Ankastreden çekilecek kablo

Star akım sitesinden dış ortam dayanıklı Reçber sl400 aldım

Aynı hat değerleri gelmiyor. Mask hız 60 gelirken 90 yükseldi. :person_shrugging: Telefon kablosu aynı hızı vermiyor, telefon kablosunu tamamen TT nin kablosuna bağladım, yine vermiyor. Hat zayıflaması düşük gösterse bile daha da düşüyor.

1 Beğeni

Bunun olası sebepleri

1. Telefon kablonuz arızalı. Farklı bir telefon kablosu ile deneyebilirsiniz.
  2. DSLAM dan modeme kadar olan bakır çifti dengeli bir şekilde gelmiyor. Bu bakır çiftin tekinde problem olabilir. Bunu anlamanın basit bir yolu var o da renkleri değiştirerek (kabloda + ve - varmış gibi düşünerek) tekrar test edebilirsiniz.

Eğer öyle daha iyiyse dediğiniz gibi yapayım elektrikçi çağırmama gerek kalmaz. Ama hız falan düşmesini istemiyorum.

Iss bir paket sarmal kabloyu unuttu herşey denedim o kabloyla. İstediğini yaz yinede Cat 6 geçemez :hugs:

Bu konu ile ilgili daha dün bir deneme yaptım. Bina girişindeki telekom kablosuna HES marka 2x2x0,5x0,5 Dahili telefon kablosuyla bağlıyım. Direkt modeme geliyor ve rj 11 bu kabloya çakılı… bir çok kişi cat6 kablo ile bağladıgında iyi değerler aldıgını söylediği için bende dün bir şey denedim. Modemi bina girişinde direkt telekom kablosuna bağladım. Modemden değerlere baktığımda hiç bir şeyin değişmedigini farkettim. Daha doğrusu değişmeler pek kaydadeğer değildi. yaklaşık 30 Mt ara kablo kullanıyorum. Şimdilik kablomun yeterli olduğunu düşündüğümden değiştirmekten vazgeçtim. Yukarı da yazdığım kablo da baya iş gördüğünü anladım. Kullanmak isteyenlere tavsiye edebilirim. Yedekli olsun diye 4 lü almıştım. Maliyet açısından düşünenler olursa 2 li olanlarda vardı.

Telekom hattına direk bağlıyken modem değerleri:

Hes Dahili Telefon Kablosu ile ( yaklaşık 25-30 mt)

1 Beğeni

Hes markasını da çok öneren oldu. Ben dışarıdan çekeceğim için dış korumalı aldım, bilgilendirme için teşekkürler.

İstediğimi yazmıyorum, teorik ve pratikt olarak böyle. Yazdıklarımı doğru anlamak ta önemli çünkü boşa zaman kaybı olmaya başladı. 50 cm lik telefon kablosu ile bütün bir paket telefon kablosunun ne ilgisi var bunu merak ettim. Ankastre olarak telefon kablosu kullanın dediğimi mi düşünüyorsunuz?

1 Beğeni

Bende kablo arayışına girdim.

0,5 mm bakır kablonun kesiti mi oluyor? 23 awg ethernet kabloları kesiti 0.5733 mm miş. Bu şekilde bir fark var mı? Telefon kablosu ucuz oluyor. Bu yüzden reçber cat6 alacağıma telefon kablosunu alayım diyorum

Ankastre kablosu olarak telefon kablosu kullanmayın çünkü telefon kablosunun iç telleri çapraz bükümlü olmaz bu yüzden bütün parazitlerden kolay etkilenir.

1 Beğeni

Kaliteli bir kablo olması öenmli… metraj da çok uzun değilse işinizi görebilir. En azından bende iş gördü. Cat6 kablo tercih edilmesinin sebebi biraz da kablo çiftlerinin sarmal gitmesi… xdsl frekansı için faydali olması… ama marka olarak kalitesiz bir kablodansa kaliteli bir telefon kablosu al derim…

1 Beğeni

Durum kabloyu ucuza temin etmek ile ilgiliydi. Sarmal çiftli olması gerekiyorsa o zaman cat5 de olabilir diye düşünüyorum. Cat5 24 awg 0.5106 mm kesitliymiş. Bu da yeterli olur sanırım. Sıva altı geçecek yerler de var. Cat6 ya göre daha kolay geçirilebilir.