Bina içi tesisatı nasıl yenileyebilirim

Bulunduğum bölgeye vdsl geldi.75mbps hız gözüküyor. Bunun için bina içindeki tesisatı cat6 kablo ile değiştirmek istiyorum. Kabloyu aldım ama nasıl değiştirceğimi bulamadım.Bu işi yapan kişiler var mı ? Birine yaptırtsam ücret ne kadar olur ? Ben 5. katta oturuyorum bağlantılar 1. kat ile 2. kat arasında. IMG_20210805_125737|383x500

Herhangi bir elektrikçi yapabilir zannımca bana kablo dahil 100 lira demişlerdi 6.katta oturuyorum sanırım kablo dışarıdan çekiliyor

bina içinden ben de çekerim o sorun değil sorun olan kabloyu görünmeden çekmek . binada sadece ben yaşasam sorun değil ama benim dışımda 9 daire daha var onlar sorun çıkartabilir.

ben sadece kabloya 170 lira verdim , bina 25 yıllık var en az

Ben kendimi örnek verdim sizin aldığınız kablo muhtemelen cat6dır ben elektrikçiye o dönem yenileme düşünmediğim için sormamıştım detayını ama kablo hazırsa sadece işçilik alacak ki yani 50 lirayı geçmez herhangi bir elektrikçide muhtemelen isteğinize uygun hallederler

Eski binalara kablo ya da hat çekilirken sıklıkla kullanılan yöntem havalandırma boşluğundan kabloyu çekmektir. Ama misalen ben de sizin gibi bir durumdayım şu an. Yeni adresimde ankastreden evime dikey uzaklık yaklaşık 20m. Ancak kabloyu dış cepheden çekemeyeceğim için önce hattı bodruma indirip ardından da havalandırmadan çekmem gerekiyor ki 50m üzeri bir mesafe demek bu. Kaliteli bir cat5e ya da cat6 kablonun 50 metresi 200 liraya yakın. Şu an bu masrafa girmek yerine 75mbps Altyapısında 35mbps kullanıyorum :smiley:

Kabloyu neden dış cepheden çekemiyorsunuz

Bina çok merkezi bir konumda olduğu için dış cephede değişiklik yapmamız dahi yasak ki kablo da çok çirkin görünecek bu nedenle çekemiyoruz kablo. Ayrıyetten dış cephede olası etkenlere daha da korumasız kalıyor kablo.

Anladım teşekkür ettim

havalandırmanın aşşağıda boşluğu yok ve kutu 1. kat ile 2. kat arasında . çok saçma iş yapmışlar.

Ankastre muhtemelen girişin üzerindeki beton bloğun orda sizin anladığım kadarıyla. Ordan hattı duvarın köşesinden beri sabitleyip yukarı çekin. 4-5 terde çivili kroşe atarsanız zaten hat çok etkilenmeyecektir. Sonra da eve girebileceği en uygun yerden hattı içeri alın sorun çözülür.

ben genelde merdiven boslugundan dogalgaz borusu boslugundan cekildigini gordum cok goze batarsada kablo gizleyici kanallarla kapatabilirler

1 Beğeni

duvara gömülü halde böyle duruyor. bunu buraya hangi akılla böyle koymuşlar anlamış değilim. bina içinden çekeceksem en mantıklısı merdivenlerin iç tarafı gibi duruyor başka çekecek yer yok . ona da bina içinden kablo geçeceği için binadaki diğer kişiler sıkıntı çıkarabilir.

yok ki boşluk .direkt olarak herhangi bir yerde boşluk yok.

bi dediğim gibi merviden o ara boşluğundan zik zak çekerek indirebilirim kablo kanalıyla

ic tesisati yani duvar icindeki kabloyu degisitrebilen elektrikciler de vardir sanirim sonucta ev yapilirken duvar icinde borulardan kablolari geciriyorlar

Biraz meşakkatli olabilir ancak kabloyu kutudan alıp pencerenin üstüne getirin. Ardından köşeden kablonun geçeceği kadar bir noktayı delik kabloyu geçirin. Dışardan katınıza hattı taşıyıp ayrı şekilde içeri alın. Her katta taşımak yerine bu şekilde daha az göze batmasını belki daha kolay sağlayabilirsiniz. Deliklerin de göze batmasını engellemek için sabitleme sonrası hem içten hem dıştan beyaz çekomastik uygulayın.

Edit: PVC delmeye elverişli bir uç seçtiğinizden emin olun yoksa matkap zarar görebilir. Tecrübe edilmiştir :smiley:

tek borudan aşşağı gittikçe 5 dairenin kablosu geçiyor en ufak yer yok

vdsle geçiş başvurusunu geçen ay 31 inde yaptım bu ay 9 unde ekip gelicek deniyor ve bu süre içinde dsl bağlantım yok . ayın 9 una kadar yeni kabloyu çekmek istiyorum.

aynısı benim için geçerli 10una kadar internetim yok ve ben de kablo çekeceğim direkt ankastreden açılan 2li kablo oluyor ona ek yaparak mı çekiyoruz anlayamadım tam