Anlık internet yavaşlaması

Aynı sorunu kablosuz kullanımda çok sık yaşıyorum. Yaklaşık 2 hafta önce kablolu kullanımda aldığım EU sunucularında aldığım ping değerleri 15-20 ms aralığında arttı ve kablosuz kullanımda anlık yavaşlamalar ve kesintiler başladı. Bu sorunların birbirleriyle bir ilişkisi var mı bilmiyorum. Bu sorun yokken Frankfurt sunucularında ip gibi çıkan jitter sorun başladığından beri testlerde dalga dalga ve ani pickler yapıyor. Yaklaşık 3 aydır gigafiber kullanıcısıyım, şimdiye kadar hız düşmesi ve kesintiler dışında bu sorunları yaşamamıştım. Oyunlarda EU sunucularında (Franfkurt, Paris, Milano, Bruksel ve Amsterdam) değerler stabil min 45 max 60 aralığındaydı. Şimdi average 70-80 aralığında kalıyorum.

Meter testindeki tutarsızlık

Oyunlarda aynı sunucuya çıkıp tekrar girdikten sonra bile pingim inanılmaz bir şekilde artıyor, yeni kullanıcıya max 1 tane foto yükleme limiti verildiği için onları atamıyorum. 53 ms aldığım servera çıkıp tekrar girdikten sonra 70 ms alıyorum mesela.

Destek kaydı oluşturup testlerini kayıt içerisinden paylaşan kullanıcılarımızın kayıtlarını network birimi ile paylaşacağım.

1 Beğeni

Merhaba sorun sadece google servislerinde değil diğer yerlerde de gerçekleşmeye başladı. Paket kaybından beklemeler gerçekleşiyor.

nperf test sonuçları

google sonuçları

Bilginiz var diye destek kaydı oluşturmadım.

daha fazla teste ihtiyac duymanız durumunda komut sistemi penceresine alttaki komutu yazıp testi gerçekleştirmeniz mümkün. Birkaçkez arka arkaya denerseniz paket kayıplarının rastgele gerçekleştiğini göreceksiniz.

ping -n 100 google.com

veya

ping -n 100 nperf.com

google ve youtube kayıpları eşzamanlı gerçekleşiyor. görselde yok ama başka bir ping penceresi sorunsuz ping atmaya devam ediyor.

EU Amazon AWS sunucularında bağlantı servera en iyi koşullarda 24 loopta tamamlanıyor. Ve kopukluklar mevcut. Ping 74 ms. Bunun gibi farklı Amazon AWS sunucularına da tracert atıp sonucunu teknik destekle paylaştım. Verilen cevap aldığınız değerler normal oldu :smile:

şu soruna bi çare bulsanız mı artık acaba…?

1 Beğeni

gündüz saatlerinde sorun daha yoğun gerçekleşiyor

Açıkçası ben çoğu platformda hız kısıtlaması yiyip yarısından fazlasını kullanamadığım bir de üstüne packet loss ve ping sorunları yaşadığım bir hizmete sırf fiber diye artık 240 TL ödemeyi düşünmüyorum. Ben destek kaydı açalı 1 ay oldu ve attığım tüm sonuçlara normal diyip cevap verildi ve kayıt kapatıldı. Hangi toplist competitive oyuna girsem sunucularda hep aynı sorun. EA Games, Blizzard ve Epic Games’in bünyesindeki tüm oyunlar Amazon AWS sunucularını kullanıyor. Daha ne kadar açıklayıcı ve tatmin edici örnekler verebilirim bilmiyorum :slightly_smiling_face:

abi yeter artık şunu çözecekseniz çözün…google sunucuları ile alıp veremediğiniz(!) mi var bilmiyorum ama google servislerine saniyeleri bulan erişim gecikmesi can sıkmaya başladı artık…

Aynı sorun VDSL’de de devam ediyor. Destek kaydımdaki arkadaş hiç mantıklı çözüm bulamayıp, sorun yok diyip durmuştu ben de sinirlenip kapattım destek kaydımı. TurkNet’te farkında olanların ama suskun kalmayı düşünüyor sanırım. Halbuki kalıp deseler evet böyle böyle bir problem var ve çözmeye çalışıyoruz diye. bizde bekleyelim. Ancak hepimize sorun yok deyip destek kaydımızı kapatmanız hoş değil.
@alperenatici Alperen bey bir cevabınız var mı? Yoksa bu konuyu da kilitleyip geçecek misiniz?

Selamlar @negative, daha önce de belirttiğim gibi konuyla alakalı açılan destek kayıtlarını benimle paylaşılması halinde ilgili ekibe aktarıyorum. Profilinizde müşteri numarası bulunmuyor. Eklerseniz ve destek kaydı oluşturursanız yardımcı olabilirim.

Selamlar @ilkay, son oluşturduğunuz destek kaydı üzerinden ilettiğiniz testlerde sorun bulunmuyor. Ek olarak kaydı kendi isteğinizle kapattığınızı görüyorum. Problem devam ediyor ise lütfen güncel testlerle birlikte yeni destek kaydı oluşturun.

@alperenatici benim ilettiğim testleri ve görüntüleri de ilettiniz mi acaba ? Piyasada MP oyunların yarısından fazlası Amazon AWS sunucularını kullanıyor. Bahsettiğim oyunların ve firmaların sektördeki payını ve büyüklüğünü anlatmama gerek yoktur sanırım.

Selamlar @alperenatici bey,
Destek kaydımdaki arkadaşlara da söylediğim gibi anlık oluşan hatalarda test almam ne yazık ki mümkün değil. Eğer bir yöntemi varsa lütfen söyleyin o testi alayım. Ancak dediğim gibi örneklerle açıklayabiliyorum bu durumu. Örneğin Youtube üzerinden video izliyorum, bir anda görüntü donuyor bazen ses 1-2 saniye devam ediyor ve 3-4 saniye sonra ise düzeliyor. Ya da Geforce Now üzerinden oyun oynuyorum, görüntü bir anda kelimenin tam anlamıyla piksel piksel oluyor, görüntü ve seslerde kayma oluyor ve Discorddaki sesler bozuluyor bu da bazen 3-5 saniyede bazen ise 10 saniyede düzeliyor. Bunları bazen sık sık yaşıyorum bazen ise birkaç saatte bir yaşıyorum.
Sorunun kaynağı benden olduğunu düşündüm ama uzun süredir bu aktiviteleri yapıyordum ama bu kadar sorun yaşamıyordum. Ne hattımda bir değişiklik oldu ne modemde bir değişiklik oldu ne de bilgisayarda. Hatta her akşam eve geldiğimde modem rahatlasın diye kapatıp açıyorum. Sorun bende olsaydı benim gibi diğer insanlarda neden aynı sorun var? Eğer sorun bende değilse neden bir açıklama yapmıyorsunuz?
Dediğim gibi sorun anlık yaşandığından ve ne zaman olacağını kestiremediğimden testlerde normal gözüküyor. Eğer benim yapabileceğim başka bir işlem var ise söyleyin lütfen.

Merhaba komut istemi penceresi açıp alttaki kodu girin. Görseldeki gibi istek zaman aşımına uğradı yazan yerler yanıt gelmeyen zamanlar. Arka arkaya birkaç kere çalıştırın bu komutu sorun varsa belli olacaktır. En sonda paket kayıpları yazıyor. Şu an bile yapabilirsiniz 3 5 dakikada bir bu sorun oluyor.

ping -n 100 youtube.com

resim

1 Beğeni

Hocam ben mac kullanıyorum. Mac’te terminale aynı komutu yazsam çalışır mı?

ping -c 100 youtube.com
sanırım böyle

1 Beğeni

Teşekkürler. Deneyeceğim

Merhaba sorun ipv4 kısmında çözülmüş gibi duruyor ipv6 kısmı hala sorunlu ama sıklığı azalmış

Merhaba destek kaydı oluşturup durumu anlatmaya çalıştım. Kayıt no: 63005384
Görsellerde ekledim.

Bu sorunlar muhtemelen genelde yaşanıyor. Neler dönüyor iletişim tarafında bilmiyorum ancak sosyal medyada dahi konu oldu. Son 15-20 gündür siyaset ile ilgili tanıdığım gazeteci ve siyasetçiler tüm bağlantılarında şikayet ediyorlar. Seçime doğru sıkıntılı durumlar can sıkıyor maalesef. İzliyoruz yakinen