Bölgesel ISS Sorunu, Fiber veya Gigafiber Hk

(Konuyu yanlış açmışım sildim tekrardan burada açtım.)

Merhabalar ben Eren Çoşkun,

Öncelikle ne olursa olsun en iyi performans veren ISS’lerden birisiniz hatta en iyi performans veren şirketsiniz diyebilirim. Bazen kendi altyapınızdan servis vermediğiniz için sorunlar yaşayabiliyorsunuz. Evet bu gerçekten normal karşılanabilecek bir şey. İzmir’in en iyi yerlerinden biri olabilecek konumda oturan bi arkadaşım ve ben varız.

O Karşıyaka Bostanlı’da, ben Karşıyaka Tuna’da oturuyorum. Gigafiber’in İzmir’e gelmiş olması güzel hatta nperf’ten test yaparken bugün İzmir 10gbpslik sunucuda test yapabildiğimi gördüm çok sevindim. Ancak İzmir’inde yaşadığım bölgeyi yukarıda belirttiğim gibi Gigafiber’in bu bölgelere de gelmesi ne kadar sürer. Çünkü altyapımda sadece Uydunet ve VSDL Türk Telekom var. Kesinlikle markaları kötülemek istiyorum ki bu benim haddime değil.

Ancak zaten Karşıyaka Tuna bölgesinde aktif olarak güzel bir altyapı bulunmamakta. Olup olmadık kesintiler, ping artışları veya hız sorunları oluyor. Ben bu hataları TT yüzünden alıyorum ama size yazmak durumunda kalıyorum. Firmanızın bu hatalardan sorumlu tutulmasını da saçma buluyorum. Sadece gerekli olarak oradan kullanıyorsunuz. TurkNet desteğe sorduğumda “İzmir; Bornova-Buca ve Konak ilçelerinde GigaFiber altyapı çalışmalarımız var. Ancak net bir tarih veremiyoruz. 2021 planlarımız arasında olan ilçeler bunlar.” adres konum olarak bu bölgeler verildi. Ancak ben açıkçası böyle bölgelerdense Aktif fiber’i kaliteli olmayan benim yaşadığım gibi bölgelere getirebileceğine inanıyorum açıkçası. Ben bu konuda her şeyi yapmaya hazırım çünkü böylesine güzel bi hizmetten yararlanmak istiyorum.

Bu konuda neler yapılabilirse yapmak istiyorum. Bölgemdeki bir çok insanda sorun yaşamakta çünkü bölgesel olarak güzel bir internet hizmetine sahip değiliz altyapıdan kaynaklı. Aynı evde yaşadığım abim Valorant üzerinde esporcu olarak oyun oynuyor. Uydunet firmasını kullanıyor ve İstanbul oyun serverine 45 ping alıyor. Normalde 20-22 olması gereken ping sağlayıcıdan dolayı yüksek ping değerleri alıyor.

Yani buraya TurkNet altyapısı gelse düşünmeden geçiş yapabilecek insanlar biliyorum. Evet masraflı bir işlem getirmek ama kaldığım bölgede(İzmir, Karşıyaka, Tuna) ki sahilin bir arkasında oturuyorum. Sahilde olan bir ISS Fiber’i bi arka sokağa benim sokağıma getirmiyor. Böyle insanlar bunu yaparken ne yapılması gerekiyorsa yaparım diyebileceğim biriyim. Çünkü 99TL’yi geçtim gerekirse 300TL olsun böylesine güzel bi hizmetten yararlanmak istiyorum. En azından plana girebilecek bir bölgede miyim onu bile öğrensem sevinirim.

En olmadı şunu da belirtmek istiyorum;
“Upload Kapasite Hızı : 29682 kbps
Download Kapasite Hızı : 89981 kbps
Upload Mevcut Hızı : 8191 kbps
Download Mevcut Hızı : 80895 kbps

Bu değerleri görüyorum. Bir şekilde biraz daha çok hızı kapasite hızına yaklaştırma şansım var mıdır?

Uzun bir yazı oldu umarım derdimi anlatabilmişimdir. Sadece şunu bilin kimseyi kötülemek istemedim sadece olanları yazmak ve yardımcı olabilmenizi istedim.

Okuyan, destekleyen, fikir belirten herkese teşekkür ederim <3

2 Beğeni

TurkNet GigaFiber çalışmaları tüm hızıyla devam etmektedir umarım sizin bölgenizede en kısa sürede ulaştırılır. Değerli fikirlerinizden dolayı teşekkür ederiz. :hugs:

Upload Kapasite Hızı : 29682 kbps
Download Kapasite Hızı : 89981 kbps
Upload Mevcut Hızı : 8191 kbps
Download Mevcut Hızı : 80895 kbps

Bu değerlerin devamınıda atarsanız size daha detaylı bilgi verebilirim. SNR, zayıflama vb. değerleri görmemiz gerekmektedir.

Bahsettiğiniz değerleri nereden edinebilirim ona göre atayım size.

Modem arayüzünde yer almaktadır google üzerinden marka model aratarak öğrenebilirsiniz.

=============================================================================
xDSLFwVersion: FwVer:5.12.12.0_B_A60901 HwVer:T14.F7_0.0
Line State: Up
Modulation: ITU G.993.2(VDSL2)
Annex Mode: ANNEX_B

INP downstream: 65154
INP upstream: 14800
shineGINPdownstream: 0
shineGINPupstream: 0
reinGINPdownstream: 0
reinGINPupstream: 0

TPSTC type: 64/65B PTM TC

near-end interleaved channel bit rate: 0 kbps
near-end fast channel bit rate: 79279 kbps
far-end interleaved channel bit rate: 0 kbps
far-end fast channel bit rate: 8191 kbps

near-end FEC error fast: 84
near-end FEC error interleaved: 0
near-end CRC error fast: 9
near-end CRC error interleaved: 0
near-end HEC error fast: 0
near-end HEC error interleaved: 0
far-end FEC error fast: 0
far-end FEC error interleaved: 0
far-end CRC error fast: 0
far-end CRC error interleaved: 0
far-end HEC error fast: 0
far-end HEC error interleaved: 0
DSL uptime : 5:56, 26 secs
DSL activetime :0 min, 16 secs

Downstream:
relative capacity occupation: 100%
noise margin downstream: 8.0 dB
output power upstream: 5.0 dbm
attenuation downstream: 9.8 dB

Upstream:
relative capacity occupation: 100%
noise margin upstream: 30.1 dB
output power downstream: 14.6 dbm
attenuation upstream: 0.0 dB

Bit table:
carrier load: number of bits per tone
tone 0- 31: 00 00 00 02 34 56 66 66 66 66 66 66 66 66 66 66
tone 32- 63: 68 99 9a aa bb bb bb cb cc bc cc cc cc dc dd dd
tone 64- 95: dd dd dd dd dd dd dd ed dd ee ee ee de ee ee ee
tone 96-127: ee ee de ee ee ee ee ee ee ee ee ee ee ee ee ee
tone 128-159: ee de ee ed ee ee ee ee dd ed dd dd dd de dd dd
tone 160-191: dd dd dd dd dd dd dd cd dd dd dd dc dc cc cd dc
tone 192-223: dc cc cc cc cc dc dd cc cc dc dc dc dd dd dd cd
tone 224-255: dd dd dd dd dd dd dd dd dd dd dd dd dc dc cc dd

xDSL kısımından bulabildiğim bütün değerler bu. Bu değer yükseltme işini upload içinde yapabilir miyiz download dışında çok işime yarar açıkçası yayınlar için vs.

Doğru yeri atmışım demi bir sorun yok?

SNR sınırda olduğu içi daha fazla yükseltme yapılırsa stabilite bozulması ve kopma gibi sorunlar ile karşılaşabilirsiniz.
Upload tarafında hızlar TT tarafından sağlandığı için maalesef upload artırma işlemi yapılamamaktadır.

Anladım tamamdır, peki bu hızın daha çok artması veya iyileştirilmesi adına ne yapabilirim peki? Veya bu Fiber ve Gigafiber’le ilgili daha daha detaylı bilgileri nerden edinebilirim? Siz paylaşabiliyor musunuz?

Donanımhaberdeki TurkNet yetkilisi de bayağı ilgileniyor oradanda özel mesaj ile ayrıca sorup daha fazla bilgi edinebilirsiniz

teşekkür ederim sağolun