Bant genişliği için bilgi

hattıma gelen hız bu şimdi söylemem gereken şu, bağlanan cihazlar 2 PC, 4 TELEFON, 1 TV, HEPSİ WİFİ ile bağlı 2 pc,tv ve 3 telefonda rahatça instagram youtube filan girsin ama 1 telde online oyun oynuyorum bu dediklerime uygun hangi hız sınırları koymalıyım lütfen yardım edin size kalmış demeyin lütfen mantıklı ve iyi olanı söyleyin

Her cihaz aynı anda aktif olarak çalışmıyor, video akışı vesaire yüksek oranda almıyorsa hız kısıtlamasını 25-30 mbps olarak ayarlayabilirsiniz her cihaz için. Ancak aktif bir kullanım akışı varsa bandı daha da daraltmanız ardından da önceliklendirmeyi oyun oynadığınız cihaza vermeniz gerekebilir. Halen daha 16Mbps netin pazarlandığı şu günlerde bu dolaylarda bir bandwidth de tanımlayabilirsiniz cihazlara.

Edit: hattınıza tanımlı olan hızdansa genel olarak indirme testlerinden elde ettiğiniz hızı kbps’e çevirip ardından %5 dolayında bir kayıp ile bu sisteme tanıtmanız, aynı anda fazla yükün oluştuğu senaryolarda paket önceliklendirmeyla internetin daha iyi yönetilmesini sağlar. Binaenaleyh bu pinginizin de daha stabil kalmasını sağlar

yani her cihaza 16mbps mi vermeliyim sence

Verip deneyiniz her cihaz aynı anda aktif değil ve anne-baba profili ve kullanım senaryosuna sahipse çok da bir fark hissedeceklerini sanmıyorum. Sıkıntı olursa azar azar yükselebilirsiniz değerleri

teşekkürler deniycem

1 Beğeni

Benim ayarlarım bu şekilde kim bağlanırsa bağlansın bu hızdan yukarı çıkamıyor :smiley: DHCP mac e göre ip dağıtıp bu ip aralığı dışında verdiğimde dibine kadar izin var :slight_smile: Aile bireyleri ping yaratmasın :sunglasses:

1 Beğeni

kendine sınır koymayıp sadece diğer cihazlara mı koydun yani?

evet hatta misafir geldiği zaman da GUEST ağı oluşturdum orası daha acımasız 2mbps :slight_smile:

1 Beğeni

kanka upload 512 demişşsin en fazla çok az deil mi?

Cep telefonu ile test ettim instagram v.s rahat gezebiliyor. fazla bile :smiley:

peki ping i upload mı etkiliyo download mı bunun hakkında fikrin var mı?

birde öncelik ayarını en sona mı verdin

Bendeki modelde Priority yok

DHCP dağıttığı blok ile kısıtlama aynı aralıkta.
Upload Download ikiside pingi etkiler. upload daha düşük olduğundan dolayı o daha çok etkiler. download dibine kadar kullanılamadığından dolayı fazla etken değil.
Sonuç olarak telefonu kullanmasak dahil wifi bağlı olması bile bir noktada etken.

son bir soru daha sorcam reis kb ama 192.168.0.100 ile 192.168.0.199 aralığına kendi cihazın yok yani dimi

Yok Address Reservation menüsünden cihaz bağlandığında DHCP ip dağıtırken şu ip ver diyebilirsin. DHCP aralığında olmayan ip verdiğinden dolayı bu kurallar dışında kalacağından. Kısıtlamaya takılmıyor bilgisayarım ve telefonum.
NOT: aile bireyleri bu internet çok yavaş neden resimler geç açılıyor diye birşey duyarsanız aldırış etmeyin :slight_smile: yada gönlünüzden kopan birkaç Mbps daha verebilirsiniz :sunglasses:

1 Beğeni

:slight_smile: :slight_smile: eyww verdiğin bilgiler için

1 Beğeni

Yanlış bildiğiniz şeyler var oyunlarda ping olmasının nedeni uploaddır.
İstersen dene. Ben şahsen denedim.
Bak bir ip ye sonsuz ping ile 20000 verilik bir ping gönder 4 tane aç bu şekilde.
Sen download etmediğin sürece değişmez sandığın ping nasıl değişiyor gör.
Ben şahsen denedim dün. Kardeşim pupg oynuyordu dediğim tarzda yaptım 60 larda iken ping 200 leri geçti.
Ben o şekilde bir oyun oynamıyorum ama genel olarak ping değerinin yükselmesinin nedeni uploaddır.
Bunu downloaddır şeklinde kim uydurduysa iyi sallamış açıkçası.
Download nasıl etkiler ancak şu şekilde olur
hattın maksimum değeri 79 dur ama mevcut değerin mesela 60 tır.
sen 60 Mbps nin üzerinde bant genişliği kullanırsan ping olur onunda nedeni şudur.
Anlın olarak sinyal zayıflar hat değerlerinin maksimum kapasitede çalışması adına bu sefer kapasiteye her yaklaşım ping oluşturur.
Deneyebilirsiniz…

:smiley: aynı noktaya çıkıyor? upload 70mbps/download 70mbps olsa sizin deneyinizde ping kaç olacak ?

Aynı noktaya nasıl çıkıyor ? Download değerini kısmaya çalışıyor arkadaş upload değil.
eğer upload değeri 70 Mbps ise gönderdiğin paket miktarı daha yüksek olursa ping yükselir.
Oyun için kendisine 10 Mbps download ayırsın ve uploadı 8 ise 6 sını kendisine ayırsın ping olmaz.
Ama diğer iplerin tanımını da mevcut download değerinden 10 eksiği ile sınırlandıracak ve toplam 2mbps upload ayıracak diğer tüm iplere.
Deneyimimi paylaştım güzellik yaptım eğer bu teroiyi tabi size göre teori çürütmek isterseniz dediğim şekilde yapın deneyin. Gerisi hikaye

1 Beğeni

PC den oyun oynarken telefondan Instagram uygulamasını açarak da deneyebilirsiniz. Sayfayı aşağı veya yukarı kaydırın Ping savaşlarını izleyin :hugs:

2 Beğeni