Apartmana Fiber Kablo Çektirme Başvurusu

Apartmanıma kadar şu an kullandığım operatörün fiber altyapısı geliyor fakat apartmanımda hala bakır kablo var ve en fazla 100 mb/s hızı destekliyor. TurkNet’in kendi fiber altyapısı bulunduğum bölgede var mı bilmiyorum. Şu an kullandığım internet firması apartmanınız için fiber başvurusu yapamazsınız, fiber altyapı yapılırken eğer uygun olsaydı zaten ilk başta apartmanınıza da fiber kablo çekerdik dediler. Uygunluk derken ne demek istendi anlamadım sonuçta bir kablo. TurkNet’e daireme kadar fiber kablo çektirmek için nasıl başvurabilirim ve eğer çektirebilirsem fiyatı ne olur ?

Merhaba Türknet in gigafiber altyapısı superonline ın kendi fiber altyapısı yoksa telekom fiber altyapısında en fazla 100 mbps hız sağlıyor malesef.

Şu an KabloNet kullanıyorum. Apartmanımda SuperOnline kutusu, kullanan daireler olduğu için mevcut. Ama dediğim gibi apartmana kadar fiber, apartmanda bakır kablolar var. SuperOnline sitesinden kontrol ettiğimde bölgemde “Turkcell SuperOnline Fiber İnternet var.” gözüküyor. Apartmanımdaki SuperOnline kutusundan daireme fiber kablo çektirebilir miyim ? Çektirebilirsem bunun için TurkNet’e nasıl başvurabilirim ?

Bildiğim kadarıyla Sol üzerinden Turknet hizmet vermiyor, telekom üzerinden veriyor dolayısıyla, superonline ile devam edip o taraftan talep geçmeniz lazım. Eve kadar fiber kablosu gelmesi yetmiyor, binadaki altyapının buna göre de dönüşmesi lazım diye biliyorum.

Fiber daireye kadar geliyorsa sorun nedir?

Bu fiberin örneğin içeriye kadar uzatılmasını istiyorsanız, sahibi olan Superonline’a danışmalısınız.

Turknet gigafiber için eğer altyapı yoksa ve sitede oturuyorsanız, site yöneticisinin web siteden başvuru yapması gerekiyor. Ancak bu sadece talep. Turknet gigafiber i şartları uygunsa getiriyor.

Fiber daireye kadar değil apartmana kadar geliyor. Apartman komple bakır kablo ve sadece kablonet ve superonline kutuları var. TurkTelekom kutusu yok. Şu an kablonet kullanıcısıyım ve onlara apartmana fiber çektirmek istediğimi söylediğimde böyle bir talep alamıyoruz dediler.

Olumlu tarafından bakacak olursanız, TT, daireye kadar fiber döşese de 100 Mbit’ten fazlasını vermiyor. Ayrıca sahip olduğunuz apartmana kadar fiber > dairelere kadar bakır altyapı, sokağa kadar fiber > apartmana kadar bakır > dairelere kadar bakır altyapıdan daha iyidir. :slight_smile:

Superonline tarafı da aslında apartmana kadar fiber getiriyor. Eski yerlerde apartmana kadar fiber > daireye kadar cat6, yeni yerlerde apartmana kadar fiber > daireye kadar fiber şeklinde gidiyorlar. Eğer yeni yerlerden biriyseniz 100 Mbit üstünü SOL’den ancak bu şekilde alaiblirsiniz. Kablonet zaten 100 üstü vermiyor.

Bunların hiçbiri mümkün değilse, geriye Gigafiber beklemek kalıyor.

Senin durum gene iyiymiş. Babamların aptartmanda Türk Telekom fiber hariç her zamazingo var. Adamlar inatla çekmek istemiyor. 120 hanelik siteye gerek duymuyorlar. Süperonlineye başvuru yapmadığımız halde adamlar kapıyı, betonu mermeri falan kırıp kutu döşediler. Türk Telekoma sorsan apartmanda 8 mbit internet var abi. Neyseki tesadüf eseri ist. apartmanda türknet var ama gene türk telekom fiber yok.