Bu hat ne kadar hız destekler?

Keenetic Extra DSL kullanıyorum. VDSL SNR Margin ayarı 4 dB seviyesindedir.

Maksimum 75 Mbps paket kullanabiliyorum ve 69 Mbps desteklediğini söylüyor müşteri hizmetleri. Ben şimdi bu hat üzerinden nasıl olur da 100 Mbps hizmeti alamam? Geçiş yapmadan önceki sağlayıcıda rahatlıkla 100 Mbps tarifeden yararlanabiliyordum.

Tüm hat değerlerini ekran kaydı alarak destek kaydı açın ve oraya ekleyin. Nms profilinin değiştirilmesini talep edin. Forumda Dslam kilidine takılan arkadaşların sorunlarını iletmesi için bir başlık var. Oraya da durumunuzu yazın. Kilidinizi kaldırabilirlerse bu değerlerle 100mbps alamamanız gibi bir durum söz konusu olmaz.

Hattımda herhangi bir kilit yok şu anda 75 yerine 79 tanımlama yapmışlar onu da anlamadım gerçi. Şimdi hat değerlerinin görüntüsüyle beraber tekrardan destek kaydı açıyorum ama hiç umutlu değilim, 69 Mbps destekliyor diyecekler ve talep kapanacak.

NMS profili nedir öğrenebilir miyim?

Birkaç kez rahatsız edin bazen kendi önlerindeki verilere göre direktmem hareket edebiliyorlar. Benim de altyapımın desteklediğini hızı Max 75mbps olarak görüyorlardı. Destek talebi açıp 100mbps profil tanımlaması istedim hattın değerlerini paylaşıp desteklediğini belirttim. 24 saat geçmeden tanımlama yapıldı sıkıntısız kullanıyorum. 35b profili desteklense daha düşük SNR ile sizin hat 150mbps bile alır aslında değerler çok iyi :smiley:

1 Beğeni

35b profili biraz zor. :slight_smile: NMS profili nedir bunu öğrenebilir miyim? Destek kaydına bu konuyu da dahil edeyim mi?

Network Management System Profile olarak aratırsınız daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Arıza kaydı vesaire açtığınızda da görünür hız profili kısmında hattınızın tanımlandığı download/upload sınıfını belirtir. Benim bildiklerim bunlar mod arkadaşlar belki daha detaylı açıklama yaparlar ancak sizin durumunuz için gerek yok. Sadece Nms profilinin 100mbps yapılmasını talep ettiğinizi altyapınızın bunu desteklediğini ve daha önce kullanmış olduğunuz ISS’in bu hızı verdiğini belirtin. Sorununuz çözülecektir.

1 Beğeni

Teşekkür ederim. Muhtemelen 24 saat içerisinde yanıt verirler, son durumu da buraya yazarım. Umarım güncelleme yaparlar.

Ekstrem bir durum yoksa tanımlama yapılır hocam. Sorununuz çözülür umarım en kısa sürede :slight_smile:

1 Beğeni

Bazı santrallar 79 - 88 diye tanımlama yapıyormuş kilit bu işte.

Santral ile ne ilgisi var anlamadım. Şu an hattımda herhangi bir kilitleme yok.

İnternet santralden gelmiyor mu ? Bana da 79 tanımlamışlar müşteri temsilcisiyle görüştüğümde bazı santrallar 79 ile 88e tanımlıyor demişti bu hızlara kilitliyorlar işte. Destek kaydı açıp açtırıyorsun

Dslam kilidi, bağlı olduğunuz santraldeki karşı modemin yük altında ezilmemesi maksadıyla hızınızı kısıtlamasına deniyor kabaca. Bu kilitlerden mağdur olan kullanıcılar da 79 ve 88’lik profillerde takılıyor. Altyapısı daha fazlasını desteklese bile o hızı alamıyor. Açtırıp açtırmama konusu biraz değişken. Misalen 2 üst sokağımda oturan arkadaşımın dslam kilidi kaldırıl(a)mazken bende böyle bir sıkıntı olmadı.

DSLAM cihazı saha dolaplarında bulunuyor ve yazılım odaklı kısıtlamalar uyguluyor diye biliyorum, yanlış mı?

Dslam santralde yer alan modem. Yazılımsal olarak yük azaltma amacıyla koyulan profiller de dslam kilidi olarak biliniyor.

1 Beğeni

Özelden abone numaranızı iletin yardımcı olmak isterim.

1 Beğeni

Saha dolabında barınıyor diye biliyordum.

Teşekkürler, gönderdim özel mesaj.

1 Beğeni

Hocam santral saha dolabı olayı değişkenlik gösterir bazıları direkt santrale bağlıdır bazıları saha dolabı üzerinden santrale. Dslam sizin dsl sinyalinizi karşılayan ve yöneten modemdir. Bu hem saha dolabından hem de santrallerdw görev alır. Bu dslam modemini yormamak adınan yazılımsal kısıtlama yapılır bu kısıtlamaya da forumlarda dslam kilidi denir. Açıklayıcı olmuştur umarım.

2 Beğeni

Bir ekeleme de ben yapayım. Her 88 kilit değildir.

2 Beğeni

Çok teşekkür ederim, sizin sayenizde bu sorundan kurtuldum. Müşteri hizmetleri hala 69 mbps deyip duruyor. :smiley:

1 Beğeni