Bina iç internet hattı

Arkadaşlar merhaba. Anlayan varsa yardımcı olsun lütfen. Bizim mahallemizde iyi bit altyapı yok. Bina iç kutuma gelen adsl hız 18, vdsl hız 35 ama bina iç hattımız kötü olduğundan bu hızları alamıyoruz. Tahminimce CAT6 kablo kullanılmış binada. Bina iç hattını yenilemek istersek bunun maliyeti ne olur sizce? Ya da bu türk telekom sorumluluğunda mı?

TurkNet’te iç tesisat size aittir. Öncelik ile gıbırnet netspeed exttanetten sorgulama yapın portunuz olup olmadığına bakalım var ise iç hattınız da kötü ise elektrikçi ile Nexans, Reçber, Erse Cat6 çektirmenizi öneririm. Ankastre ölçümü de yapın ankastreden dairenize kaç metre var ona göre ortalama kablonun fiyatını söyleyeyim. Tabi elektrikçi in de işçiliği katarsak tahminim 100₺-150₺ diye düşünüyorum. Ama kaç metre kullanılacağına bağlı.

Az önce sorgulama yaptım, port yok, ama ben zaten şu an türknetliyim. Mesele şu TurkNet ve extranet’te max 13mbps diyor ama şu an hızım zaten 16mbps. Tt ekipleriyel bina içi kutu testinde ise yukarıdaki yazdığım değerleri gördük. İç hat değişimi hızımı artırır mı?

Bu değeri nerede gördünüz?

Türktelekom ekipleri ile hangi değerleri gördünüz 35mb mi ? Ayrıca portunuz yok ise adsl üzerinden hizmet alıyorsunuz ve anladığım kadarıyla TurkNet 'te 16mb paket adsl üzerinden veriyorlar 13-14 MB aşşağı almadığımız sürece bir sorun görmüyorum eğer durum böyle isemiç hat değişimine gerek yok hat değerlerinizi paylaşır mısınız ?

Bina içi ankastre kutuya gelen hız

Saha dolabınız uzak değil değerlere bakınca fakat hat bilgilerin de max 18mb gösteriyor eğer Telekom ankastre ölçümü den 35 olarak gördüyse ankastrede ki port değişimi yapılmalı hattınız da kısım kısım hatalar birikmiş modemi ne zaman açtınız.
Not: çıkış gücü dbm zayıflamaya yaklaşmış fakat bunun etkisi olacağını sanmıyorum.

Telekom ankastrede vdsl hızı 35 olarak ölçtü. Ben adsl paketteyim fakat vdsl’e geçmeyi düşünüyorum önerebileceğin modem var mı? Binamızds vdsl kullanan üst komşuma türknetten 20 mbps hız gidiyormuş.Az önce yolladı hız değerlerini. Şu upload bile yeter bana. Modemi 2 gün önce sıfırlayıp tekrardan açtım

Ben Asus AC750 kullanıyorum ve öneririm. Genel olarak memnunum sadece son sürümü dslam dolabım ile uyumlu olmadığından (öyle düşünüyorum) kopmalar oluyor. Şu an da 790 sürümünde stabil şekil de kullanmaktayım. Ayrıca komşunuzun iç tesisatın da sorun yoksa değerler düşük ankastre sorunlu olabilir veya bağlantılarında.

Bina iç hattımız sorunlu. Az önce türk telekom genel müdürlükten aradılar. Eğer bina ortak olarak iç hattı fiber kablolarla değiştirirse fiber kutu getirip kuracaklarını söylediler. Şu anda binadakilerle irtibattayız kabul görürse fiber internet alacağız. Onun için vdsl modemi ikinci plana attım

Telekom un nerede nasıl ne ölçtüğünü anlamadım modem vdsl uyumlu ise vdsl porta geçmeniz gerekir. Şu an adsl üzerinden hizmet alıyorsunuz olarak görünüyor hat zayıflaması 9.5 db bu zayıflamaya göre 35 üzeri hız alabilirsiniz vdsl de

benim hat değerlerimi de yorumlar mısın?

Hat değerleriniz güzel herhangi bir problem yok, 50mbps hızı sorunsuz kullanabilirsiniz.

1 Beğeni