Ankastreden eve cat6 kablo çekmek

İyi günler arkadaşlar daireme ankastreden modeme cat6 kablo çekmek istiyorum. Ama korne bıçagım yok. Çogu kişi düz tornavida ile çakabilirsin dedi veya falçata. Ankastreye çakarken kablonun plastigini soymama gerek varmı ?

Yak kontaktör kullanırken ve ankastreye direk takarken soymana gerek yok ince kabloyu içine direk tak

Kabloyu ısıtıp mı takayım ?.
Düz tornavida ile taksam olur mu
Veya orda zaten kablo var cat6 kablonun uçları ile bağlasak sorun olur mu ?

Merhaba, hayır ısıtıp takmanıza veya kabloyu soymanıza gerek yoktur. YAK1 klemens ile kablounu uçlarını her bir YAK’a 2 kablo giricek şekil de toplam 2 adet YAK1 kullanılacaktır ve kabloları YAK1’e girdiğiniz zaman pense, karga burun gibi malzemeler ile YAK1’i sıkıştıracaksınız.

Hattınızın sağlığı için ek yapmayın o arada ki kabloyu çıkarın ankastreye bağlamayın YAK1 ile bağlantınızı yapın.
UYGULAMA: https://www.youtube.com/watch?v=411ft2L2rzs

CAT6 23AWG Nexans, Erse, Reçber marka kablo kullanabilirsin.

Hocam taşınıcagım içim çok ugraşmak istemiyorum.
Ama snr margin im sınırda oldugu için cat6 çekmek istiyorum kablom hazır sadece bağlamak kaldı.
Kablo uclarini uzun bırakıp ek yapsam olmazmı snr artsın yeter bana.

Ben tavsiye etmem özellikle SNR değerinden bahsediyoruz vebu tarz işlemler etkileyebiliyor değerlerimizi. Ankastre bağlantılarını YAK1 ile birleştir ve arada ki eki çıkarman en iyi yoldur.

İlk başta bir ek atmayı deniyeyim hocam çünki apartmanın tesisatı baya eski.
Degişmez ise sizin dediginiz gibi yapayım. 20210919_154431|375x500

Resimdeki etiketli kablo benim zaten ek atarak eve vermiş tekiz saha ekibi.

Evet, ekipler altyapıda ki kablo durumuna göre ek atıyorlar. Kesin değişir, değişmez diyemeyiz
“etkileyebiliyor” dediğim gibi ama en sağlıklısı böyledir.

Siz bilirsiniz ama o aradaki sarı, lacivert kablo ile kendi kablonuzun ucuna YAK1 iyi olur hem sorun çıkartıcak altyapı değil.

Tamamdır ilk ek ile yapmayı deniyeceğım olmazsa yak1 ile denerim ama nasıl kulanıldıgı hakında bir bilgim yok ekde sorun çıkarsa sizden yardım isterm.

Bir şey sorucagım.
Yapadan-vae ye geçiş yaptım.
Yapada snrm genelde 8.5 veya 8 oluyordu vae ye geçtikden sonra 7-6 görmeye başladım.

Yapılışı hakkında anlattım. Tabii, yardım ederim.

Anormal bir durum değil, sonuçta YAPA ile VAE geçişleri yeni bir hizmet geçişi gibidir ve YAPA ile VAE aynı değerleri göstermeyebiliyor SANTRAL ile Saha dolabı farklı olduğundan dolayı.

Teşekkür ederim sizide bu saatde rahatsız ediyorum kusura bakmayın. Yarın bir deniyecegim olmazsa size mesaj yolu ile ulaşıcagım. Şimdiden teşekkürler
İyi geceler dilerim.

Estağfurullah. Tamamdır, siz deneyin post üzerinden veya özelden sonuçları paylaşabilirsin. Rica eder, iyi geceler dilerim. :new_moon_with_face:

Hocam rahatsız edicem ama bu nedir tam anlamadim :joy: size sorucagım. Tt ile savaş halindeyim bu aralar.

VDSL2_79M_8192 arıza kaydımda bu yazıyor bu nedir

Bu NMS hız profili yani hattınıza tanımlı hız değeridir 79M : 79 Mbps Download 8192 : 8 Mbps Upload ifade etmektedir.

anladım teşekkür ederim ne kadar tanımlı olsada tt sag olsun o hızı alamıyorum :slight_smile:

1 Beğeni

Rica ederim, hattınızı yeniledikten sonra değerleri yeniden paylaşırsanız tekrardan kontrol edelim en fazla kaç alabilirsiniz diye. Ona göre yönlendirme yaparız.

cat 6 ile yeniledim ek atmadan.

hat degerlerim :slight_smile: türk telekom kaynaklı galiba

xDSLFwVersion: FwVer:5.10.6.0_B_A60901 HwVer:T14.F7_0.0
Line State: Up
Modulation: ITU G.993.2(VDSL2)
Annex Mode: ANNEX_B

TPSTC type: 64/65B PTM TC

near-end interleaved channel bit rate: 0 kbps
near-end fast channel bit rate: 19425 kbps
far-end interleaved channel bit rate: 0 kbps
far-end fast channel bit rate: 1135 kbps

near-end FEC error fast: 110