Asus Modem'de WiFi Performansını Arttırma

Herkese selamlar arkadaşlar, Asus modemlerde WiFi performansını biraz daha arttırabiliriz. Modemdeki ayarları değiştirmemiz için modem arayüzüne girmemiz gerekiyor.

İlk öncelikle tarayıcımıza (Google Chrome, Firefox, Opera vb.) giriyoruz. Daha sonra aşağıdaki resimdede göreceğiniz üzeri tarayıcımızın url yazma kısmına 192.168.1.1 yazdıktan sonra enter’a basıyoruz.


Eğer modemi kurarken kullanıcı adı ve şifrenizi değiştirmediyseniz kullanıcı adı ve parolanız admin’dir. Oturumu aç’a basıyoruz ve artık arayüzdeyiz.

Sol taraftaki menüden "Kablosuz"a tıklıyoruz.

Açılan sayfada sağ üst tarafta "Profesyonel"e tıklıyoruz.

İşaret aralığını (Beacon Interval) varsayılan olarak 100’dür bunu değiştirip “20” yapıyoruz. Tx patlaması devredışı ise aktifleştiriyoruz. Daha sonra “Uygula” diyoruz.

Hem 2.4 Ghz hem 5 Ghz modeme sahipseniz her ikisindede bu ayarı yapmanız gerekiyor.
Daha uzakta kopmayan bağlantı için 2.4 ghz öneriyoruz. 5 ghz yakında 2.4 ghz’ye daha hızlı ancak uzak mesafede 2.4 ghz daha başarılıdır bunu unutmayın.

İşaret Aralığı (Beacon Interval) nedir ve niye düşürdük?
İşaret Aralığı (Beacon Interval), işaret aktarımları arasında geçen süredir. Bir işaret, en basit anlatımıyla, kablosuz istemci ya da erişim noktası için ağın hala etkin olduğunu belirten bir kalp atışı gibidir. Bu aralık 1 ile 1000 milisaniye arasında olacak şekilde ayarlanabilir. Kullanışsız ortamlarda veya dolaşım yapan istemcilerde sinyal gücünü iyileştirmek için İşaret Aralığı’nı (Beacon Interval) düşürdük. Asus modeminin izin verdiği en düşük sayı “20” olduğu için yirmi yaptık.

Telefonunuzun daha az şarj harcamasını istiyorsanız DTIM aralığını yükseltebilirsiniz. (Eğer pil tasarrufu istiyorsanız kablosuz alıcılar önerdiğim değer 3-5 arası. Tasarruf ettiğinizi hissetmiyorsanız DTIM aralığı 1’de kalması daha iyi.)

5 Beğeni