Arkadaşlar birisi bana yardım edebilir mi lütfen

Selamın aleyküm arkadaşlar birisi bana yardımcı olursa gerçekten çok sevincem elimden geldiğincede kısa ve öz anlatmaya çalışcam türktelekomdan vaatlere kandık geçtik ben türk telekomda 35 mbit indirme 5 mbit yükleme hızı alıyordum şuanda türknetten abone olurken alabildiğim adresime çıkan paket özgür iletişim 16 mbit oldu daha sonradan nasılsa destekliyor 35 mbit pakete geçerim dedim ama bana 100 mbit paketi bile altyapımın desteklendiği söylendi tekliflerde bile çıkmaya başladı

Arkadaşlar ben çok teknik kısmını anlamam ama enazından yapabilceğimiz bişeyler varken yapalım yüksek kullanmak varken neden düşük kullanalım ki ben şuanda sağlıklı bir internet kullanamıyorum bana bu konuda yardımlarınızı bekliyorum çünkü benim internet olayım iyice yılan hikayesine dönmeye başladı türk telekomda 35 mbit hız kullanan birisi adsl nasıl oluyor oda kafamı karıştırıyor modem arayüzünde xdsl raporunda adsl2plus yazıyor ama ben vdsl lütfen hat değerlerime ve oluruna ne yapılması gerektiğine bir bakıp yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim saygılarımla

xDSLFwVersion: FwVer:5.12.12.0_B_A60901 HwVer:T14.F7_0.0
Line State: Up
Modulation: ITU G.993.2(VDSL2)
Annex Mode: ANNEX_B

INP downstream: 11746
INP upstream: 14798
shineGINPdownstream: 0
shineGINPupstream: 0
reinGINPdownstream: 0
reinGINPupstream: 0

TPSTC type: 64/65B PTM TC

near-end interleaved channel bit rate: 0 kbps
near-end fast channel bit rate: 80361 kbps
far-end interleaved channel bit rate: 0 kbps
far-end fast channel bit rate: 8191 kbps

near-end FEC error fast: 89750
near-end FEC error interleaved: 0
near-end CRC error fast: 6384
near-end CRC error interleaved: 0
near-end HEC error fast: 0
near-end HEC error interleaved: 0
far-end FEC error fast: 0
far-end FEC error interleaved: 0
far-end CRC error fast: 0
far-end CRC error interleaved: 0
far-end HEC error fast: 0
far-end HEC error interleaved: 0
DSL uptime :27 min, 1 secs
DSL activetime :0 min, 16 secs

Downstream:
relative capacity occupation: 100%
noise margin downstream: 8.0 dB
output power upstream: 3.7 dbm
attenuation downstream: 8.4 dB

Upstream:
noise margin upstream: 31.0 dB
output power downstream: 14.5 dbm
attenuation upstream: 12.9 dB

Bit table:
carrier load: number of bits per tone
tone 0- 31: 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00
tone 32- 63: 08 9a 99 8a 9a bb ab b9 a9 aa a9 9a 8b a9 bb aa
tone 64- 95: aa b9 9b bb 9a 9b aa aa aa ab bb ab 8b bb aa aa
tone 96-127: 9b bb bb bb bb bb aa aa 9a a9 aa a9 aa aa aa aa
tone 128-159: a9 aa aa 9b a9 9a aa a9 aa aa aa 99 9a 99 99 aa
tone 160-191: 99 8a 99 aa 9a aa ab aa ab aa aa ab aa a9 99 99
tone 192-223: 99 99 99 99 99 9a 99 99 98 a9 99 99 99 98 99 88
tone 224-255: 88 88 88 88 88 88 99 99 99 99 8a 99 98 99 89 87

Hat değerleriniz de VDSL2 profile ve değerlerine sahipsiniz, kullanılan mevcut 80/8mb yani düşük değil, modeminize 80mb geliyor, testlerinizi kablolu yapın. SNR değeri yüksek kullanımdan dolayı zayıflamış, 11dB sabitleyin veya temsilciden 75mb pakete geçişinizi isteyin.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim paket yükseltildi 100 mbit pakete geçtim bakır kablo deformasyonundan dolayı %25lik bir kaybım varmış ama bu normal bi kayıpmış öyle dediler şuanda 80/8 mbit hız alıyorum adsl profilimde vdsl2 olarak yazmaya başladı peki bu dediğiniz yüksek kullanımdan dolayı zayıflıyan snr değeri nasıl tekrar yerine gelir ve bu 11db sabitleme olayı nasıl yapılır bu benim mi yoksa iss’nin mi yapması gereken bir şey onunda haricimde hattımda bi problem düzeltilmesi gereken birşey görüyormusunuz tekrar sağolun

@hasankc07 Modem marka ve modelini yazarsanız size yardımcı olmaya çalışırım.

Çok teşekkür ederim zyxel vgm3625-t50b

Çok teşekkür ederim zyxel vgm3625-t50b

Yükten dolayı zayıflamalar normaldir, hattınızın elverdiği sınırdır. Şu an bir problem yoksa 8dB’de böyle de kullanabilirsiniz. O modem de SNR ayarlaması yok, olsa da 11dB sabitlerseniz mevcut hızınızdan yani, 80mb kullanımınız 68-72mb aralığın da bir kullanıma düşer. İleri de bir problem olursa 75mb pakete geçmek daha sağlıklı olur fakat, şu an bir problem yoksa hizmetiniz de ellemeyin.

Bu kısım “24-48 hours” olduğu zaman tekrar değerleri paylaşın veya burada ki değerleri söyleyin, günlük CRC miktarına da bakalım.

Şuanda bi sıkıntı yok söyledikleri şekilde alıyorum hızımı 80/8 şeklinde hatta bazen testlerimde 90/15 mbit hızları dahi gördüm kopma takılma hiçbi sıkıntı yok dediğiniz gibi 24 48 yazdığında değerleri tekrar yazar paylaşırım teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için

15mb Upload FİBER de bile görmedim, şişirilmiş bir hız olabilir ama gayet güzel ve bir çok insanın erişmek istediği hızlar bunlar. :rocket: Bekliyorum. Rica ederim.

İnşallah çok daha iyilerini kullanırız ülke olarak uygun fiyatlara her zaman olmasada arada testlerde gördüm o hızları şişirilmiş hız demek iss tarafından o anlık verilmiş bişeymi ki

Sunucu kaynaklı bir durum yani, modeminize mevcut tanımlanan 8mb Upload değeriniz, testler de 8mb üstü çıkamaz çıkar ise şişirilmiş yani, bir nevi sahte hız olarak değerlendiririz.

Valla bende anlamadım görüncede şaşırdım zaten ama bilmiyorum artık 1 2 testimde gördüm zaten ondan sonra 80/8 hep stabil gitti neyse gittiği yere kadar şimdilik desteklesin işimize gelir bu dediğiniz değerleri yine xdsl sayfasından ulaşcam demi extra bişey yapmama gerek yok sadece 24 48 hours yazmasını bekliycem

Yüksek kullanımdan dolayı snr azalması diye bir şey yok. Bu şekildeki ibareleri çok fazla umursamayın.
Bana da deniyor ki 2 ayda kablo eskimiş =) Yani daha önce aynı kablo üzerinden hizmet alınmadı ki alınsada ne olur =)
modeminizde snr değiştirme özelliği var snr değerinizi 12 ye çekin. Modem ayarlarının tam yapılandırılmamasından da kaynaklanır. Mesela örnek veriyorum mtu ayarı bile bağlantınızı etkiler.
Mtu ayarını bulun onu 1492 yapın.
Snr değerinizi 12 yapın.
2,4 kablosuz yapılandırmasında dtim ve diğer ayarları sınırda kaydedin.
echo ayarı var ise 0-15 arası değer girin. ( Echo dediğim olay kalp atışı diye tavir ettiğim modemin kablolu ve kablosuz cihazlara hala bağlımısın der gibi ping yollamasıdır kısacası :smiley: )

Yok. Zyxel modem bu. Ve bende snr ayarı yok :person_shrugging:

Yinede bi bakarım olup olmadığını zaten bu modemi aldığıma çok pişman oldum türk telekom modemi tp link tdw9970 de bile bu kadar bağlantı sorunu yaşamadım hele 5 ghz olayı zaten adamı soğutuyor bazen wifide çıkmıyor 2.4e bağlanıyor 5 ghz görünüyor bu sefer 2.4 ghz gözükmez ayırdım wifi profillerini almaz olaydım çok sıkıntılı ve parasını zerre haketmeyen bir modem modemden açılınca konu dolu olduğumdan söyleme gereği duydum

xDSLFwVersion: FwVer:5.12.12.0_B_A60901 HwVer:T14.F7_0.0
Line State: Up
Modulation: ITU G.993.2(VDSL2)
Annex Mode: ANNEX_B

INP downstream: 14378
INP upstream: 14804
shineGINPdownstream: 0
shineGINPupstream: 0
reinGINPdownstream: 0
reinGINPupstream: 0

TPSTC type: 64/65B PTM TC

near-end interleaved channel bit rate: 0 kbps
near-end fast channel bit rate: 78074 kbps
far-end interleaved channel bit rate: 0 kbps
far-end fast channel bit rate: 8191 kbps

near-end FEC error fast: 108790
near-end FEC error interleaved: 0
near-end CRC error fast: 8171
near-end CRC error interleaved: 0
near-end HEC error fast: 0
near-end HEC error interleaved: 0
far-end FEC error fast: 0
far-end FEC error interleaved: 0
far-end CRC error fast: 0
far-end CRC error interleaved: 0
far-end HEC error fast: 0
far-end HEC error interleaved: 0
DSL uptime : 6:12, 47 secs
DSL activetime :0 min, 16 secs

Downstream:
noise margin downstream: 8.6 dB
output power upstream: 3.5 dbm
attenuation downstream: 8.3 dB

Upstream:
noise margin upstream: 31.0 dB
output power downstream: 14.5 dbm
attenuation upstream: 0.0 dB

Hocam son olarak anlık değerler paylaşın demiştiniz

Aşırı CRC üretimi mevcut, hizmetinizin ping durumu, hızın da veya kopma gibi nedenler oluşabilir ve 8.6dB değerini 11dB sabitleyin, hızınızdan feragat ederek böylelikle daha sağlıklı olacaktır hattınız ama saha dolabı kaynaklı bir artış ise bu CRC’ye pek bir şey yapılamaz.

Teşekkür ederim sağolun

Rica eder, keyifli kullanımlar dilerim. :sunglasses:

1 Beğeni