine openwrt hostundan erişebiliyorum.

1 Beğeni

Bufferbloat sorunu çok uzun sürelerdir var olan bir sorun. Ancak ne dünyada ne Türkiye’de çoığu insanın bilgisi yok bu konuda. Speedtest’in indirme ve yükleme gecikmelerini de göstermesiyle birlikte daha da önemsenmeye başlandı ama hala kullanıcıların bir çoğu bu terimden haberdar değil. Teknik olarak ne olduğundan da haberdar değil. İdeal bir dünyada İSS’ları SQM algoritmalarını destekleyen ve varsayılan olarak açan cihazlar göndermesi lazım ama kimse bilinçli olmayınca çok önemsenmiyor. Çok pazarlayabileceğin bir konuma da gelmiyor o açıdan. Herkes bu şekilde satıyor sen neden ek olarak bir uğraş göstereceksin? Masraf ve bir çok şey söz konusu…

Bu konuda bir bilinçlendirme ve ek çaba sarf eden İSS’ının yine TurkNet olacağını ümit ediyorum ama bakalım…

2 Beğeni

Yukarıda yanlış video atmışım, tekrar yeniledim ama özet şu
image

Herkesin hız test yaptığı sitede gecikmeyi bir süredir görebiliyoruz. 500-1500 arası bir değer görmek mümkün. Ekran görüntüsünde 633 ms gecikme var, iyi ki oyun oynamıyorum.

Ne güzel. :slight_smile: Ben de gigabit internete erişebilirsem yapacağım ilk şeylerden birisi ev sunucusu kurmak olacak.

TT altyapısında fiber kullanıyorum ama istesen bile simetrik internet alamıyorsun maalesef.

gigabit internet steamden oyun indirme dışında hız olarak pek bir işe yaramıyor. Bugün diğer operatörler de 100mbps kadar upload verseler gigabit internete gereksinim duymayız. Google harici bütün sunucular düşük hızla dosya alıyor. 1gbps upload boşa yatıyor yani.

1 Beğeni

Güzel kurulum teşekkürler.

1 Beğeni

Türk Telekom ekibi geldi ve sorun yok her zaman ki gibi. Bence sorunu TurkNet tarafında tanımsal bir problem var gibi duruyor. Çünkü yaklaşık 3-4 ay önce @EFG enes hocamla birlikte çözüm bulduk ama bu sadece mac bazlı olmuş sanırsam 1 bilgisayarım hariç diğer tüm cihazlar bu sorun var. Yani enes hocamla çözüm bulmadan önce tüm bilgisayarlarımda sorun varken. Modemin ilk kurulumunu yaptığım ana bilgisayarım da bufferbloat olayı çözülmüştü hala aynı durumda. Lütfen TurkNet yardımcı olsun. Enes hocaya yazdım ne tür bir işlem yapıldığını ama o zamanlar söylememişti ve şuanda da çalışmıyor sanırsam. @BLackOwL @alperenatici @Darkcrak

1 Beğeni

Selamlar @SineQ, konuyu inceledim. Yazılarınızı okudum. Ekiplere durumu aktardım, geri dönüş bekliyorum :raised_hand:

1 Beğeni

@dvit
Merhabalar.
AirPort Time Capsule ve Express routerlarım var. SQM hakkında gömülü geliyor dediğiniz Apple cihazları bunlar mı?

Alperen bey destekleriniz için minettarım. Dediğim gibi ENES hocam o dönem yardımcı oldu ama sanırsam uyguladıkları işlemleri MAC bazlı yani sadece ana bilgisayarımda geçerli olmak üzere yapmışlar. Bugün Türk Telekom ekipleri geldi ve hattımızı santralden evimize kadar birlikte ölçtük ve altyapısal olarak hiç bir teknik sorun yok sinyal kalitesi dahil çok iyi fakat onların dediklerine göre “Tanımsal” problem gibi duruyor dediler.

V5.50(ABPM.7.1)G0 yazılımını çalıştıran VMG3625-T50B model modemde, ‘’QoS’’ aktif ettim ve listeden ‘’Paket Uzunluğu’’nu seçtim. Speedtest uygulamasında upload yüklü pingim hem düştü hem de stabilleşti.

Yukarı akış bant genişliğine veya ‘’Shaper Kurulumu’’ sekmesinde aşağı akış bant genişliğine bir değer yazdığım zaman sınırlama çalışıyor ama upload yüklü ping artıyor, stabilite bozuluyor.

‘’Qos’’ kapalı 245 ms Kablosuz Ağ

‘’QoS’’ açık 15 ms Kablosuz Ağ

Modem arayüzündeki seçimler bu şekilde.
Sorun yaşayanlar TurkNet’ten modem satın almışlarsa bu şekilde deneyebilirler.

1 Beğeni

Bu modemi satın almak yerine TurkNet modem değişikliği yapamaz mı bana sizce ? Alperen bey yardımcı olmaya çalışıyor ama ola ki çözemezsek modemle çözülecek gibi duruyor.

Modem değişimi yapılabiliyormuş. Bendeki modelde QoS çalışıyor yukarıda SS’leri paylaşmıştım. Archer c5v modemin ismi bu modelle değişim isteyin. Daha da düzelmezse Openwrt ve SQM destekli ucuz router önerilmiş yorumlarda.

1 Beğeni

Bize verilen modem ZTE H298A V9 modeli Qos ayarları mevcut ve ayar yapıldığı halde upload limitlenebiliyor ama bu bufferbloat a etki etmiyor. Örneğin upload hızımı 7 ye sabitleyebilirim uyguluyor ama bufferbloat yine devam ediyor. Türk Telekom ekibinin elinde Vestel modemlerin olduğunu ve ZTE modemden daha kötü olduğunu ilettiler. Fakat TurkNet kendi bünyesinde bulunan bir modemle bana yardımcı olur mu acaba? Örneğin sizdeki model.

@alperenatici Selamlar, müşteri hizmetlerinden arandım ve tarafıma iletilen yapabileceğimiz bir şey yok oldu. Yani gerçekten yapabilecekleri pek bir şey yoktur doğrudur ama 3 ay önce yapılan bir işlem sonucu ana bilgisayarımda giderilen bu sorun nasıl çözümlenemiyor anlamış değilim. Bu sorunu çözebilseydik en azından genel bir çözüm olurdu. Tek çaremiz router masrafı yapmak gibi. TurkNet tarafında bir modem desteği telafisi vs olsaydı tadından yenmezdi. İnannın kızmıyorum sadece TurkNet tarafından çok üzerinde durulmadığını vs düşünüyorum. Simetrik hız olmadığından dolayı denmiş bu olabilir ama en azından deneme yanılma yapmak için simetrik hız verilip testler yapılabilirdi.

Sorun TurkNet kaynaklı değil ancak Turk Telekom dışında tüm sağlayıcılarda bu sorun gözüküyor. Aşağıda attığım resme bakacak olursanız net bir şekilde görülen şey Türk Telekom’un kendi içinde hız kısıtı yaparak bu sorunu çözdüğü. İki operatörde de testi ilk başlattığım anda 580mbps/45mbps gibi değerler görürken Turk Telekom bir süre sonra hızı otomatik 500/35 seviyesine çekiyor. TurkNet’te ise aynı şekilde devam ediyor. Bu arada bunu 100Mbps’de de denemiştim ve sonuç aynıydı. Turk Telekom tarafında upload 8Mbps’e sabitlenirken TurkNet’te 10-11 mbps civarı hız geliyor.

Bu konuda net mi bilmiyorum ancak fiber aboneleri için 10Mbps upload gelecek dediklerinde aylardır bu tanımın sadece Nokia/Alcatel sahalara yapılıp diğer sahalara yapılmama sebebinin de TT’nin kendi içinde işi bu şekilde çözmesi diye biliyorum