Bufferbloat Testin de A veya A+ sonucu nasıl alınır?

Bufferbloat testi yaptığımda B sonucunu alıyorum, ancak internet hızım gayet iyi. A veya A+ almak istiyorum. Biraz araştırdım ve QoS ayarlarını yaparsam sorunun çözülebileceğini gördüm, ancak ne yapmam gerektiğini bilmiyorum.
Modem Marka Model: tp-link AX1800 - EX20v
Sonuç:https://www.waveform.com/tools/bufferbloat?test-id=9936af08-b8f8-4ee0-9ae8-fdc5ffd309a7

Ayrıca forumda arama kısmına “bufferbloat” yazarsanız bir çok konu var. Çok paylaşım yapıldı detaylı daha önce.

1 Beğeni

Arkadaşın kullandıgı modem ile benimki aynı değil. Bir de benim modem arayüzüm daha farklı.

1 Beğeni

Rastgele gezerken kendi yazıma denk geldim, çok iyi :grin:

@mertsarikaya sizin modemde de QoS kısmı olması lazım fakat sadece biraz daha farklı. Uploadda sorununuz yok sadece downloadda biraz ping artışı olmuş, downloadı sınırlarsanız sorun çözülebilir.

Attıgım fotograftaki gibi bir ekran geliyor şekillendirme bölümünde.

Sınıflandırma bölümünde ise böyle bir ekran ne yapmam lazım?

Maks yükleme hızını düşürmek için hepsini etkin yapmanız gerekiyor.

Örnek vereyim hız 100 mb ise modem için 100000 olarak geçiyor 90000 gibi bir düşüş yaparsanız sorun çözebilir. Ben hiç denemedim sadece deneme yanılma yaparsın. İstersen küsürlü yaz 70.000 ise 69.545 gibi yavaş yavaş düşüre düşüre bufferbloat test yapa yapa düzelene kadar düşürürsün.
Hız | Modeme yazılacak olan sayı
100mb | 100000
75mb | 75000
60 mb | 60000

Upload modemde en son ne yazarsa onu yazarsın. 20mb ise 20000 10mb ise 10000 yazarsın.

Speet test yaparsın ne çıktıysa o sayıdan düşüş yaparsın. En son yaptığın test 91000 / 22600 çıkmış 90900 gibi rakama hıza düşüş yaparsın. 22600 aynı yazarsın yada biraz daha yüksek yazsan farketmez yine aynı çıkar.

93.71 Download, 22.01 Upload çıktı şimdi ben bunların bir düşügünü yazacagım fakat çok sayıda şekillendirme grubu var anladığım kadarıyla hepsini etkin yapacagım ve hepsine aynı rakamları yazacagım dogru mu?
(Sınıflandırmaya dokunmuyoruz galiba)

Bir dene sınıflandırmaya en son dokunuruz.

İlk başta 91000 yaptım Çok bir şey değişmedi sonra 89000 yaptım daha kötü oldu ve hız 95000 oldu yani hız sınırlanmadı kaydet`e bastım.

Sanıyorum ki sadece kablosuz ağ için QoS ayarı yapılıyor. Şekillendirme Grubundan baştakini etkin hale getiriyorsunuz, Maks İndirme Hızı’nı Kbps cinsinden limitleyeceksiniz, sonra Sınıflandırmaya girip WiFi ağına o Şekillendirme Grubunu uygulayacaksınız. Kablosuz ağ kullanıcılarının download hızı limitlenmiş olacak böylece.
Fakat bu bufferbloatı çözmez büyük ihtimal, bu modemde çoğu ayar yok. Benim anlattığım konudaki VDSL modemdi, Trafik Kontrolcüsü ayarı vs. vardı, o yüzden çözüyordu sorunu.

Ben ethernet ile baglanıyorum, 90 mbps sınırladım fakat hayla 95-94`ü görüyor hız.

Dediğim gibi, sadece kablosuz ağ kısıtlanabiliyor galiba. Modemi kullanmadığım için bilgim yok maalesef.