Atanmış hız 51 Mbps, hız testlerinde 33 Mbps alıyorum

27.11.2020 Tarihinde farklı bir ISS’dan TurkNet’e geçtim ve internet hizmetim aktif oldu. 29.11.2020 tarihinde hem engelli olduğum için %25’lik indirim için engelli kimlik kartımı gönderdim hem de Özgür iletişim ekstra 50 paketine geçiş için online işlemlerden paketi seçip talep gönderdim. Daha sonra birkaç gün ses çıkmayınca 02.12.2020 tarihinde bu sefer engelli raporumu TurkNet’e faksladım, sonrasında ise 03.12.2020 tarihinde hem engelsiz tarifesine hem de -sözde- özgür iletişim ekstra 50 paketine geçişim tamamlandı. Daha sonrasında modem arayüzünden değerleri kontrol ettiğimde bana atanmış hızın 51 Mbps olduğunu ancak modemi yeniden başlatmama rağmen hiçbir şekilde nPerf de dahil hız testlerinde 33-34 Mbps üstüne çıkamadığımı gördüm. Bunun neticesinde ayın 3’ünde yine bir kayıt açtım fakat 3 gündür bir tane destek yetkilisi de beni insan yerine koyup herhangi bir cevap vermedi veyahut işlem yapmadı. Özgür iletişim ekstra 50 paketine hâlâ bekleyen işlemim bulunmakta ve kimse yardımcı olmuyor. Lütfen benim bu sorunumun neden kaynaklandığını bilen biri varsa yazabilir mi? Şimdiden teşekkürler.

Hat değerlerim ise bu şekildedir.

Burak Bey, Merhaba.
Lütfen Hız Testini kablolu bir şekilde yapar mısınız?

Kablosuz cihazda 50 mpbs lik pakette 32 - 33 mpbs aralığında hız almanız gayet normal çünkü

Kablosuz olarak Test yapmanıza rağmen değerleriniz ve ping durumunuz gayet iyi o yüzden herhangi bir sorun yok merak etmeyin. Kablolu olarak Test yaptığınız zaman bunu göreceksiniz.

Açıkçası şuan elimde PC yok :frowning: bu yüzden kablolu test yapmam imkansız. Fakat bu yaptığım test 5 GHz ağ üzerinden direkt olarak Router yanında yapıldı. Ve açıkçası bu Router’ı kullanırken farklı bir ISS’de modemime atanmış hız 80 Mbps iken aldığım hız 73 seviyelerinde idi. 50 Mbps pakette 5 GHz’de bu kadar kayıp yaşanacağını zannetmiyorum açıkçası. Ve ayrıca online işlemlerde paketim hâlâ aynı. Özgür iletişim 35 olarak görünüyor.

Lütfen online işlemlerden Teknik bilgiler kismindan SS ekler mısınız buraya

Buyrun.

1 Beğeni

Burak Bey, Teknik bilgiler kısmında da gördüğünüz üzere sizin işleminiz yapılmış ama paket değişikliği sayfasında işleminiz buğda kalmış olabilir. Çünkü Teknik bilgiler kısmı ve modem buluşma hızı tutuyor durumda. Herhangi bir sorun yok merak etmeyin dediğim gibi kablolu olarak test yaparsanız bunu göreceksiniz zaten.

Pekâlâ, kablolu test nasıl yapayım elimde hiçbir şey olmadığı hâlde bunu anlayamıyorum ancak bence sorun var. Zira değişen hiçbir şey yok. Bakın bu da hız testi geçmişi.

En azından 1-2 Mbps değişiklik olması dahi gerekmez mi? 50’lik pakette bu kadar kayıp 5 GHz’de mümkün değil, en azından bence.

Bende, 35 mpbs lik pakette kablosuz test de 18 20 aralığında, kablolu testte 33 mpbs hız alıyorum. Kablosuz testte yaşadığınız bu kayıp gayet normal emin olabilirsiniz.

Hocam sizi anlıyorum ama şuan attığım resimdeki tarihlere dikkat ederseniz daha henüz 35’lik paketteyim ve aldığım hızlar bunlar. Gördüğünüz gibi burada da böyle hızlar alıyorum ve modemim de açıkçası ucuz bir modem değil ayrıca birde router var yani ki o da direkt ethernet bağlı modemden gelen.

Testi 5 GHz üzerinden yapıyorsanız muhtemelen hız profiliniz güncellenmemiş. Destek kaydı açarak hız profil güncellemesi talep edin.

Tekrar edeyim ben isterseniz. Modem arayüzünüze gelen hız ile teknik bilgiler kısmı uyuştuğu için paket tanımlaması yapılmış görünüyor. Kablolu testin teknik olarak hiç bir geçerliliği olmadığı için kablosuz olarak Test yapmanız ve yine hızınız aynı çıkarsa destek talebi açmanız gerekiyor. Lütfen kablolu olarak test yapın yine aynı değerler çıkarsa yardımcı olayım.

Paket tarife adımından destek kaydı oluşturun. Kaydın içerisine nms hız profili güncellemesinin 50/8 yapılmasını not olarak yazın. Iyi günler.

1 Beğeni

@BURKOZA Hızınız tanımlanmış ancak paket değişikliğiniz yapılmamış. Destek talebi açarak paket değişikliğinin yapılmasını isteyin.

1 Beğeni