Bina içi tesisat ve fiber hakkında yardım

Merhaba TurkNet e yeni abone oldum
35 mbps lik paket ile basladim
fakat oturma odasindaki kablodan modeme bağlandığımda arayuzde max 24 mgps hiz gözüküyordu mutfakta denedim 71 mbps gormeye başladım başvurup paketimi 100 mbps e yukselttim ev içi tesisatin oldugu kutuya baktim elle ek yapilmiş aparat filan takılmamış oradan odalara dağıtılmış tahminimce daireme gelen ve daire icindeki kablolama da problem oldugu icin tam kapasite kullanamiyorum hemen binamizin altında TurkTelekomun fiber kutusu var onun yaninda bir kutu daha var vdsl baglantisi ordan geliyor
Sorularım

1. 4.kattayiz tam kapasite kullanmak için fiber,cat5,cat6 vs ne tercih etmeliyim
    2.İleriye yatırım olsun diye düşünüp eve kadar fiber baglatmaya gerek var mi
    3.turktelekom fiber alt yapisindan TurkNet
    fiber kullanabilirmiyim modem temini daire ici bağlantı işlerini TurkNet mi yonlendirip takip ediyor
    Biraz uzun uzun yazdim kusura bakmayin yardımcı olursaniz cok sevinirim

oturma odasindaki kablo baglantisi

mutfak kablo bağlantı değerleri

Binada türk telekom fiber altyapısı varsa ona geçmenizi tavsiye ederim 100 mbps kullanabilirsiniz

1 Beğeni

Ttnet fiber 100 mbps aylık 160 tl ve taahhütlü

İkisi arasında çok fiyat farki var

Siz en iyisi sıfırdan kablo çektirin ankastreden daireye kadar.

1 Beğeni

Peki hangi kablo tavsiye edersiniz

Kablo olarakta Nexans marka, model farketmeksizin cat6 kablo çektirin.

1 Beğeni

Çok teşekkürler çekildiği zaman güncel değerleri paylaşırım

1 Beğeni

Daire ici kutudaki bağlantı bunu atamamistim

Fiber varken neden vdsl tercih ediyorsunuz?

1 Beğeni

Vdsl 100 mbps e destekliyor Fiber baglanti kurdursam ne kadar hız alabilirim ki bilsem ki youtubedaki show amaçlı gosterilen 300-500-800 mbps hızlari alabileceğim bağlatirim
Paketlere baktiniz mi bilmiyorum ama birtek uygun Superonlinenin vardi 200 mbps fiber 150 tl taahhütlü ama onlarin alt yapisi olmasi gerekiyor diye biliyorum turktelekom 100 mbps hizi 24 ay taahhütle 150 tl ye veriyor ve TurkNet zaten başka altyapidaysan fiber olsanda olmasanda 100 e kadar imkan sağlıyor
Ama 80-100 mbps iyi bir hız ha fiber olmuşum ha olmamisim diye düşünüyorum
Bunlarin dışında birde benim fiber optik kabloya masraf etmem gerekecek daire ye kadar cekip sonlandirmam için
Bilmiyorum bana mantıklı gelmiyor
Yanlış mı düşünüyorum atladigim göremediğim noktalar mi var
Beyin fırtınası yapalim

TurkNet de telekomun fiber altyapısından hizmet sağlıyor yani 100 mbps direkt 85tl. Fiberde ping daha düşük ve hızda kayıp da olmuyor. Bildiğim kadarıyla da fiber modemi TurkNet abonelik boyunca ücretsiz sağlıyor. İleriye dönük de bence daha avantajlı 1gbpse kadar internet kullanma imkanınız da olabiliyor.

3 Beğeni

Daireye kadar fiber değil de Telekom kutusundan (eğer sizin apartmanın içinde ise) daireye kadar Cat 6 veya Cat 7 kablo çekerek fiber 100 mbps e kadar hizmet alabilirsiniz diye düşünüyorum

1 Beğeni