Bilgilerimiz satılıyor mu?

Merhaba bugün sabah 11.27de 02129290794 numarasından arandım. Türknetten arıyoruz xxx (benim adımdan bahsediyor) ile mi görüşüyoruz dediler. Facebook üzerinde bir TurkNet grubuna dahil olduğum için bu şekilde arayanların çoğunun dolandırıcı olduklarını zaten biliyordum. Arayan kadın paketiniz zamlanarak 125 tl olacak televizyon istiyor musunuz diye konuşmaya başlayınca sözünü keserek " kimsiniz beni nerden arıyorsunuz " dedim. Türknetten arıyoruz dediler. Türknetin numarasının bu olmadığını gayet iyi biliyorum dedim ve hala inanamadığım o olay oldu. Kadın bana " Biz türknetiz inanmanız için size sms geçelim" dedi ve tam o anda telefonuma Turknetten “online işlem merkezi geçici şifreniz xxxxdir” şeklinde mesaj geldi. O anda dikkat etmedim ve kadına kapatın beni bi daha aramayın diyerek telefonu kapattım. Dediğim gibi bu numaraların dolandırıcı olduğunun farkındaydım ama o anda nasıl olur da bana TurkNet isimli mesaj gelir diye çok şaşırdım. Sonra belki internetten ücretli olarak isimli mesaj atma yöntemi kullanmışlardır diye düşündüm. Ta ki akşam online işlem merkezine girmeyi deneyene kadar. Oime girmeyi denedim ve sonuç fotoğraflarda olduğu gibi. TurkNet Online İşlem Merkezi benden telefonuma gelen şifreyi istiyordu. Bu çok ama çok büyük bir güvenlik açığı. Öncelikle bu numaralar nasıl oluyor da bizim iletişim bilgilerimize adımıza soyadımıza erişebiliyor? Bu kişiler her nasılsa TurkNet TurkNet Online İşlem Merkezi yazılımı üzerinde de yetki sahibi çünkü bana şifre smsi gönderdiler. Kim bunlar? Facebookta bir moderatör bana müşteri numaramı girip ordan şifremi unuttuma basarak şifre smsi gönderimi sağlanmış olabileceğini söyledi. Ama sorun şu. HİÇBİR YERDE KESİNLİKLE AMA KESİNLİKLE MÜŞTERİ NUMARAMI PAYLAŞMADIM. Yani herhangi bir yerden bu şahısların müşteri nomu elde edip uygulamaya şifre sıfırlama talebinde bulunmaları olanaksız. Şimdi aklıma gelen şu. Ya bu işin içinde Turknetin içinde olan birileri var ya da TurkNet bilgilerimizi satıyor veya sızdırıyor. Türknetin içinden biriyse denildiği gibi belki müşteri numaramı görüp şifre sıfırlamaya çalışmış olabilir ama neden televizyon paketi vs satmak istesin? Türknetin dışındansa benim müşteri numaram isim soyisim ve iletişim bilgilerimin hepsini nasıl elde ediyor buna TurkNet müsaade mi ediyor ? Bu sorularıma acilen cevap arıyorum ve kişisel bilgilerin hafife alınmaması gerektiğini biliyorum. Gerekirse TurkNet ve arayan numara ile davalık olacağım. Lütfen sizlerden yanıt bekliyorum

3 Beğeni

TurkNet kesinlikle bilgilerinizi satmıyor. Böyle bir şey olması söz konusu değildir. Bu numara ile ilgili yasal işlemler başlatılmıştır. Diğer İSS’lerdede bu numaralı ile ilgili şikayetler bulunmaktadır. Gerekli birimlere iletilmiştir. Size gönderilen sms’i Online İşlemler - TurkNet buradan gönderiyorlar ve telefonunuza yeni şifre geliyor. Yeni şifre geldiği için TurkNet Online İşlem Merkezi’de şifrenizi yenilemenizi istiyor. Yani güvenlik açığı yok.

3 Beğeni

Tüm insanlığın bilgileri birilerinin elinde, girdiğiniz her site kullandığınız her uygulamada bilgilerinizi birilerine satılıyor olabilir, dolandırıcıların insanların bilgilerine ulaşmaları şu zamanda çok zor değil, parasını verdiği sürece kolay :slight_smile: Böyle şeylere çok takılmayın, engelleyin gitsin.

Şifremi unuttuma basması için benim müşteri numaramı bilmesi lazım. Bunu nerden biliyor ? Hiçbir yerde paylaşmadım ?

Bu konu araştırılıyor.

Son dönemlerde ne yazık ki bahsetmiş olduğuz dolandırıcılık durumuyla karşılaşıyoruz. Sizin de belirttiğiniz gibi arayan numara bize ait değil, müşterilerimize bu şekilde bilgiler de vermiyoruz. Bu durumun önüne geçebilmek için hukuki süreçlere başvurduk. Sizi arayan numara ile ilgili de hızlıca aksiyon alacağız. Konuyla ilgili size detaylı bilgi vermesi açısından arkadaşlarımız sizi arayacaklar.

4 Beğeni

TurkNet hacklenmiş olabilir. Farkında olmayabilirler ya da farkında olup firma adı lekelenmemesi için gizleniyor olabilir. Müşteri numarasının öğrenilmesi basit bir işlemle mümkün mü ki bu aramayı kusursuz bir şekilde gerçekleştirebiliyorlar

3 ihtimal var

1. telefon numarasından müşteri numarası alınan bir açık var sistemde
  2. Çalışanlardan biri sızdırdı
  3. Sistemlere girildi farkedilmedi

sistemlere girilse yüksek ihtimal farkedilir hatta forumlarda o veri satılmaya başlanırdı.ilk 2 seçenek en yüksek ihtimal olanı bana göre

Bu aralar sadece yemeksepeti hacklenmedi bir çok firmanın adı geçti. Onlarda kendileri itiraf ettiler

Bu aralar telefon adres gibi bir çok bilgi sızdırıldı başka platformlardan. Kullanıcı adınız zaten evtelefonuadsl@turk.net değil mi? Adresinizden veya bu platformlardan birine girdiyseniz ev telefonunuzu öğrenmiş olabilirler.

Otomatik ödeme talimatınız varsa, bankaların 3. şahıs firmalardan callcenter hizmeti almaları sebebiyle tüm bilgilerimiz satılıyor.