Bu bir DSLAM arızası olabilir mi?

Merhaba. Normalde SNR’yi 1 dB’ye sabitleyip, yüksek hız alabiliyorum ancak, eskisi gibi her zaman bu mümkün olmuyor. Bu video’da üşenmedim ve 27 dakika modemin xDSL arayüzünü kayda aldım. 27 Dakika’yı elbette 7 dakikaya kısalttım ancak, bu süre içerisinde olup biten çok devasa olumsuz değişimler gözlemledim.

Öncelikle, CRC az artarken, stabil 12 Mbps Download hızı alabiliyordum. Ancak, videoyu üşenmeden baştan sonra izlerseniz, bir yerden sonra CRC’nin sebepsiz yere aniden deliler gibi artmaya başladığını görebilirsiniz.

Not: Video’nun açıklama kısmını okumanız önemli. Orada video’nun hangi dakika ve saniyesinde neler olup bittiğini yazdım. Oradaki “Dakika:Saniye” kısımlarına tıklayarak, olayları hızlıca takip edebilirsiniz.

Video:

Bu soruna çözüm getirilebilir mi?

Görüşleriniz nedir? Neden oluyor?

Sorun 32.9 db lik hat zayıflaması ile alakalı. Modem İlk etapta değerleri korumaya çalışıyor. Ama belli bir süre sonra işlemci veya ram hangisidir bilemiyorum yetersiz kalıyor ve üst üste gelen hataların altında resmen tost oluyor.

2 Beğeni

Ayrıca snr değeri 10 db in altında ise bağlantının stabil kalması doların 1 liraya düşmesi gibi bir şeydir.

Ancak şuan saat 02:28 yani gece ve CRC artışı ciddi oranda azaldı. Gece saatleri hat nedense normale dönüyor?

Gece kullanım yoğunluğu olmadığı için hat rahatlıyor, sabah ve akşam saatlerinde ise online ders vb. işlerden dolayı crc hatası veriyor olabilir. Eski bir konuda da belirttiğimi hatırlıyorum zaten bu şekilde kullanmanız internet zevkiniz açısından pek iyi olmayacaktır.

1 Beğeni

Eğer Donanım Yazılım Sürümü;Sürüm 1.1.2.3_858 kullanıyorsan Donanım Yazılımı Sürümü:[1.1.2.3_805] yazılımını kullanmanı öneriririm. Sürüm 1.1.2.3_858 sürümünde yazılımsal bir sorun olduğunu düşünüyorum. CRC hataları çok fazla artış gösteriyor. Problem modem yazılımıda olabilir.

3 Beğeni

1.1.2.3_858 Sürümünde zaten DSL Driver güncellenmişti. Bir önceki sürüme dönüp, denemelerimi yapacağım.